Múltat hamisítanak az elvtársak

A Süddeutsche Zeitung ismerteti, miként próbálnak a német posztkommunisták hamis hagyományt teremteni. A Die Presse tudósít az osztrák kormány kudarcáról, hogy nem sikerül a többi uniós tagállamot meggyőzni a kelet-európai mentőcsomag szükségességéről.

2009. 02. 11. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban Thorstan Denkler A Baloldali Párt új hagyományai című cikkében foglalkozik a posztkommunisták legfrissebb történelemhamisításával. Hatalmas a tülekedés a történelmi évfordulón a weimari nemzeti színházban. Az SPD-közeli Friedrich Ebert Alapítvány rendezvényén a kancellárjelölt Frank-Walter Steinmeier beszél. Este a türingiai tartományi gyűlés tart Weimarban megemlékezést. Eközben a Baloldali Párthoz közeli Rosa Luxemburg Alapítványnak egészen különleges ötlete támadt. 90 éve – az első demokratikus választásokat követően –, 1919. február 6-án ott ült össze az első német köztársaság parlamentje. A Baloldali Párt „színpadi felolvasással” kívánja újraéleszteni a nemzetgyűlés szellemét, ahol a párt legfontosabb vezetői lesznek jelen. Már a rendezvény címét hallva is felhorkantak a történészek. Ünnepség demokráciánk születésnapja alkalmából címmel olvasnak fel az egykori szociáldemokrata politikusok írásaiból. Egykori szociáldemokraták és jelenlegi baloldali pártiak egyesülnek a történelmi helyszínen. Ez 1919-ben lehetetlen lett volna: a kommunisták nem jutottak be a nemzetgyűlésbe. „Bátornak és bizonyos mértékben pimasznak” nevezte Ulrich von Alemann, a neves politológus a Baloldali Párt ünnepségét. Néhány nappal a választások előtt, 1919 januárjában alapították meg Németország Kommunista Pártját (KPD). Sok közük nem volt a parlamenti demokráciához. A szociáldemokrácia gyűlöletes volt a kommunisták szemében, pontosan a demokrácia miatt. Másrészt azért, mert a szociáldemokraták részt vettek a németországi novemberi forradalom leverésében. Gustav Noske az átmeneti időszakban a haderő és a haditengerészet népbiztosa volt, és ő utasított a spartakisták felkelésének leverésére. A harcok közben megöltek két szimbolikus KPD-személyiséget, Rosa Luxemburgot és Karl Liebknechtet. A KPD és az SPD közötti határt vér jelezte. Noske a KPD számára munkásáruló volt. Éppen ezért kínos, hogy a Baloldali Párt most megpróbál ehhez a korszakhoz kapcsolódni. Bernd Faulenbach bochumi történész szerint egyértelműen a demokráciához való viszony osztotta meg a két pártot. Faulenbach, az SPD történeti bizottságának vezetője szerint a Baloldali Párt kísérlete nem egyéb, mint a történelem meghamisítása. Hiszen a KPD megalapítói éppen az antidemokratikus erők voltak. Carsten Schneider weimari SPD-s Bundestag-képviselő az ünnepséget tiszta politikai rendezvénynek tartja. Egy kísérlet, hogy elfoglalják maguknak az SPD hagyományait. A KPD és később a Német Szocialista Egységpárt nem azok az alakulatok voltak, melyek hozzájárultak a demokrácia ügyéhez. Alemann hasonlóan látja: a Baloldali Párt megpróbál a politikai középen őt meg nem illető tiszteletre szert tenni. A párt állandóan megemlékezik Liebknecht és Luxemburg haláláról, s ezért nem tisztelheti azt, aki a halálukért felelős. A kettő nem megy egyszerre. Ehelyett végre világos álláspontot kellene képviselniük saját antidemokratikus múltjukkal szemben.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Lopatkát visszautasították Brüsszelben című írásában foglalkozik az Európában nem igazán támogatott osztrák „Kelet-Európa-csomaggal”. Reinhold Lopatka (ÖVP) osztrák pénzügyi államtitkárt Brüsszelben visszautasították, amikor Werner Faymann kancellár Kelet-Európa-csomagját kívánta bemutatni. Joaquin Almunia pénzügyi biztos a találkozót követő sajtótájékoztatón kijelentette: semmiféle vita nem volt az osztrák kezdeményezésről. A javaslatot csak megemlítették. A kérdéssel kapcsolatban Peer Steinbrück (SPD) német pénzügyminiszter kijelentette: még semmit sem hallott a kezdeményezésről. Lopatka erre reagálva úgy fogalmazott: akkor ma először hall róla. Az osztrák kormány célja az volt, hogy a kérdést napirendre vetesse. Az ülést követően Steinbrück úgy fogalmazott: az osztrák javaslat „egy legitim nemzeti érdeket” tartalmaz, ez ellen nem szól semmi, az üggyel kapcsolatban azonban semmilyen következtetés vagy visszhang nem hangzott el. Alaptalannak tartja azt a felvetést az államtitkár, hogy Ausztria túl kevéssé reklámozza a javaslatát. „Itt nem reklámról, hanem közös megoldásokról van szó.” S azt sem tartja tragikusnak, hogy a kezdeményezés alig találkozott szimpátiával. Lopatka kijelentette: „azon feladatok közepette, melyekkel e napokban a pénzügyminisztereknek foglalkozniuk kell, nemcsak az úgynevezett rossz bankról és más intézkedésekről kell beszélni, hanem Kelet-Európát is a figyelem középpontjába kell állítani”. Werner Faymann (SPÖ) kancellár egy Kelet-Európát támogató csomagot kíván elfogadtatni. Ez Faymann szerint nemcsak az osztrák bankoknak lenne előnyös, amelyek az ott felhalmozott 230 milliárd eurós hitelmennyiség ötödének kihelyezői, hanem a többi országnak, mint például Németországnak is. Nem szabad azt az érzést közvetítenünk, hogy mi csak akkor foglalkozunk velük, ha eredményesen haladnak a dolgaik. Az országoknak meg kell tapasztalniuk, hogy Ausztria kritikus pillanatokban is beavatkozik, s látniuk kell, hogy a kereskedelmi kapcsolatokat kritikus időkben is komolyan vesszük – fogalmazott a kancellár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.