100 millió euró a közbiztonságra

A Süddeutsche Zeitung ismerteti az újonnan megválasztott amerikai igazságügy-miniszter faji kérdésben őszinte párbeszédet követelő beszédét. A Die Welt arról tudósít, hogy a növekvő bűnözés elleni küzdelemben az olasz kormány jelentősen emeli a rendőrök számát, és engedélyezi a polgárőrséget.

2009. 02. 21. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Christian Wernicke Gyávák nemzete című cikkében foglalkozik az Egyesült Államok elhallgatott faji problémáival. Eric Holder újonnan megválasztott igazságügy-miniszter azzal vádolta honfitársait, hogy kényelmességből nem hajlandók tisztességes és őszinte vitát folytatni Amerika faji problémáiról. „Ez a nemzet mindig büszke volt az etnikai olvasztótégely fogalmára, de faji kérdésekben úgy viselkedett és viselkedik, mint a gyávák nemzete” – mondta Holder a minisztérium munkatársai előtt.

Holder felpanaszolta, hogy sok polgár elsajátította és szabállyá tette azt az „amerikai ösztönnel megtanult viselkedést”, miszerint kitérnek faji kérdésben a nyílt vita elől. Ugyan a munkahelyeken találkoznak fehérek és feketék, de a szabad időben és a hétvégén a helyzet alig változott az elmúlt ötven évben. Holdert, aki ugyan karibi bevándorlók gyermeke, fekete bőrszíne alapján mégis az első afroamerikai igazságügy-miniszternek tartják. A tehetséges szónoknak számító miniszter az úgynevezett fekete történeti hónap keretében szólt. (Az államokban 80 éve februárban az iskolákban és középületekben méltatják a feketék hozzájárulását az amerikai nemzet felépítéséhez.) Holder beszédében arra utalt, hogy a fehérek, a feketék és a latinok külön negyedekben laknak, ahol a saját fajuk alkotja a többséget. A feketék, akik az Egyesült Államok lakosságának alig 12 százalékát teszik ki, többnyire olyan környéken laknak, ahol ők alkotják a lakosság többségét. A miniszter dicsérte a polgárjogi mozgalom szerepét az „amerikai apartheid” leküzdésében. Mindeme harc után a nemzet „gazdagabb lett, és pozitív értelemben növekedett a faji tudatossága, de szociálisan immár önkéntes szegrációba vonult”. Holder elismerte a párbeszédre történő felhíváson kívül, hogy igazságügy-miniszterként harcolni fog a rasszizmus ellen, de nincs receptje a probléma kezelésére.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Berlusconi gyorsított eljárással bevezeti a polgárőrséget című cikkében ismerteti azokat az eszközöket, ahogyan az olasz kormány megpróbál úrrá lenni a folyamatosan romló közbiztonságon. Olaszországban azonnali hatállyal engedélyezték a polgárőrségek szervezését. Silvio Berlusconi kormánya többek között az egyre gyakoribb közterületi erőszak miatt pénteken gyorsított eljárásban fogadta el az új biztonságpolitikai határozatot. „A polgárőrök csak mobiltelefonnal és rádióval lesznek felszerelve, tevékenységüket a polgármesterek és a rendőrkapitányságok ellenőrzik” – ismertette a részleteket Roberto Maroni belügyminiszter. A kormány ezt a formát választotta, hogy gyorsan reagálhasson az elmúlt időszak eseményeire – nyilatkozta Berlusconi. Az olasz nagyvárosokban történő brutális erőszakcselekmények az elmúlt hetekben sokkolták az olasz közvéleményt. Ezt követően számos támadás érte a bevándorlókat, főként a románokat. A polgárőrségek engedélyezése mellett úgy döntöttek, hogy 100 millió euróval emelik a belügyminisztérium költségvetését, 2500 új rendőrt fognak munkába állítani legkésőbb március végéig. A kormány 2008 végén elfogadott költségvetésében még erősen csökkentette a közbiztonsági kiadásokat. Most a 100 millió euró mellett meghosszabbították a menekültek befogadóállomásokon való tartózkodását is. Az illegális bevándorlókat ezután hat hónapon keresztül lehet táborokban tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.