Mentsük meg a nyugati bankokat?

A Die Presse beszámol arról, hogy befektetéseiket megmentendő az osztrák kormány 100 milliárd eurós közös uniós mentőcsomagot javasol. A Focus arról írt, hogy felbukkant egy újabb, Németországot fenyegető terrorvideó. A Der Standard szerint Budapest elvárásaival szemben az EU csak a töredékét állja a Nabucco vezeték megépítésének.

2009. 01. 28. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus

A müncheni hírmagazin az Új terrorvideó közvetlenül Berlinhez fordul című cikkében ismerteti a legújabb fenyegető üzenetet. Amint arról a közszolgálati ARD televízió kedden beszámolt, egy maszkot viselő személy egy fenyegető videoüzenet utolsó fejezetét németül mondta el. Fenyegetései az afganisztáni és a gázai történésekkel állnak összefüggésben. „Ebben az évben néhány meglepetéscsomagot készítünk a megszálló hatalmaknak. A megszállók szövetségeseinek mindig számítaniuk kell támadásainkra” – idézi az ARD a videót, melynek szerzőjeként az Iszlám Dzsihád Uniót (IDU) feltételezik. A videó vélhetőleg a gázai izraeli támadás idején készült, mert az IDU közvetlenül erre utalt. „Tíz napja tétlenül nézi a világ, ahogy a Gázai övezetben muzulmánokat mészárolnak” – áll az iszlamisták üzenetében, akik ezt követően a berlini kormányhoz fordulnak: „Hol van az Egyesült Államok? Hol marad Merkel asszony és kormánya?”

Die Presse

Az osztrák napilapban Christian Höller A kormány támogatja Kelet-Európa megsegítését című cikkében ismerteti a bécsi kormány bankmentő elképzeléseit. Werner Faymann (SPÖ) kancellár és Josef Pröll (ÖVP) pénzügyminiszter kampánykörútra indul az EU-ban, hogy meggyőzze kollégáit a kelet-európai segélyprogram szükségességéről. Szerdán Faymann Berlinbe repül, hogy erről tárgyaljon Angela Merkellel, majd csütörtökön Prágába utazik, hogy ott Mirek Topolánek cseh miniszterelnökkel és az EU soros elnökével egyeztessen. Pröll a következő hetekben Ukrajnába, Romániába és Bulgáriába látogat, hogy ott tárgyaljon a nemzeti bankmentő csomagok megvalósításának lehetőségéről. Faymann és Pröll ezzel az úttal a kilenc nagybank segélykérésére reagál – köztük ott van a Raiffeisen International, a Bank Austria és az Erste Bank. E bankok a múlt héten egy akciótervet követeltek a megrendült kelet- és közép-európai gazdaság megmentésére. A sietősen előkészített reklámtúra megmutatja, mennyire komolyan veszi a témát Bécs. Pröll kedden, a kormányülés után kijelentette: itt nemcsak arról van szó, hogy védőernyőt kapjanak a hazai bankok keleti leányvállalatai, hanem arról is, nehogy az egész rendszer „összeomoljon.” Ausztria a bankok tekintetében Kelet-Európában nagyhatalom. Az osztrák banki kihelyezések értéke elérte a 230 milliárd eurót, ami a GDP 68 százaléka. Ellentétben a nyugati államokkal, számos közép- és kelet-európai állam lemondott az állami gazdaságélénkítő lépésekről, mert nincs erre pénze. A bankok és az osztrák kormány elgondolása szerint ebben az EU-bizottságnak, a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) kellene segítenie. A segélycsomag forrásai főként az EBRD-től és az IMF-től jönnének. Múlt pénteken a bécsi pénzügyminisztériumban találkoztak e két szervezet képviselői és szakértői. „Éppen az EBRD mint Kelet-Európa bankja erre a feladatra a legalkalmasabb” – vélekedik Michael Ikrath ÖVP-képviselő és a takarékszövetkezetek egyesületének főtitkára. Ikrath szerint elegendő lenne egy 100 milliárd eurós védőernyő.

Der Standard

A baloldali-liberális osztrák napilapban Szigetvári András Pénz a Nabucco vezetékre című, budapesti keltezésű cikkében von kritikus mérleget a keddi konferenciáról. A nagy akadályokat nem sikerült elhárítani, de először fog a Nabucco-elképzelés közvetlen uniós támogatást kapni. Ez a hozadéka a keddi, budapesti konferenciának. Gyurcsány 200-300 millió eurót igényelt a vezeték első szakaszának elindításához. Andries Piebalgs uniós biztos csapata a lapnak megerősítette, hogy a bizottság legkésőbb jövő héten áldását adja az elgondolásra. Az uniós bizottság 2008 végén a válság hatásait enyhítendő az európai újjáépítési tervbe befogadta a Nabuccót, de most említettek először konkrét összegeket. A budapesti kormány hosszabb távon lényegesen több pénzt, mintegy 2,5 milliárd eurót szeretett volna, de az EU elutasította ezt az igényt. „A Nabuccóban részt vevő cégeknek, mint az ÖMV-nak van elég pénze” – nyilatkozta Piebalgs a lapnak. Mint az a budapesti konferencián ismét bebizonyosodott, a finanszírozás csak mellékhadszíntérnek számít. Egyrészt teljesen bizonytalan, lesz-e elegendő gáz a vezetékben, hiszen Oroszország a Déli Áramlattal konkurens elképzeléseket táplál. Ankara politikai engedményeket – gyorsabb uniós csatlakozást – követel, török hozzájárulás nélkül a vezetékhálózat megvalósíthatatlan. Az is világos volt a konferencián, hogy e kérdésben is feszültségek tapasztalhatók Bécs és Budapest között. Június végéig a részt vevő államoknak meg kell kötniük a vezeték építéséhez szükséges szerződéseket – követelte Gyurcsány. Hogy két hónappal előbb vagy később történik ez, annak nincs jelentősége – nyilatkozta az osztrák gazdasági miniszter. Amennyiben tényleg megkötik a szerződést, biztosan lesznek olyan államok, melyek szállítanak a Nabuccónak. A következő Nabucco-találkozót február elején tartják Bécsben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.