Sötét kilátások

A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról számol be, hogy pártelnöke „elvtelensége” miatt kilépett a CDU-ból az egykori miniszterelnök. A Die Welt azt az orosz kezdeményezést ismerteti, miszerint törvénybe foglalnák a Vörös Hadsereg világháborús győzelmét. A Der Spiegel a német munkaerőpiac összeomlásáról tudósít.

2009. 02. 27. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Februárban bedől a munkaerőpiac című cikkében ismerteti a gazdasági válság hatását a szövetségi köztársaságban. A munkaerőpiac kilátásai rendkívül sötétek, szakértők véleménye szerint februárban a munkanélküliek száma átlag feletti arányban növekedett. Összességében a hónap végén 3,55 milliónyian lesznek munkanélküliek, több mint 65 ezerrel többen, mint januárban. Ez a legnagyobb emelkedés lenne a 2005-ös válságév óta. Szakértői becslések szerint a helyzet sokkal rosszabb lesz, mint azt a berlini kormány feltételezte. A szövetségi kormány ma már optimistának számító hivatalos előrejelzése szerint ez év végig a munkanélküliség félmillióval 3,6 millióra fog növekedni.

Az elemzők abban is egyetértenek, hogy ellentétben a szövetségi munkaügyi ügynökség (BA) reményeivel, az elfogadott reformok ellenére továbbra is érzékenyen reagál a válságra. „A februári számok azt jelzik, hogy a recesszió teljes erejével elérte a munkaerőpiacot” – hangsúlyozta Eckart Tuchtfeld, a Commerzbank közgazdásza.

Frank-Jürgen Weise, a BA vezetőjének nyilatkozata szerint az elmúlt hónapokban jelentősen megnőtt a rövidített munkaidőben alkalmazottak száma. Csak 2008 decemberében a vállalatok 295 ezer fő számára igényeltek ilyen támogatást. Weise várakozása szerint az ilyen munkahelyek megtarthatóak. A BA vezetője egyúttal ellenezte, hogy a romló munkaerő-piaci helyzetben ismét emeljék a járulékokat. „Gazdaságilag jobb időkben előre gondoskodott, és a BA elég tartalékot képzett, ami most szerencsénkre elég mozgásteret biztosít” – nyilatkozta Weise.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Az elnök lavírozása című cikkében ismerteti a Werner Münch-ügyet, aki kilépett a CDU-ból annak arctalansága miatt. Werner Münch, aki 1991 és 1993 között Szászország-Anhalt miniszterelnöke volt, kilépett lakhelye, a freiburgi CDU járási szervezetéből. Münch 37 éves párttagságának befejezését a gazdaságpolitikai alapelvek felpuhításán túl az „elviselhetetlen belső és a nyilvánosság előtt bemutatott pártelnöki leszámolásokkal indokolta olyan személyekkel szemben, akik sok éven keresztül hűségesen szolgálták a CDU-t, nevezetesen Helmuth Kohl, Wolfgang Schäuble, Friedrich Merz, Paul Kirchhof, Günther Oettinger és Michael Glos. Münch panaszolja a CDU országos ügyekben tapasztalható arctalanságát is, valamint a pártelnök számos kérdésben bemutatott lavírozását, melynek egyetlen célja a koalíciós partner kielégítése. Merkelt egyedül „saját hatalmi pozíciójának stabilizálása” érdekli – mondta.

Az utolsó csepp az volt a pohárban, ahogyan a pártelnök a katolikus egyház fejét a nyilvánosság előtt elhiteltelenítette és megalázta, amikor erre semmilyen oka nem volt – fogalmazott Münch. Merkel megsértette a diplomácia és a személyes jó ízlés határait, amikor a holokauszttagadó Richard Williamson püspök és XVI. Benedek vitájába beavatkozott – tette hozzá.

A politológus végzettségű Münch hat éven keresztül volt tagja az Európai Parlamentnek, majd 1990-ben Szászország-Anhalt tartomány pénzügyminisztere lett. Miután Gies (CDU) miniszterelnök lemondott, a tartományi kereszténydemokraták vezetőjévé és kormányfővé választották. Mivel azzal vádolták, hogy túl magas költségtérítést engedélyezett magának, 1993-ban lemondott. Végül négyévnyi pereskedésébe került, míg sikerült tisztára mosnia hírnevét.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Manfred Quring Oroszország törvénybe foglalja a történelem értelmezését címmel ismerteti a legújabb moszkvai kezdeményezést. Szergej Sojgu, a katasztrófavédelem vezérezredesi rangban lévő minisztere szerint Oroszország történelme, illetve annak Kreml-hű értelmezése veszélyben van, és háborús veteránokkal találkozva felháborodottan beszélt arról, hogy a posztszovjet térségben tagadják „a háború eredményeit, a szovjet nép tetteit és hősiességét”. Ezt kívánja Sojgu egy törvénytervezettel megakadályozni. Aki a szovjet győzelmet tagadja, azt büntetőjogi értelemben felelősségre kell vonni, ezért bejelentette, hogy egy ilyen törvényt még az idén beterjeszt a duma elé.

Jurij Csajka főállamügyész támogatja ezt az elképzelést. Mint érvelt, az ilyen nyilatkozatok sértik az erkölcsöt és az etikát. Ugyan a szovjet győzelmet aligha vonja valaki kétségbe, de az zavarja a szovjet vezetést, hogy nem minden európai nép ünnepli ezt felszabadulásként. Főként a balti államok használják a Molotov–Ribbentrop-paktum alapján történt 1940-es szovjet bevonulásra a megszállás kifejezést. Az észtek odáig mentek, hogy Tallinn városközpontjából eltávolították a szovjet győzelmi emlékművet és áthelyezték egy katonatemetőbe. Moszkva ezt saját alapvető értékei megkérdőjelezéseként éli meg.

Az úgynevezett társadalmi kamara, a Kreml főnökének tanácsadó szerve szeretne egy alapvető dokumentumot készíteni a Szovjetunió második világháborús szerepéről, mely később törvényerővel rendelkezne. Ezután, örült már előre Sojgu, olyan országok elnökei, akik „apáink és nagyapáink hőstetteit” tagadják, nem látogathatnák meg büntetlenül Oroszországot. A polgármesterek pedig meggondolják az emlékművek lebontását – véli a vezérezredes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.