Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilapban Lisa Nienhaus és Christian Siedenbiedel Félelem a választók dühétől című cikkében elemzi a gazdasági válság várható hatásait.
A csata megkezdődött – elég korán, hiszen a választás csak szeptember végén lesz, egy elég kellemetlen időpontban. Az ipar olyan rossz helyzetben van, mint az elmúlt 60 évben még soha, az autókereskedelem főként az állami roncsprémiumból él, a rövidített munkaidő tömegjelenséggé vált. Miközben a CDU még óvatoskodik, az SPD már régóta megkezdte a választóknak szánt ajándékcsomag összeállítását. A választók azonban nem hülyék. Tudják, hogy most nem az ajándékokról szól a történet.
A pártok számára nem túl rózsás a jövő. Arra a kérdésre, melyik párt tudja a legjobban megoldani a gazdasági problémákat, a leggyakoribb válasz: egyik se. Még egyértelműbbek a válaszok, ha a polgárok az elmúlt hónapok mentőterveit értékelik. A Forsa intézet szerint minden második személy úgy véli, hogy a második konjunktúracsomag megoldja a gazdasági válságot. Közel 60 százalék tartja a roncsprémiumot hibásnak. Több mint felük szerint elfogadhatatlan, hogy az állam rendkívül eladósodjon a gazdasági válság kezelése érdekében.
A választás legnagyobb bizonytalansági tényezője, hogy senki sem tudja megmondani, mi történik szeptemberig. Annyi bizonyos, hogy számos üzem, ahol ma még rövidített munkaidőben dolgoznak, képtelen lesz addig kitartani. Abban a közgazdászok egyetértenek, hogy a nyár folyamán hatalmas elbocsátási hullám várható, ennek következtében a jelenlegi, 7,2 százalékos munkanélküliség 8,1 százalékra emelkedhet.
Ez az ugrás fogja eldönteni a választásokat, mert a németek már évek óta másként választanak. Nő az ingadozó választók száma, ma már csak 30 százalék az, amely minden alkalommal ugyanarra a pártra voksol.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Norbert Rief Üdvözöljük a bevásárlóparadicsomban című cikkében leírja az osztrák bevásárlóturisták soproni rohamát. (A címben az „üdvözöljük” magyarul szerepel – a szerk.)
„Üdvözöljük a paradicsomban, köszöntjük az olcsóság országában.” Amióta Magyarország gazdasága padlóra került, és a forint annyit sem ér, mint az a papír, amire nyomtatják, az osztrákoknak bevásárlóparadicsomuk van a kapujuk előtt. Igazából ez már régóta így van, de korábban voltak akadályok – nem annyira a vámosok, akik unatkozó pillantásokkal méregették a csomagtartókat, illegális áru után kutatva. Az igazi kihívás a hétvégi dugó volt, ami a kelenpataki határátkelőt az egész országgal megismertette.
Hála az EU-nak, elég 15 perc, és osztrák területről elérhető a Sopron Plaza. Beszélnek németül, az élelmiszertől az új fogsorig és a mellnagyobbításig minden beszerezhető.