A világkereskedelem összeomlásától tartanak londoni elemzők

A világkereskedelem „összeroppanására” utaló jelként értékeli a JP Morgan keddi jelentésében, hogy az exportmegrendelések részindexe meredeken zuhant. A cég külön értékeli Magyarország helyzetét is: „szélsőséges gyengeségéről” ír, valamint azt jósolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank a következő 12 hónapban 5,50 százalékra csökkenti alapkamatát. • Az EIB felturbózott hitelezéssel segítené a kisebb vállalkozásokat

MNO
2008. 12. 02. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világszintű feldolgozóipari termelés értékének rekordütemű zsugorodására utal az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális ipari beszerzőmenedzser-index (PMI). A cég szerint a kelet-európai ipari teljesítmény összeomlása a helyi valuták gyengülését fogja okozni, de ezzel együtt is meredek jegybanki kamatcsökkentésekre ad módot. A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság feldolgozó szektorának egészére kivetített, a nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, novemberről kedden, Londonban kiadott legújabb összesítésében azt írta: az általa számított összesített mutató a múlt hónapban 36,4-re zuhant, vagyis most már messze a növekedés és a visszaesés határvonalát jelentő 50-es szint alatt van.

A kimutatás szerint a ház által számolt globális ipari teljesítménymutató az elmúlt három hónapban összesen 12,2 ponttal esett. Az átfogó indexen belül a kibocsátási részmutató az előző havi 39,1-ről 33,1-re csökkent, ami a JP Morgan számítási modellje szerint éves szinten már két számjegyű, 13 százalékos globális ipari termelés-visszaesésnek felel meg. Az elemzés szerint a 2001-es recesszió idején a világszintű ipari termelési érték legnagyobb, éves összevetésű visszaesési üteme 7 százalék volt.

A novemberről összeállított globális ipari beszerzőmenedzser-indexen belül az új megrendelések mutatója soha nem látott mélységbe, 30 alá, 29,7-re süllyedt. Az exportmegrendelések külön számolt részindexe is meredeken 40 alá, 39,5-re zuhant, ami a JP Morgan elemzői szerint a világkereskedelem „összeroppanására” utal. Ebben a ház szerint nyilvánvalóan része van a pénzügyi válság által a kereskedelmi hitelezési tevékenységre gyakorolt hatásnak.

A ház Magyarországról, Lengyelországról és Csehországról külön összeállított keddi helyzetértékelése szerint a három gazdaság gyáripari teljesítményének „szélsőséges gyengeségét” mutató helyi beszerzőmenedzser-indexeknek egy kedvező velejárójuk van: a zsugorodó gazdasági aktivitás és az ezzel párhuzamosan zuhanó nyersanyagárak már a múlt hónapban jelentősen enyhítették az inflációs nyomást e térségben mind a beszerzési, mind a termelői oldalon. A JP Morgan mindezek alapján azzal számol, hogy jóllehet a helyi valuták gyengülni fognak, de ezzel együtt is agresszív kamatcsökkentés várható a három vizsgált országban, legalábbis addig, amíg a kormányok nem tesznek költségvetési növekedésösztönző lépéseket.

Kamatcsökkentés közeleg?

A ház londoni elemzői azzal számolnak, hogy mindhárom országban már decemberben újabb jegybanki kamatcsökkentések lesznek, és 2009 közepéig a Magyar Nemzeti Bank 3,00 százalékpontos – az októberi emeléssel egyező mértékű –, a cseh jegybank 1,50 százalékpontos, a lengyel központi bank 1,75 százalékpontos enyhítést hajt végre.

A 3,00 százalékpontos magyarországi kamatcsökkentési előrejelzés megfelel a szélesebb citybeli konszenzusnak, de a londoni elemzői közösségben van ennél jóval agresszívabb enyhítési jóslat is. A Merrill Lynch-bankcsoport londoni befektetési részlege által minap kiadott jövő évi felzárkózó térségi előrejelzés szintén meredek lassulást jósol a cseh, a lengyel és a magyar gazdaságra, ez utóbbira egész éves recessziót valószínűsítve. A ház londoni elemzői Magyarországon az idei évre valószínűsített 1,1 százalékos növekedés után jövőre 2,0 százalékos GDP-visszaeséssel számolnak.

A prognózis szerint a 2009-ben már „masszívan negatív” – a Merrill Lynch számítási modellje alapján GDP-arányosan mínusz 5 százalékra nyíló – kibocsátási rés, valamint a kedvező bázishatások belépése nyomán a jövő év közepéig 3 százalékra süllyed a teljes kosárra számolt éves magyarországi inflációs ütem. Az államháztartási hiány 2,5, a folyómérleg-deficit 4 százalékra csökken a GDP-hez mérve 2009 végére.

Mindezek alapján a ház azt jósolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank a következő 12 hónapban a jelenlegi 11,00 százalékos szint felére, 5,50 százalékponttal 5,50 százalékra csökkenti alapkamatát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.