Többet kell tennie az államnak a tűzoltásnál a hajléktalanokért

A hajléktalanság kialakulása helyett a megelőzésre kell koncentrálnia az államnak – ez az egyik fő megállapítása annak a dokumentumnak, amelyet egy budapesti konferencián írtak alá hétfőn a terület szakemberei. A tűzoltás nem elég.• Tanácskozás indult a hajléktalanok jogainak védelmében

MNO
2008. 11. 17. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megelőzés és az együttműködés fontosságára hívják fel a figyelmet a hajléktalanokkal foglalkozó szakemberek abban a dokumentumban, amelyet hétfőn írtak alá Budapesten az általános ombudsman által indított, a területtel foglalkozó projekt zárásaként. A Kiutak címmel megrendezett konferencián aláírt dokumentum szerint az államnak jelentős energiát kell fordítania a megelőzésre, amely hatékonyabb és olcsóbb, mint a már kialakult hajléktalanság kezelése.

„A csatlakozók egybehangzó állásfoglalása szerint határozottan fel kell lépni a megbélyegzés, az előítéletek ellen, s szankciók helyett meg kell találni az együttműködés formáit, ahol az állam – a civil szervezetekkel karöltve – a bajba jutott emberek szövetségeseként lép fel” – olvasható a dokumentumban.

Lehetőség lehet a magáncsőd intézménye

Győri Péter, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) szakmai igazgatója a konferencia sajtótájékoztatóján a megelőzéssel kapcsolatban arról beszélt, hogy be kellene vezetni a magáncsőd intézményét és a gazdasági szervezetekre vonatkozó csődtörvényt is felül kellene vizsgálni. A jogszabályt hozzá kellene igazítani a jelenlegi válság körülményeihez – fűzte hozzá. Mint mondta, a hajléktalanság területén hosszú, nehezen megváltoztatható helyzettel kell számolni. Nem elég tűzoltásszerűen befogadóhelyeket nyitni, az ellátásokat össze kell hangolni mind finanszírozási, mind szabályozási területen.

Pelle József, a BMSZKI igazgatója újságírói kérdésre válaszolva közölte: a hajléktalanellátás területén nem elsősorban a pénzhiány „szorítja” őket, hanem a szabályozási jogalkotási problémák.

Vecsei Miklós, a Hajléktalanokért Közalapítvány elnöke a konferencián arról beszélt, hogy az intézményekben nem lehet rehabilitálni, ezért is fontos az úgynevezett külső férőhely program, amely – mint mondta – sikeresen működik. Ez a személyt a központba állító ellátás a hajléktalanügyi stratégiának is kulcseleme – fűzte hozzá. Vecsei Miklós az év sikerének nevezete, hogy sikerült megmutatni „közös arcukat” és azt: mit szeretnének megvalósítani. A dokumentumot a területtel foglalkozó szakemberek mellett aláírta Szabó Máté általános ombudsman és Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára is. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa idén tavasszal átfogó projektet indított a hajléktalanná vált vagy a hajléktalanság küszöbén létezni kényszerülők emberi méltóságának védelme érdekében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.