A franciaországi sürgősségi ellátásban dolgozó orvosok egyesületének (AMUF) felhívására sztrájkolók többsége a megmozdulás alatt is ellátja munkáját, így a betegellátás folyamatos a francia kórházakban. A ténylegesen sztrájkoló orvosok helyettesítésére a kórházvezetők más orvosokat is beoszthatnak az irányításuk alá tartozó kórházból, így elfordulhat, hogy nem sürgősnek minősülő beavatkozások a tiltakozássorozat miatt halasztást szenvednek.
Az AMUF szerint a francia kórházak helyzete drámai: nyolcvan százalékuk deficitesen működik, és idén 20 ezer egészségügyi munkahelyet szüntet meg a kormány – a várakozási idő több órára hosszabbodhat a sürgősségi osztályokon. Emellett a sürgősségi ellátásban dolgozók nem kívánják elfogadni, hogy jelenlegi 48 órás munkahetük 60 órára emelkedjék, ahogy az már néhány kórházban megvalósult. A szervezet Roselyne Bachelot egészségügyi miniszterrel való kapcsolatuk megromlását és a párbeszéd lehetetlenségét is kifogásolja.
Az AMUF többek között francia sürgősségi ellátásban dolgozó 4-5 ezer orvos munkaidejének szigorú szabályozását követeli azért, hogy a heti 39. órán túli munkaidőt túlórának ismerjék el, és kompenzálják a munkáltatók. Jelenleg ugyanis általánossá vált, hogy nem fizetik ki az orvosoknak a túlórapénzt. A sztrájkolók a tervezett kórházbezárások ellen moratóriumot követelnek.
A felmérések azt mutatják, hogy Franciaországban a betegek háromnegyede először a sürgősségi ellátásban dolgozókhoz fordul segítségért, és azt megelőzően alig húsz százalékuk állt már valamilyen kórházi kezelés alatt. Franciaországban évente 13,4 millióan fordulnak meg a kórházak sürgősségi osztályain, a mentők pedig több mint 11 millió hívást kapnak.
(MTI)
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
