Szélsőbaloldali rombolás Berlinben

A Die Welt tudósít arról, hogy jelentősen megnövekedett a szélsőbaloldali erőszakcselekmények száma Berlinben. A Focus beszámol a német cégek ellen az apartheid rezsimmel fenntartott üzleti kapcsolatok miatt indított perről.

2009. 04. 10. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban A. Lier, S. Schulz és K. Schäder Szélsőbaloldali erőszakhullám gördül végig Berlinen című cikkében tudósít a szövetségi főváros folyamatosan romló közbiztonsági helyzetéről. A hagyományosan békés húsvéti menetek mellett a hivatalos szervek az erőszakos tiltakozásra is felkészülnek. Alig két héttel a hagyományos május 1-jei összecsapások előtt a német fővárost szélsőbaloldali merényletek rázzák meg. Az év kezdete óta az alkotmányvédelmi hivatal adatai szerint 35 politikai indíttatású gyújtogatásos merényletet követtek el. A NATO-csúcsot követő héten csak növekedett az erőszak – számol be a Die Welt. Szerdára virradó éjszaka Berlin belvárosában, a Friedrichshain, Prenzlauer Berg és Wedding nevű kerületekben gyújtogattak. A Ver.di szakszervezet központját firkálták össze, majd felgyújtottak számos autót. Ilyet még a tüntetőkkel történő összecsapásokhoz hozzászokott berlini rendőrök sem láttak.

Az ugyanis új, hogy egy normális éjszakán rendőrök százainak ki kell vonulniuk a randalírozók miatt. A támadások szaporodása miatt Thomas Kleineidam, az SPD belügyi szakértője a tettesek radikalizálódásáról és politikától történő elfordulásáról beszél. „Megértem a G20-as csúcstalálkozóhoz kapcsolódó tüntetéseket. De este asztalokkal megdobálni az elhaladó autókat, ennek már nincs köze a politikához.” A berlini ellenzéki CDU-frakció Ehrhart Körtinget (SPD) és Dieter Glietschet koncepciótlansággal vádolta: „Azt várjuk Körting belügyi szenátortól és Glietsch rendőrfőnöktől, hogy vegyék le bal szemükről a szemellenzőt, és aktívan lépjenek fel a militáns baloldallal szemben”. A rendőrségnek átfogó koncepcióval kell előállni, s nem állandóan meglepődni a baloldal hirtelen felbukkanó erőszakán – olvasható a lapban. Glietsch ezzel szemben a szaporodó merényletekben nem látja a szélsőbaloldali mező megerősödését. Ugyanakkor a múlt heti csúcstalálkozó maratonja az egyik oka a megnövekedett erőszaknak. A berlini rendőrség fokozta felderítőtevékenységét, növelte utcai jelenlétét, hogy így emelje az elkövetők számára a kockázatot.

Focus (Focus.de)

A müncheni hírmagazin Német cégek a vádlottak között címmel tudósít egy amerikai bíróság előtt elkezdett perről. A Dél-Afrikai Köztársaság egykori apartheid kormányával fenntartott gazdasági kapcsolatai miatt a Daimler konszernnek és a Rheinmetall csoportnak kell az amerikai bíróság előtt felelnie. Több bank ugyanakkor per nélkül megúszhatja. A dél-afrikai rezsim áldozatai beperelték a Daimlert – számol be a Focus. A kártérítési perek a német Daimler és Rheinmetall, valamint három amerikai cég ellen irányultak. Michael Hausfeld, a felperesek jogi képviselője New Yorkban „a nemzetközi emberi jogok területén hatalmas előrelépésről” beszélt. Han Tjan, a Daimler amerikai szóvivője ezzel szemben alaptalannak tartja a vádakat. Mint mondta, biztosak abban, hogy a bíróság a javukra fog dönteni, a konszern igen sokat tett Afrikáért. Dél-Afrikában emberi jogi csoportok úttörő sikerként ünnepelték a döntést. Egyúttal bejelentették, hogy a nemzetközi bankok elleni eljárás megtiltása miatt ellentmondással élnek.

A bankokat azzal vádolják, hogy támogatták az apartheid rendszer illegális tevékenységét. A keresetek a svájci UBS és a brit Barclays Bank ellen irányulnak – nyilatkozta Marjorie Dobson, a Khulumani áldozatvédő szervezet képviselője. Több ezer áldozat nevében 2002-ben adtak be kereseteket olyan cégek ellen, melyek együttműködtek az 1970-es és 1980-as években az apartheid rezsimmel. A vádakat eredetileg sokkal több vállalat ellen fogalmazták meg, de azt elutasították. 2007-ben egy amerikai fellebbviteli bíróság rendelt el új vizsgálatot. A stuttgarti Daimler és a düsseldorfi Rheinmetall mellett az amerikai Ford és a General Motors, az IBM és – a Khulumani adatai szerint – a Fujitsu is a vádlottak között szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.