Nem történt több bűncselekmény Svájcban

A Neue Zürcher Zeitung beszámol arról, hogy a félelmekkel ellentétben nem emelkedett a bűnözés a tavaly decemberi schengeni belépés óta. A Der Spiegel ismerteti azt a hírt, hogy a CDU belső ellenzéke Friedrich Merzet látná szívesen brüsszeli biztosként.

2009. 05. 24. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban CDU-politikusok uniós biztossá kívánják tenni Merzet című cikkében ismerteti a kereszténydemokraták belső ellenzékének álláspontját. Merkel politikája elleni tiltakozásul Merz lemondott a CDU frakcióvezető-helyettesi posztjáról.

A lap értesülése szerint számos kereszténydemokrata politikus azt követeli, hogy Friedrich Merzet, a kancellár belső ellenzékének egyik meghatározó személyét küldjék Brüsszelbe uniós biztosként. A korábbi frakcióvezető ideális jelölt lenne erre a posztra, nyilatkozta Georg Brunnhuber, a Bundestag befolyásos, baden-württembergi csoportvezetője. A korábbi frakcióvezető Brüsszelbe küldését a párton és a frakción belül sokan támogatnák, nyilatkozta Brunnhuber. „Az összes név közül, akit eddig hallottam, Merz a legalkalmasabb” – mondta Otto Bernhardt, a Bundestag-frakció pénzügy-politikai szóvivője. A CSU-ban is többen kedvezően fogadták a javaslatot. Hans Michelbach, a CSU középosztálycsoportjának elnöke szerint Merz jelölését a gazdasági szféra is üdvözölné.

Merz 2004. novemberében Angela Merkel politikája elleni tiltakozásul lemondott a Bundestag frakcióvezető-helyettesi posztjáról. Merkel eddig vonakodott visszahívni Merzet, ugyanakkor pontosan tudja, hogy egykori riválisa még mindig igen népszerű a CDU-n belül.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilapban Hanspeter Mettler Nem nőtt a bűnözés Schengen miatt című cikkében az uniós határellenőrzési rendszerhez való csatlakozás következményeiről ír. Egy héttel ezelőtt St. Gallen, Thurgau, Schaffhausen kanton, a liechtensteini fejedelemség, a német Baden-Württemberg, Bajorország és az osztrák Vorarlberg rendőri vezetőinek bregenzi találkozóján egyhangúlag megállapították, hogy a Bódeni-tó térségében nem növekedett a bűnözés, amióta 2008. decemberében Svájc belépett a schengeni övezetbe.

Karin Keller-Sutter, a Sankt Gallen-i kanton kormányának tagja, aki nem tartozott a schengeni csatlakozás támogatói közé, kijelentette: a 2009-es esztendő első negyedévében nem tapasztalható számba vehető változás. Az osztrák és német rendőrök szerint jelentős előrelépés, hogy minden fontos körözési információ egyetlen kattintással elérhetővé válik. Kedvezően értékelte Svájc belépését a schengeni övezetbe Jacques Barrot, az igazságügyi kérdésekért felelős uniós bizottsági alelnök is.

Különös érdeklődés övezi a SIS (Schengen Információs Rendszer) hatékonyságát, melyhez Svájc 2008. augusztus 14-én csatakozott. Svájcban naponta 160 000 alkalommal kérnek információt a rendszertől. Többnyire körözött személyeket kerestek; 4498 esetből 3101 beutazási tilalom alatt álló személyt jelzett a rendszer. Ezt a számot viszonylagossá teszi, hogy az esetek több mint felében a kitiltott személyeknek másik schengeni tagállamban tartózkodási engedélye volt. Súlyos bűncselekmények miatt – a gyilkosságtól a pénzmosásig – mindössze 163 személyt kerestek.

Benedikt Scherer, a rendőrség riadóközpontjának vezetője a svájci találatokat messze a várakozások felettinek nevezte, s szerinte az eredmények nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőek. Ennek egyik oka a hatékony rendőrségi rendszerek használata. Összevetve a lakosságszámban hasonló Ausztriával, a találatok aránya majdnem a duplája. A belső határok megnyitása nem befolyásolta jelentősen a találatok számát, annál inkább az, hogy március végén a repülőtereken is bevezették a schengeni határrezsimet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.