Handelsblatt (Handelsblatt.com)
A düsseldorfi gazdasági napilap arról ír, hogy Vahl Tamás informatikai menedzser csütörtökön bedobta a törülközőt, miután a média tudósított az általa vezetett cég kartellezéséről. Egyelőre nem látható Vahl helyettese, de a kormányszóvivő szerint egy héten belül megnevezi Bajnai az utódot. Vahl kapcsán a média arra emlékeztetett, hogy a versenyhivatal a gazdaságiminiszter-jelölt akkori cégét, a SAP Hungaryt rekordbírsággal sújtotta.
Bajnai kormányalakítását egy további üzemzavar is beárnyékolta. A nemzetbiztonsági bizottság megtagadta szerdán Ficsor Ádám, a kijelölt hírszerzést felügyelő tárca nélküli miniszter támogatását a kinevezéshez. Ennek ugyancsak jelképes jelentősége van. A 29 esztendős Ficsor mindeddig Gyurcsány Ferenc, Bajnai vitatott elődjének kabinetfőnöke volt, aki március 21-én mindenki meglepetésére bejelentette lemondását. Ficsor egykori főnöke leghűségesebb bizalmasának számít. Bírálói szerint Gyurcsány, aki időközben kénytelen volt a kormányzó szocialisták elnökségéről lemondani, azért verekedte keresztül Ficsor kinevezését, hogy megőrizhesse politikai befolyását.
Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Daniel Brössler Egyszer Bundestag és vissza című cikkében foglalkozik a Baloldali Párt egyik munkanélküli Bundestag-képviselőjének jövőjével. Amikor az elmúlt években a munkanélküliségről és a segélyről volt szó, a Baloldali Párt egyik képviselője nemcsak értett a kérdéshez, de pontosan tudta, miről van szó. A szászország-anhalti Elke Reinke 2005-ben a munkanélküliségből jutott a Bundestagba. A munkanélküli-segélyből élő sikere a Baloldali Párt lelkesítő szenzációja volt.
Elke Reinke, az ascherlebeni távközlési technikus, személyében megtestesítette a szociális kiadások csökkentése elleni tiltakozásokat, ami megajándékozta a választási sikerrel a Baloldali Pártot. „Fontos személy lesz számunkra” – nyilatkozta akkoriban Klaus Ernst, a Baloldali Párt elődszervezetének, a Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatíva (WASG) nevű szervezet társalapítója. Most, hogy ismét közelednek a választások, a Baloldali Pártnak Elke Reinke már nem olyan fontos. Négyévnyi berlini közjáték után ismét a munkanélküliség fenyegeti. A tartományi pártelnökségnél megkísérelte elérni a bejutásra még reményt adó ötödik helyet. Az elnökségben egyetlen voksot sem kapott.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Malte Göbel és Philipp Wittrock Berlin május 1-jén az összecsapások új csúcspontjától tart című cikkében ismerteti a főváros romló közbiztonságának politikai összetevőit. Múlt hét hétfőjén száz fiatal jelent meg hirtelen Berlin belvárosában, és a Rosenthaler Straßén pusztítást hagytak maguk után. NATO-ellenes jelszavakat festettek a házfalakra, gyújtóbombákat dobtak egy luxushotel-építkezésre, kövekkel dobálták az SAP és egy bank irodaházát, egy lokál teraszáról asztalokat és székeket vágtak a környéken parkoló autókhoz.
Ilyen villámakciókat, amilyenek múlt hétfőn történtek, még a randalírozáshoz szokott Berlinben sem láttak. A rendőrszakszervezet aggodalma megalapozottnak tűnik. Két héttel a szélsőbaloldal hagyományos ünnepe előtt a militáns autonóm csoportok sokkal aktívabbak, mint korábban. A Berlin belvárosában történtek csak a csúcsát jelentették az erőszakos cselekmények sorozatának.