Ferencz Orsolya: Óriási siker Kapu Tibor elindulása az űrbe

A Hunor program legintenzívebb két hete következik most.

Forrás: MTI2025. 06. 25. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási sikerként értékelte Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a Hunor program vezetője az Axiom–4 küldetés útnak indulását Kapu Tiborral a tagjai között.

Ferencz Orsolya a floridai Kennedy Űrközpontban a szerdai felbocsátást követően felidézte, hogy a közvetlen felkészülés három évet vett igénybe, ugyanakkor a program, amelynek eredményeként újabb magyar kutatóűrhajós tartózkodik a világűrben, hétéves múltra tekint vissza. Megállapította, hogy az indulás mérföldkő, ugyanakkor rámutatott arra, hogy

a Hunor program legintenzívebb két hete következik most, amikor Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomáson elvégzi a kijelölt kísérleteket, kutatási feladatokat.

A jövőbe tekintve az űrkutatásért felelős miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy a visszaérkezést követően az eredmények kiértékelése következik majd. A magyar űrkutatási program átlépett egy nagy küszöböt, de ezzel nem zárul le, szakértői csapattal várják a még nagyobb kihívásokat – tette hozzá.

Azzal a tudással, tapasztalattal, szakértői gárdával, amivel mostanra Magyarország a Hunor programnak köszönhetően rendelkezik, karnyújtásnyira kerültek olyan célok, amelyeket addig fel sem mertünk magunkban tenni – fogalmazott Ferencz Orsolya.

Merkely Béla, a Hunor programban egészségügyi háttérintézményként részt vevő Semmelweis Egyetem rektora is a helyszínen követte a felbocsátást. Emlékeztetett: az általa vezetett intézmény és munkatársai aktívan részt vettek az asztronauták kiválasztásában és felkészítésében mind orvos-egészségügyi, mind mentális, mind fizikális téren. Kiemelte, hogy a Nemzetközi Űrállomáson Kapu Tibor által elvégzendő kísérletek a többi között olyan – a súlytalanság körülményei között feltárt – élettani adatokhoz juttatják majd a kutatókat, amelyek segítenek a hosszabb időtartamú űrutazásokban.

Az Ax–4 küldetés elindítása egy új fejezetet jelent nem csak Magyarország, de az amerikai–magyar kapcsolatok számára is – jelentette ki Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete. A diplomata felidézte, hogy a felbocsátáshoz vezető első lépéseket évekkel ezelőtt megtették. Elmondta, hogy nagykövetként 2021-ben látogatott el az Axiom Space vállalat houstoni központjába, valamint még abban az évben megszületett egy szándéknyilatkozat, amely után 2022-ben, majd 2023-ban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter véglegesítette a megállapodást a küldetésről.

Takács Szabolcs a magyarţamerikai kapcsolatok szempontjából szimbolikusnak mondta, hogy az űrutazás az új amerikai adminisztráció hivatalba lépését követően valósult meg, amikor a kétoldalú kapcsolatok ismét fellendültek. Hozzátette, hogy Magyarország elkötelezett az Egyesült Államokkal való együttműködés elmélyítése iránt az űrágazatban, valamint az innováció és tudomány területén.

Borítókép: Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.