„Robbanásveszélyes elegy” alakulhat ki Európában

A Die Welt beszámol az Európai Parlament (EP) nemi egyenlőséget elérni hivatott szótáráról. A Süddeutsche Zeitung szerint a frissen kialakult prágai helyzet robbanásveszélyes elegye veszélyezteti a lisszaboni szerződés elfogadását. A Der Spiegel beszámol arról, hogy szinte teljes harmónia uralta a keddi Medvegyev–Merkel-találkozót.

2009. 04. 01. 6:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung

A napilapban Peter Lindner és Irene Helmes Egy robbanásveszélyes keverék címmel készített interjút Martin Schulzcal, a szocialisták EP-frakcióvezetőjével a cseh uniós elnökségről és az Európára leselkedő veszélyekről. Szerinte Nicolas Sarkozy az elmúlt évben sokat tévedett, de egyben igaza volt, amikor azt mondta: „meg fogtok lepődni, mi jön utánunk”. „S tényleg, számunkra Topolánek problémás személyiség. Egyrészt ő uniós elnökként nem a kormányfők közös álláspontját, hanem saját véleményét képviselte. Másrészt Topolánek saját országában is meggyengült, pártjában is vitatott, ezért sokkal többet foglalkozik Prága saját problémáival, mint az EU-val. Az unióval csak a második garnitúra törődik. Végül Vaclav Klaus, a borzalmas elnök ül a nyakán, aki mindent megtesz azért, hogy megbuktassa a lisszaboni szerződést.” Schulz még reménykedik abban, hogy Topolánek bukása nem jelenti a szerződés végét. Ugyanakkor elismerte, a két egykori kormánypárti képviselő, aki támogatta a kormányfő elleni bizalmatlansági indítványt, ellenzi a lisszaboni szerződés elfogadását. Szerinte viszont ezzel kialakulhat egy olyan robbanékony elegy, ami destabilizálhatná Európát. Az SPD politikusa szerint ez volt az elmúlt 15 év legrosszabb uniós elnöksége. Csehország szerinte egy nagyszerű ország, „de sajnos rosszul kormányozzák”.

Der Spiegel

A hírmagazin Merkel és Medvegyev közösen kívánja megszelídíteni a pénzpiacokat című cikkében tudósít a kancellár és az orosz elnök berlini találkozójáról. „Mi nagyon hasonló várakozásokkal és álláspontokkal utazunk Londonba” – nyilatkozta Merkel a Medvegyevvel folytatott megbeszélést követően. Az orosz elnök hangsúlyozottan támogatja Merkel javaslatát, a fenntartható fejlődést támogató kartát. Medvegyev és Merkel számára a londoni találkozó elsődleges célja az új pénzügyi rendszer megteremtése. „A feladatunk az, hogy a jövőben megakadályozzunk egy ilyen válságot”, fogalmazott Medvegyev. Meglátása szerint a londoni csak az első állomása egy olyan konferenciasorozatnak, melynek végén egy új pénzügyi rendszer áll elő. Merkel és Medvegyev határozottan figyelmeztet a protekcionista intézkedések veszélyeire. Egy „primitív, elkeseredett protekcionizmust”, mely a piacok elszigeteléséhez vezet, feltétlenül meg kell akadályozni – fogalmazott az orosz elnök. Merkel azt követelte, hogy G-20-as csúcstalálkozó zárónyilatkozatában világos protekcionizmus elleni megfogalmazásnak kell állnia. Merkel támogatta a szorosabb együttműködést biztonsági kérdésekben Oroszország és az EU között. Ezért rendszeres európai–orosz egyeztetéseket javasolt, kiegészítendő az ismét beinduló NATO–Oroszország Tanácsot.

Die Welt

A napilapban Christoph B. Schiltz Az EU kerülni kívánja a szexista szavakat című cikkében ismerteti a Európai Parlament (EP) legújabb kezdeményezését. Európában tombol a gazdasági válság, az Európai Parlamentnek azonban más gondja vannak. A tisztelt ház szerint eljött az ideje, hogy eltűnjenek a szexista fogalmak. Ennek érdekében a parlament igazgatása nyilvánosságra hozott egy 16 oldalas brosúrát a „Nemeknek megfelelő szóhasználat az Európai Parlamentben” címmel. Ennek kellene a tolmácsokat és politikusokat a „nemeknek megfelelő kifejezések” használatában segítenie. Markus Pieper, a CDU EP-képviselője szerint „nincs szükségünk arra, hogy gyermeknek nézzenek bennünket. Be kellene fejezni ezt a hülyeséget!” Pedig az EP információs központja által kiadott füzetecske nem gyorsan múló hangulat következménye. Évekig dolgozott rajta egy magas rangú munkacsoport a nyolc EP-alelnök vezetésével, hogy megtalálja az „egyoldalúnak, diszkriminálónak, vagy lebecsülőként értékelhető” kifejezéseket. Egyes nyelvekben bizonyos foglalkozások nevében megtalálható a férfi kifejezés, ami azonban nőt is jelenthet – ilyen szó például az államférfi. Ezen a tarthatatlan helyzeten kívánnak változtatni. „Némi fáradsággal találhatók nemi értelemben semleges kifejezések” – okoskodnak anyagukban a szakértők. Így lehet a gépkocsivezetőből „vezető személyzet”, a rendőrből „rendőri erő” és a tanárból „tanerő”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.