Valamennyi közszolgálati szakszervezet kész a demonstrációra

A közszolgálati dolgozókat képviselő szakszervezetek mindegyike részt vesz a kormány megszorításai ellen tiltakozó szombati demonstráción a Parlament előtt – közölte Varga László, a 23 ágazati szakszervezetet tömörítő Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság vezetője szerdán Budapesten.

MNO
2008. 11. 26. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüntetők az ellen tiltakoznak majd, hogy a 2009-es költségvetésben megvonnák a közszolgálati dolgozóktól a 13. havi illetményt. Azt követelik, hogy legalább négy százalékkal növeljék a közalkalmazottak és köztisztviselők bértáblájának tételeit, s a tömeges elbocsátások ellen is felemelik szavukat.

A tüntetés november 29-én délután 1 órakor kezdődik, de a közszféra érdekképviselői reggel 10 órakor gyülekeznek a Hősök terén, onnan vonulnak át a parlament elé.

Varga László kitért arra, hogy a kormány nem teljesítette a velük kötött, 2007. február 19-én aláírt szerződést, amely a reálkeresetek értékének megőrzéséről szól, ezért idén október 31-én felújították működésüket. Ehhez képest a kedden megszavazott jövő évi költségvetés feltételei elfogadhatatlanok a közszolgálati dolgozók számára. Ha a kormány követeléseiknek nem tesz eleget, január 12-én sztrájkba kezd a bizottság – közölte.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a szombati, demonstrációra több tízezres tömeget várnak, ugyanakkor nem várják azokat a szélsőséges elemeket, akik saját politikai céljaik érdekében, magukat népszerűsíteni mennének a rendezvényre. Ennek érdekében folyamatosan tárgyalnak a rendőrség képviselőivel, és saját rendező gárdájuk is vigyáz majd a rendre.

Kis Papp László, az öt szakszervezetet magában foglaló Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés alelnöke kijelentette: „felháborító, hogy a kormány a világproblémákat a közszolgákon és a nyugdíjasokon kéri számon", míg egyes állami vállalatok igazgatói 3 és fél milliós alapjövedelemmel rendelkeznek, addig 80 ezer forintos nyugdíjakon vitatkoznak a parlamentben. Miközben Magyar Bálint volt oktatási miniszter "egyes felsőoktatói oktatók sztárgázsijairól beszél”, az egyetemek hivatalsegédei, fizikai dolgozói minimálbérét dolgoznak – hangoztatta. Hozzátette: szakszervezeteik az Oktatási és Kulturális Minisztérium elé vonulnak tüntetni, majd csatlakoznak a Parlamentnél lévő tömeghez.

Kónya Péter, a Liga Szakszervetek társelnöke arra emlékeztetett, hogy a fegyveres és rendvédelmi dolgozók illetményét akkor lehet csökkenteni, ha bűncselekményt követnek el. Ezzel kapcsolatban követelte a kormánytól, hogy mondja meg, milyen kollektív bűnt követtek el, ha pedig ilyen nincs, vonják vissza a 13. havi illetményük megvonását. A Magyar Szakszervetek Országos Szövetsége részéről Kónya Gusztávné elmondta: a szociális ágazatban és az önkormányzatoknál dolgozók lassan már a munkaruhájukat, cipőiket sem tudják megvenni a reálbérek csökkenése miatt.

Fehér József, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke kitért arra, hogy a folyamatos elbocsátások során 120 ezer állás szűnt meg a közszférában 2006 óta. „Félünk tőle, hogy ennek nincs vége” – tette hozzá. Az Európai Unió lisszaboni chartáját idézve kijelentette: „a lakosságnak joga van a színvonalas közszolgálatra”, ami a kormány megszorításai miatt egyre kevéssé reális.

(MTI/lanchidradio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.