A csődbe juttatott szocialista kisváros

A Die Presse részletesen ismerteti a pénzügyi felszámolás közelébe jutott, évtizedekig SPÖ-irányítás alatt álló Treiben történetét. A Focus a szociális zavargások esélyét latolgatja.

2009. 05. 04. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Trieben: Egy község elsüllyed az adósságban című cikkében ismerteti egy évtizedek óta a szocialisták (SPÖ) vezette település sorsát. Dieter Harzl szereti a kemény megfogalmazásokat. „Az SPÖ itt úgy kormányzott és viselkedett, mint az NSZEP az NDK-ban” – nyilatkozott a néppárti (ÖVP) politikus és a városka egykori alpolgármestere. Tavaly ősszel a katasztrofális pénzügyi helyzet következtében feloszlatták a 3822 lakosú település önkormányzatát. Azóta Friedrich Zach a tartomány részéről biztosként vezeti a város ügyeit. „Az önkormányzatban káosz uralkodott” – fogalmazott Zach. Az iratokat igen nehéz megtalálni. Az önkormányzat, úgy tűnik, tökéletesítette a „fejbólintás demokráciáját”. Ennek alapját egy igen kényelmes, 70-80 százalékos szocialista többség jelentette, és a vezetők részesedtek a 50-es években virágzó magnezitbánya hasznából is. Hans Grassegger, aki 1960-tól 27 évig irányította a várost, egyúttal a bánya üzemi tanácsának elnöke volt. Ott az SPÖ párttagkönyve nélkül szinte képtelenség volt munkahelyi karriert építeni. Még a helyi Raiffeisen Bankot is egy elvtárs vezette. Ugyan a magnezitbányát a 90-es években bezárták, és az alkalmazottak felét elbocsátották, ez azonban igen drága mulatság volt, hiszen az üzemet adókedvezmény ígéretével csábították ide. A növekvő költségvetési lyukat Fritz Weissenbacher akkori polgármester hitelekkel fedezte, de megkezdődött a lecsúszás a bűnözés irányába. A járási elöljáróság által 1995-ben elkészített jelentés szerint tízmillió schilling különbséget mutattak ki a könyvvizsgálói jelentésben és a számlákon kimutatható összeg között. Következménye ennek nem volt, s az SPÖ-többség továbbra is rábólintott mindenre. A nyomás azonban egy idő után sok lett a polgármesternek, így 2007 novemberében az öngyilkosságba menekült. Harald Stangl, régi helyettese követte a tisztségben, de már neki is megvan a maga baja, hiszen ellene a tartományi bűnügyi hivatal nyomoz – többek között jogszerűtlenül behajtott adók és illegálisan elosztott támogatások miatt. A tartományi biztos kemény szanálási terven dolgozik, a hitelező bankokkal tárgyal, s közben megháromszorozta a csatornadíjakat és 50 százalékkal emelte a vízdíjakat. Ősszel fogják az önkormányzat feloszlatása után szükségessé váló választást megtartani, erről május 24-ig kell dönteniük.

Focus (focus.net)


A müncheni hírmagazin Lafontaine üdvözli az emberrablásokat című cikkében ismerteti a gazdasági válság szociális következményeiről Németországban zajló vitában elfoglalt álláspontokat. Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt társelnökének nézetei szerint az emberek Németországban „szociális értelemben nyugtalanok”. A menedzserek elrablása és bezárása iránt – miként azok Franciaországban történnek – szimpátiát mutatnak. A Baloldali Párt nélkül „a szociális problémák Németországban még súlyosabbak lennének” – nyilatkozta Oskar Lafontaine a Welt am Sonntagnak. Támogatja az olyan tiltakozási akciókat, melyekre Franciaországban került sor, ahol menedzsereket ejtettek túszul. Mindeközben Angela Merkel tiltakozott a szociális nyugtalanságokkal kapcsolatos minden találgatás ellen. A kancellár azzal számol, hogy a gazdasági gödör alját Németország már az idén eléri és utána lassan, de biztosan kikecmereg a válságból. Merkel bírálta Gesine Schwan SPD-elnökjelölt és Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) képviseletében tett nyilatkozatait, akik a szociális nyugtalanság veszélyéről beszéltek. Mint mondta, az ilyen spekulációkat semmire sem tartja. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) óvott a gazdasági válság miatti pesszimista hangulattól. Szerinte nem csak egy reménysugár jelent meg a horizonton. Christian Ude (SPD) müncheni polgármester ezzel szemben igazságtalannak tartja a Schwan szavai által kirobbantott felháborodást. „Létezik sokkal lesújtóbb előrejelzés is, magáé a berlini kormányé” – utalt a hatszázalékos gazdasági zsugorodásból kiinduló prognózisra. Peter Sodann, a Baloldali Párt elnökjelöltje a súlyos gazdasági válság ellenére nem látja szociális nyugtalanság előjeleit. Ha az Opel munkásai kimennek az utcára, akkor a saját munkahelyükért küzdenek, nem pedig másokéért. Azt ugyanakkor nem zárta ki, ha így meg tovább, akkor valamikor barikádokat fognak felállítani. Ehrhart Körting (SPD), Berlin belügyi szenátora óvott attól, hogy a május 1-jei zavargásokban már ilyen összecsapások előjelét lássák – azoknak „nincs köze a szociális nyugtalanságokhoz” – hangsúlyozta az SPD politikusa. Az erőszakos cselekmények elkövetői nem magyarázhatják tevékenységüket szociális zavargásokként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.