Átfogó reformokat és nagykoalíciót szorgalmaz Demján

Hosszú válságra kell számítanunk – mondta Demján Sándor a Vergődés vagy kilábalás című konferencián. Ugyanitt elhangzott, hogy csak a költségvetési kiadások csökkentése adhat alapot adó- és járulékcsökkentésre.

MNO
2008. 12. 01. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzügyi megrázkódtatást él át a világ és nem általános gazdasági válságot – mondta Csaba László akadémikus hétfőn az MKB Bank által szervezett, Vergődés vagy kilábalás című budapesti konferencián.

A Közép-európai Egyetem professzora figyelmeztetett: a várakozásoknak óriási szerepe van a gazdasági helyzet alakításában, s a pesszimizmust nem támasztja alá a világkereskedelem alakulása, amely tavaly hat százalékkal bővült, az idén öt százalékkal nő és jövőre várhatóan 2-3 százalékkal.

Demján Sándor szerint hosszú válságra kell készülnünk. A TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke ismét elmondta: csak átfogó reformokkal lehet radikálisan javítani Magyarország versenyképességén, de ehhez nagykoalíciós politikai felállás szükséges. Ha Magyarországon nem tudjuk megteremteni a munka iránti tiszteletet, magunk mögött hagyni a dzsentri mentalitást, s nem tudunk változtatni azon a deformált gondolkodásmódon, amely érzelmi és nem érdek alapon választ politikai pártokat, akkor Magyarország tovább hanyatlik majd – mondta az üzletember.

Demján Sándor az oktatási rendszer torzulásáról is beszélt, emlékeztetve arra, hogy amikor az Orbán-kormány meghirdette a második diploma ingyenességét akkor 190 ezren jelentkeztek felsőfokú oktatásra, miközben szakmunkásképzésre csak 31 ezren. „A tudásalapú társadalomban számomra fontosabbak a jól képzett szakmunkások, mint a szociológusok és pszichológusok” – mondta a TriGránit elnöke. A hatékonyságot le lehet mérni azon is, hogy hány diákot tanít egy pedagógus, nos ez Nyugat-Európában 25, nálunk viszont 10 – tette hozzá.

Bár az adórendszer szükséges változtatásához jelenleg igen szűk a gazdaságpolitika mozgástere, a következő három-négy évben a GDP 50 százalékáról 40 százalék alá kell szorítani az újraelosztás arányát – jelentette ki Oszkó Péter. A Deloitte elnök-vezérigazgatója szerint csak a költségvetési kiadások csökkentése adhat alapot a már „százszor elmondott adó és járulékcsökkentések bevezetésére”.

Nincs ma realitása annak, hogy a fekete-szürke gazdaságban eltitkolt legalább ezer milliárd forint adó befolyik a költségvetésbe a jelenlegi adóterhelés mellett, mert akkor vállalkozások sokasága szűnne meg – jelezte Oszkó Péter. Demján Sándor ezzel úgy vélte, ezzel 1,5 millióra nőne a munkanélküliek száma.

A Deloitte elnök-vezérigazgatója a 13 százalékos orosz és 19 százalékos egykulcsos adórendszerre áttért szlovák gazdaság kedvező példáját hozta fel a gazdaság kifehérítésének módszeréül, véleménye szerint ehhez adóátrendezés is járulhat: a munkát terhelő adók és járulékok csökkentése mellett például megemelhetők a vagyont terhelő adók.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.