Die Presse (DiePresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Wolfgang Böhm A „Brüsszel-vírus” elszakítja a valóságtól az uniós politikusokat? című cikkében elemzi azt a jelenséget, miért válnak a elviselhetetlenné otthon az EP képviselők. Már sokakat megfertőzött a vírus, amely agresszív, az agyat támadja meg és hosszú távú következményei vannak. Aki az EU-ban tevékenykedik, az a dolgokat idővel másként látja. Különösen veszélyeztettek azok az EP képviselők, akik öt évre Brüsszelbe választottak. S a „Brüsszel-vírus” miatt ők az otthoni politika számára elviselhetetlenekké válnak. Legtöbbjük számára az út az EU-ba egyirányú utca. Valamikor különváltak a saját pártjuktól, a nemzeti érdekektől és a belpolitikai hangulatváltozásoktól.
Az osztrák zöldek által lerombolt tekintélyű és ezért személyesen sértett EP képviselőjük, Johannes Voggenhuber az ilyen sorsok legaktuálisabb példája. Az, hogy a múlt héten a lapnak adott interjúban már ajánlani sem volt hajlandó pártját, jól mutatja a pártközponttal fenntartott viszonyát.
A „Brüsszel-vírust” – sokak feltételezésével ellentétben – nem az EU fundamentalisták agymosása kelti életre, hanem egy nemzetközi szervezetben végzett különleges munka. Majdnem minden képviselő rövid időn belül közös tevékenykedésbe kezd a többi uniós tagállamokból érkezett kollégájával.
A állandó kompromisszumkeresés egészen másként hat a személyiségre, mint a világos frontokkal rendelkező nemzeti parlamentek. Ez a kompromisszumos politika volt, ami megváltoztatta, vallja Sylvia-Yvonne Kaufmann, aki átlépett a Baloldali Pártból az SPD-be. Pártjában ezzel szemben a tiszta ideológia maga alá gyűrte a józan észt”.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Majid Sattar Westerwellet újraválasztották című, hannoveri keltezésű cikkében tudósít az FDP kongresszusáról. Guido Westerwelle FDP elnököt eddigi karrierjének a legjobb eredményével újabb két évre megerősítették hivatalában. A hannoveri FDP kongresszuson a hétvégén 599-en támogatták, 18-an ellenezték és 8-an tartózkodtak, ami 95,8 százalékos támogatást jelent.
Westerwelle nyolc éve vezeti a liberálisokat. Eddigi legjobb eredményét első megválasztásakor, a 2001-es düsseldorfi kongresszuson, ahol 88,9 percentet sikerült megszereznie. Az FDP továbbra sem zárta ki a közlekedési lámpa koalíciót az SPD-vel és a zöldekkel a Bundestag választásokat követően. Ugyan a kongresszuson Westerwelle kijelentette, a kereszténydemokraták balratolódása ellenére még mindig a velük a legnagyobbak az átfedések. „Ugyanakkor” – fűzte hozzá Hannoverben, „nem fogunk politikai választási kampányt folytatni.”
Így fogadja Orbán Viktor az uniós vezetőket a pénteki diplomáciai csúcson - élő videó