Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Menedék: Magyarország Ausztriát látja illetékesnek a Zogaj-ügyben című cikkében ismerteti az egyik legszövevényesebb menekült történet legfrissebb történéseit. Magyarország sem a fiatalabb Zogaj gyerekek, sem anyjuk menekült eljárásában nem látja magát illetékesnek, ezért Budapest álláspontja szerint azokat Ausztriában kell elvégezni. „Ezt már Ausztriával is közöltük” – nyilatkozta Garamvölgyi Ágnes a magyar bevándorlási hivatal nevében. Ezt azzal indokolják, hogy a menekültügyi eljárást a család legidősebb tagjával, Nurie Zogajjal, a gyerekek anyjával Ausztriában folytatják.
A magyarok az üggyel kapcsolatban a dublini szerződésre hivatkoznak, miszerint az az ország illetékes az összes személlyel szemben, ahol a legidősebb családtaggal szembeni eljárást folytatják. „A dublini rendelkezés alapján nincs más lehetőség” – mondta Garamvölgyi. „A család ügyét közösen kell kezelni” – közölték az osztrák hatóságokkal. A belügyminisztérium szombaton nem nyilatkozott az ügyben. Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter szintén a dublini szerződés betartását követelte, de az ő értelmezésében Magyarország az illetékes, mert a család ott kért először menedékjogot. Fekter azt a megoldást támogatná, hogy minden Zogaj-kérvényt közösen kezeljenek. A négy testvérből három decemberben megpróbált Koszovóból Ausztriába eljutni, de Magyarországon elfogták és egy menekülttáborba vitték őket. Ott menedékjogot kértek. Ez év elején azután eljutottak Ausztriába, majd a legidősebb testvér beutazását követően a család – leszámítva az apát – egyesült. A két legidősebb fivér februárban visszatért Koszovóba.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hamburgi hírmagazinban A német klinikák panaszkodnak a sóher sejkek miatt című cikkében ismerteti a szövetségi köztársaság egészségügyi intézményeinek meglepő panaszát. Gyógyíts egy sejket és gazdag leszel? Dehogy. A magazin információi szerint az arab országok páciensei közel százmillió euróval tartoznak német klinikáknak. Folyamatosan romló fizetési morálra panaszkodnak az arab országokból érkező kuncsaftok esetén a német kórházak és rehabilitációs központok. A Neurorehabilitáció Szövetségi Központja szerint az adósságok értéke eléri a 100 millió eurót. Most azt kérik az érintett országok követségeitől, hogy vállaljanak kötelezettséget a kezelési költségek átvállalására.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Schäuble megvédi az iszlám konferenciát címmel ismerteti a belügyminiszter integrációs dilemmáját. Wolfgang Schäuble (CDU) határozottan visszautasította azokat a vádakat, hogy a Német Iszlámkonferencia életre hívásával a radikális iszlamista szervezeteket erősítették. „Az iszlámkonferencián zajló párbeszéd arra szolgál, hogy a muzulmánokkal megértessék, szívesen látottak nálunk. Ez az egyetlen út arra, hogy a muzulmánok radikalizálódását megakadályozzuk” – nyilatkozta a miniszter.
Szembefordult Lale Akgün (SPD) Bundestag-képviselő azon követelésével, hogy az iszlámkonferenciát azért szüntessék meg, mert egyes iszlamista szervezetek funkcionáriusai ellen nyomoznak. „Akgün asszony ezzel egyedül áll” – nyilatkozta Schäuble. Az SPD-frakcióban senki sem osztja álláspontját. „Akgün asszonynak, aki az öt év múlva sorra kerülő elnökválasztás jelöltjeként is el tudja képzelni magát, láthatóan nem tetszik, ha másokat is a muzulmánok képviselőiként vesznek számba” – fogalmazott a miniszter.