Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazinban Hubert Gude Nyomozás a terrorvideó után című cikkében foglalkozik a hét végén megjelent internetes fenyegetéssel. Ma már semmi kétség sem férhet a bizarr című: „Mentőcsomag Németországnak” videó valódiságához. Már hétfőn arra a megállapításra jutottak a szövetségi belügyminisztérium munkatársai belső elemzésükben, hogy a félórás anyag az al-Kaida videoüzenete. Időközben a videoüzenetet feketébe bugyoláltan felolvasó férfit is sikerült azonosítani. A 32 esztendős, marokkói születésű Bekkay Harrach ellen a szövetségi államügyészség nyomozást indított. A vád szerint külföldi terrorszervezet tagja.
„A mi atombombánk az autóbomba” – közli az egyik videomegosztóra felhelyezett üzenetében Harrach. A német állambiztonsági szakemberek különösen riasztónak tartják, hogy először fogalmazott meg az al-Kaida egy kizárólag Németországnak címzett fenyegetést. Harrach már 2007-ben sem volt ismeretlen a német hatóságok előtt, amikor feleségével és fiával elhagyta a szövetségi köztársaságot. Korábban kiváló kapcsolatokkal rendelkezett a Németországban szétszóródott iszlám radikálisokkal, neve számos nyomozati jegyzőkönyvben olvasható. Ugyanakkor a bizonyítékok nem voltak elegendőek egy elfogatóparancshoz, a nyomozók ezért fogcsikorgatva kénytelenek voltak végignézni, amint Harrach Iránon keresztül Pakisztánba távozott. Azt feltételezik róla, hogy most is a pakisztáni–afganisztáni határvidéken tartózkodik.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Az időskori szegénység növekedése fenyeget Kelet-Németországban című cikkében ismerteti a schröderi reformok egyik következményét. 2002 és 2007 között tovább növekedett a vagyoneloszlási olló. Különösen keményen érinti ez a folyamat a magas munkanélküliség miatt a kelet-németországi időseket. Ezt állapította meg a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) tanulmánya.
A 20 000 személy adatainak kiértékelése alapján elkészített elemzés szerint míg a vizsgált időszakban nyugaton a nettó vagyon 11 százalékkal emelkedett, addig keleten az inflációt figyelembe véve 17 százalékkal csökkent. Különösen sújtotta ez keleten a középső, a 36 és 65 év közötti korosztályt. A vagyoncsökkenést a magas munkanélküliség mellett elsődlegesen az ingatlanok leértékelődése okozta, még úgy is, hogy keleten viszonylag kevesen rendelkeznek befektetési célzatú ingatlannal.
A DIW összességében a német háztartások nettó vagyonát 2007-ben jó hatbillió euróra becsülte. Ez felnőttenként 88 000 eurót jelent, ami 2002 óta tízszázalékos növekedést jelent. A német felnőttek több mint negyede azonban semmilyen vagyonnal nem rendelkezik, vagy súlyos adósságokkal küzd. A leggazdagabb tíz százalék az összes magánvagyon 60 százalékát birtokolja. A legjobb módú egy százaléké a teljes magánvagyon 23 százaléka.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása