Szili Katalin, aki a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának elnöke is, egy példával érzékeltette a mai folyamatok fenntarthatatlanságát, eszerint 2030-ban már két bolygónyi Földre lenne szüksége az emberiségnek minden igénye kielégítéséhez. A Föld lakossága ma 1,3 bolygót használ, ha viszont minden ország annyi erőforrást venne igénybe, mint a Egyesült Államok, akkor ahhoz több mint négy bolygóra lenne szükség. A Föld lakossága 1985-ben kerülte el az egy bolygónyi használatot – mondta a parlament elnöke. Emlékeztetett arra is, hogy 2000-ben Johannesburgban hangzott el az ökológiai vilgcsúcs-értekezleten, hogy 1,5 milliárd ember nem jut a Földön egészséges ivóvízhez.
Utalt arra is, hogy a Magyar Tudomány Napjának közelmúltbeli megemlékezésein a természeti elemeket és az élhető világot helyezték a tudományos előadások fókuszába. Szili Katalin elmondta: a globális világ kihívásait felismerve a magyar parlament létrehozta – az öt frakció támogatásával – a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsát, amely 32 tagú testületben a tudományos élet, a civil szféra, az egyházak és a társadalom más szereplői is képviseltetik magukat.
A tanács „egy zöld sziget”, amelyben társadalmi párbeszéd indulhat el – hangsúlyozta a házelnök. Utalt arra is, hogy a tanács dolga továbbfejleszteni a kormány által 2007-ben elkészített és az Európai Uniónak benyújtott Nemzeti Fenntartható Fejlődés Stratégiát. Magyarországnak 2030-ig szóló hosszú távú fenntartható fejlődési stratégiát kell kidolgoznia, amely bizonyosan a parlament elé kerül még ebben a választási ciklusban – jegyezte meg Szili Katalin. Hangsúlyozta azt is, hogy ezt megelőzően azonban a jövő év őszére a tanácsnak el kell készítenie Magyarország Fenntarthatósági Jelentését, amely arról szól majd, hogy „milyen állapotban van az ország társadalmi, gazdasági, szociális és ökológiai szempontból”.
Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a tanács társelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a veszprémi fórum is jól mutatja, hogy nem egy Budapestre bezárt testületről van szó, hanem az ország különböző területein lévő együttműködő partnerekkel minél többször kíván szót váltani a közös feladatokról.
Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára arról tájékoztatott, hogy a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa az MTA mind az öt vidéki regionális területi bizottságánál fórumot tart. Idén két helyszínen rendezik meg: elsőként most Veszprémben, majd pénteken Miskolcon, a további három helyen viszont (Debrecen, Pécs és Szeged) jövőre lesz fórum a fenntartható fejlődésről.
(MTI)
Kétmilliárdos drogfogás: három ország rendőrei dolgoztak az ügyön egy évig
