Keleti munkavállalók kíméljenek?

A Der Spiegel beszámol arról, hogy a német kormány sem kívánja 2011-ig megnyitni munkaerőpiacát. A Die Presse arról tudósít, hogy az elmúlt évben jelentősen romlott a bécsi közbiztonság. A Neue Zürcher Zeitung ismerteti azt a javaslatot, mely hivatalos nyelvvé tenné az angolt Svájcban.

2009. 02. 24. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Az FPÖ „botrányos kozmetikázást” gyanít című cikkében elemzi a bécsi bűnügyi statisztikák állítólagos manipulálása kapcsán kirobbant vitát. Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a belügyminisztérium bűnügyi statisztikái kapcsán „botrányos kozmetikázást” feltételez. „A bűnözés robbanásáról kell beszélni” – nyilatkozta Heinz-Christian Strache pártelnök egy sajtótájékoztatón. Egyúttal bejelentette: parlamenti vitát kezdeményez csütörtökön a kérdésről. 2008 novembere és 2009 januárja között az egy évvel azelőttihez képest Bécsben 22 százalékkal növekedett a lakásbetörések száma. A házbetörések arányának növekedése 61 százalékos volt. Strache szerint Bécsben naponta 100-150 betörési kísérlettel lehet számolni. Mindeközben a felderítési arány 30 százalékkal „történelmi mélypontra” jutott. E számok Strache szerint jól jelzik azt a „drámai” állapotot, mely a bécsi fejleményeket, de egész Ausztriát is jellemzik. A lakosság időközben rezignálódott és már nem is tesz feljelentést bűncselekmények esetén. De a rendőrök is frusztráltak. Ezért a szabadságpártiak a jelenlegi személyzeti szükséghelyzet feloldását és további 1500 új rendőrt követelnek Bécsben. Legalább ennyi új rendőrre van szükség a többi osztrák tartományban is.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Scholz továbbra is fent kívánja tartani a munkaerőpiac elszigetelését a kelet-európaiaktól című cikkében ismerteti a munkaügyi miniszter álláspontját. A szövetségi kormány 2009 után is fenn kívánja tartani az olcsó uniós munkaerővel szembeni korlátozásokat. Olaf Scholz (SPD) szövetségi munkaügyi miniszter ezt az egész világgazdaság súlyos zavaraival indokolta. Scholz már tavaly februárban kijelentette, hogy a kivételes eljárás 2011-ig történő meghosszabbítására törekszik. A kormány 2008 júliusáig elkészítette a szakmunkások bevándorlási akcióprogramját. Formálisan kérvényezniük kell április végéig a brüsszeli bizottság hozzájárulását. A kelet- és közép-európai EU-tagállamok polgárai legkorábban csak 2011 után vállalhatnak szabadon munkát Németországban. Berlin ezzel az iránnyal szinte teljesen egyedül áll, Ausztrián kívül minden más tagállam már megnyitotta munkaerőpiacát.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilapban Simone Schmid Az angol mint hivatalos nyelv? című cikkében elemzi azt a javaslatot, mely új, félhivatalos nyelvet vezetne be Svájcban. A svájci nyelvi béke őrzőit megriasztotta a Nemzeti Alapítvány tanulmánya: „Az új nyelvi kisebbségekhez való viszony” című tanulmányban a szerzők nevezetesen azt javasolják, hogy az angol részben legyen hivatalos nyelv. Alberto Achermann, az egyik szerző szerint részben félreértették őket. Ők arra hívták fel a figyelmet, hogy mindig is lesznek olyan külföldiek Svájcban, akik nem kívánják a hivatalos nyelvek egyikét megtanulni, mert öregek, „tanulásképtelenek”, vagy csak egy ideig kívánnak az alpesi köztársaságban élni. Ezt a nyelvpolitikának tudomásul kell vennie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.