Újabb nagykoalíciós időszak elé néz Ausztria?

A Die Welt beszámol egy német orvos kálváriájáról, akitől beteg gyermekére hivatkozva kívánják megtagadni a tartózkodási engedély meghosszabbítását. A Die Presse tudósítása szerint már a jövő héten kiderülhet, lesz-e nagykoalíció Ausztriában.

2008. 11. 01. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

Az osztrák napilap Pröll: „A következő héten sok minden kiderül” című cikkében ismerteti a néppárt elnökének a koalíciós tárgyalások állásáról szóló nyilatkozatát. Ha minden Josef Pröll tervei szerint halad, akkor már a következő héten megszülethet a döntés a leendő koalícióról. Mint azt az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke pénteken kijelentette, „kiderül”, hogy lehetséges lesz-e a nagykoalíció ismételt megkötése. Amennyiben a következő csütörtökön képesek lesznek a költségvetés keretfeltételeiben megállapodni, akkor van ok az optimizmusra, miszerint „néhány héten belül eljuthatnak a döntés végső stádiumába”. Ha nem, akkor a helyzetet némileg pesszimistábban látja, mert akkor nem fedezhető fel a közös együttműködés alapját jelentő kiindulási pont.

Az osztrák szocialisták (SPÖ) szintén csütörtökön szeretnének megállapodni a tárgyalások folytatásának menetrendjéről. Hans Niessl (SPÖ) várvidéki tartományfőnök már a csütörtöki forduló után kijelentette, hogy a következő hétig egy költségvetési menetrendet kívánnak kidolgozni, amiből látható lesz a következő ciklus pénzügyi keretfeltételei. Werner Faymannal az SPÖ elnökével szembeni kapcsolatáról Pröll kijelentette, hogy a viszonyt megrontották a választások előtt nem sokkal az ÖVP ellenében elfogadott határozatok. Ott olyan dolgok történtek, amelyeken az ÖVP nem képes egyszerűen átlépni, s mintha mi sem történt volna koalícióra lépni a szocialistákkal. Ugyan ezek a – az ellenzéki FPÖ és a BZÖ támogatásával elfogadott, döntően a költségvetési hiányt növelő – határozatok nem tették lehetetlenné a tárgyalásokat, de őt „éberebbé tették”, nyilatkozta Pröll.

Die Welt

A német napilap Ausztrália nem kíván egy beteg gyermeket honosítani című cikkében ismerteti egy a szövetségi köztársaságból kivándorolt család kálváriáját. Annak ellenére, hogy a Victoria szövetségi államban óriási az orvoshiány, a német Bernhard Moellernek aligha van esélye, hogy hosszabb távon tartózkodási engedélyt kapjon. Az ausztrál hatóságok elutasították kérelmét, mert gyermeke súlyos beteg. Egy súlyosan sérült gyermeket is nevelő német orvos tartózkodási engedély iránti kérelmének elutasítása Ausztráliában sokakból megdöbbenést és együttérzést váltott ki.

Mélységes csalódást érez, hogy az ausztrál kormány előbb biztatta a letelepedésre és a fontos hiányszakma gyakorlására, „majd azt mondják az embereknek, hogy a fiad a közösség terhére válik” nyilatkozta Bernhard Moeller az ausztrál ABC televízióban. Ez azért különösen „elszomorító és nem fair“, mert ő igen sokat tesz az ausztrál társadalomért. Moeller két éve orvosként dolgozik a déli Victoria szövetségi államban, ahol súlyos orvoshiány uralkodik. A bevándorlási hatóság azért utasította el a német állampolgár tartózkodási engedélyének korlátlan idejű meghosszabbítását, mert a 13 éves Lukas nevű fia Down szindrómában szenved. A döntés azon a több évtizedes rendszeresen alapul, miszerint a korlátlan tartózkodási engedélyt meg lehet tagadni, ha az illető vagy családtagjai bizonyos egészségügyi feltételeknek nem felelnek meg. Ez Moellerék esetében az jelenti, hogy fia betegsége hosszú távú megterhelést jelenthet az ausztrál egészségügyi rendszerre.

Itt nem a Down szindrómáról van szó, hangsúlyozta a hatóság szóvivője: „Lehet bármiféle betegség, ami esetlegesen hosszabb távon költségeket jelenthet.” Peter Vardos a hivatal szóvivője kijelentette, a németeknek a vízumuk 2010 érvényes és a bevándorlási hivatal döntését egy független bizottság előtt is megtámadhatják. „Nem kergetik el az országból és nem szólítják fel a kivándorlásra.” A Down szindrómás betegek érdekeit védő szervezet felszólította az ausztrál kormányt, hogy dolgozza át a jogszabályokat. A döntésükkel diszkriminálták az orvos gyermekét, nyilatkozta Catherine McAlpine az érdekvédelmi szervezet szóvivője. „A hivatalt csak az esetleges költségek érdeklik, s nem foglalkozik azzal, hogy miként gazdagítja a fiatalember és családja az ausztrál társadalmat”, bírálta a döntést McAlpine.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.