Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív berlini napilapban Robert Birnbaum Merkel az NDK-ról beszél című cikkében ismerteti a kancellárnak a kommunista múlttal kapcsolatos álláspontját. A történelempolitika eme műfajában csak mellékes szerepet játszanak a történészek, azok sokkal inkább szólnak az események aktuális célú értelmezéséről.
Merkel az Adenauer Alapítvány ünnepi rendezvényén elmondott beszédében izgalmas folyamatnak nevezte, amint 20 évvel az egyesülés után a még az emlékezetben élő események történelemmé alakulnak. Különösen fontosnak nevezte annak megakadályozását, hogy a múlt megtagadása során hamis kép alakuljon ki. Arra a megközelítésre alapuló NDK-nosztalgiára utalt, miszerint nem volt minden rossz a szocializmusban. Erről gúnyosan megjegyezte, a KRESZ-szel nagyjából minden rendben volt. Ennek ellenére az NDK „nem jogállami elvekre épült ”. Ezért nem lehetséges az NDK történetének jó és rossz részre osztása.
Merkel világos ívet vont beszédeiben a tegnap és a holnap között. Szerinte túlzottan is magától értetődővé váltak az olyan fogalmak elmúlt 60 évben, mint az emberi méltóság, szabadság, vagy szociális piacgazdaság. S éppen a mostani válságban kell világméretekben ismét érvényre juttatni azokat. Amennyiben az értékeinket meg kívánjuk őrizni, meg kel tanulnunk ismét kiállnunk ezek mellett – fogalmazott Merkel.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Christoph B. Schiltz Birkózás az uniós biztosi posztért című cikkében elemzi a berlini kormány brüsszeli pozíciókért vívott belső vitáit. Angela Merkelre az új német biztos keresése közben jelentős nyomás nehezedik. Miközben számos uniós kormányfő háttértárgyalásokat folytat José Manuel Barrosóval, hogy a lehető legjobb pozíciót érje el országának, Merkel egyelőre hallgat. Még nincs jelöltje és meg kívánja várni a szeptemberi Bundestag választásokat.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot