Előre hozott választásokat!

A Die Welt beszámol arról, hogy a schleswig-holsteini miniszterelnök előre hozott választásokkal kívánja feloldani a tartomány politikai bénultságát. A Sonntagsblick interjút készített a német pénzügyminiszterrel, aki újabb szankciókat emlegetett arra az esetre, ha Svájc nem ülteti át a gyakorlatba az adóelkerüléssel szemben meghozott vállalásait.

2009. 04. 27. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Carstensen előre hozott választásokat akar, az SPD azonban nem című cikkében tudósít a hatalmi játszmákról. Peter Harry Carstensen (CDU), Schleswig-Holstein miniszterelnöke előre menekül. Miután pártján belül hetek óta bírálták vezetési stílusát, a kormányfő tovább forrósította a hangulatot az előre hozott választások felvetésével. Ezzel világosan a CDU-n belüli problémákról kívánja elterelni a figyelmet. A választásokat rendes időben 2010 májusában tartanák, de amint a pártelnök-miniszterelnök a hétvégén Kielben bejelentette: a CDU kész a választásokat szeptember végére, a Bundestag-választások időpontjára előre hozni. Az SPD válasza nem sokáig váratott magára: „A CDU van válságban – nem az egész kormány” – fogalmazott Ralf Stegner SPD-elnök. Pártja kitart a 2010-ig tartó választói megbízatás mellett. Hetek óta kemény harc dúl a legészakibb német tartomány kereszténydemokrata vezetésén belül.

A vita célkeresztjében Carstensen vezetési stílusa áll, akit azzal vádolnak, hogy eltűnt a tartományi HSH Nordbank válsága alatt. Húsvét előtt a frakció hangot adott a kancelláriaminiszter munkájával szembeni elégedetlenségének. A képviselők különösen Heinz Maurus (CDU) kancelláriaminisztert, Carstensen régi barátját és Christian Hauck kormányszóvivőt támadták, de akciójukkal nyilvánvalóan a miniszterelnököt célozták. Az utolsó cseppet a pohárban az jelentette, hogy a kormányfő a párton kívüli Jörn Bielt nevezte ki gazdasági miniszterré a HSH Nordbank válsága közepette. A részben a tartomány kezében lévő bank pénzügyi válságáért a képviselők a személyi felelősség levonását követelték. Carstensen azonban csak a kormányszóvivő lemondását ajánlotta fel nekik, minden párton belüli bírálat ellenére kitartott kancelláriaminisztere mellett.

Sonntagsblick (blick.ch/Sonntag)

A svájci bulvárlapban Johannes von Dohnányi Svájcnak nincs sok ideje címmel készített interjút Peer Steinbrück német pénzügyminiszterrel az adóparadicsomok elleni harcáról. „Szerdán a kormány elfogadott egy törvénytervezetet, mely az adóelkerülés elleni fellépést célozza, miután nemzetközi szinten az OECD kódex 26. fejezetének elfogadásával jelentős nyomást tudtunk gyakorolni” – fogalmazott a pénzügyminiszter. Az egyetlen lépés, ami megnyugtatná őt, az a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodáshoz adott elvi hozzájárulás gyakorlatba ültetése lenne. Arra az újságírói közbevetésre, hogy ez évekig tarthat, Steinbrück kijelentette, hogy annyi ideje nincs Svájcnak. „Megszabunk egy határidőt, ha addig nem születnek kézzelfogható eredmények, Németország fenn fogja tartani a nyomást. Ne legyenek illúziói, már az első tárgyalásokat folytatom Luxemburggal és Ausztriával” – fogalmaz a miniszter.

Mint mondta, még ebben a ciklusban „élesíti” az ehhez szükséges jogszabályokat. Nem csak a politika feladata a szociális piacgazdaság legitimációs válságának elhárítása. A gazdasági, egyesületi, tudományos és média elitnek szintén feladata annak az őrületnek a befejezése, ami ezt a válságot okozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.