Szociális és regionális szétesés fenyegeti Németországot?

A Der Spiegel ismerteti a jóléti szervezetek szövetsége által elkészített, drámai eredményeket felmutató szegénységi adatokat. A Neue Zürcher Zeitung arról az egyelőre kilátástalannak tűnő küzdelemről ír, amelyet a svájci szervek az unalmukat erőszakos cselekményekkel elűző fiatalokkal vívnak.

2009. 05. 19. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Torben Waleczek Németország szétesése fenyeget című cikkében ismerteti a tragikus következtetéseket tartalmazó szegénységi jelentést. A gazdasági válság következtében jelentősen nőhet a szegénység, vélik a jótékonysági szervezetek. Már most is mélységesen megosztja az országot ez a kérdés, mondta Ulrich Schneider, az egyik ernyőszervezet ügyvezetője. Schneider a segélyszintek felemelését követelte, és bírálta a kormány konjunktúrapolitikáját.

Ellentétben a kormány szegénységi jelentésével, a jóléti szervezet szegénységi atlasza részletesen elemzi az egyes régiók helyzetét. A készítők szerint szegénynek számít az, aki az átlagjövedelem 60 százalékánál kevesebbel rendelkezik. A vizsgálati adatok 2007-ből származnak. Dél-Németországban, Bajorországban, Hessenben és Baden-Württembergben a szegénységi arány 11 százalékos, ami lényegesen jobb, mint az országos 14,3 százalékos átlag. Északnyugat-Németországban a szegénységi arány eléri a 15 százalékot, ide tartozik Rajnavidék-Pfalz, Észak-Rajna–Vesztfália, Alsó-Szászország, Hamburg, Bréma és Schleswig-Holstein. Kelet-Németországban a szegénységi arány majdnem 20 százalékos.

„Németországot nemcsak a szociális, de a regionális szétesés is fenyegeti”, nyilatkozta Schneider azzal kapcsolatban, hogy egyes tartományok között nagy az eltérés. Ha a felmérést most nem követik határozott ellenlépések, a válság során egész járások lepusztulása várható – figyelmeztetett. Schneider szerint a roncsprémium is elsősorban olyan térségekbe folyt, ahol az embereknek amúgy is van elég pénzük, hogy új autót vásároljanak. Az a tízmilliárd eurónyi oktatásra és infrastruktúrára szánt szövetségi költségvetési forrás pedig nagymértékben az alacsony szegénységi mutatójú tartományokba került. E folyamatok megfordítása érdekében az ernyőszervezet a segélyminimum 440 euróra emelését javasolja. A javaslat évente mintegy 10 milliárd euróba kerülne. Emellett a szegényebb régiók célzott gazdaságpolitikai és munkaerőpiaci támogatását javasolják.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap Nagy probléma egyszerű megoldás nélkül című cikkében a mind kezelhetetlenebbé váló randalírozó szurkolók jelenségével foglalkozik. A vasárnap esti súlyos összecsapásokat követően, amikor a „szurkolók” megtámadták a rendőröket, sokaknál betelt a pohár. Még az alstetteni megállónál a városi gyorsvasúton utazókat is bántalmazták a randalírozó fiatalok. A legdurvább jelenetek az altstetteni pályaudvar közelében zajlottak, de magában a stadionban is veszélyes történésekre került sor. A családosoknak fenntartott szektorba például rakéták repültek. Számos randalírozó igen fiatal.

Claudius Schäfer, a Svájci Labdarúgó Liga jogi és licencfelelőse szerint a 14-17 évesek többsége még megjavítható, s megnyerhető a békés sportrendezvények számára. Ugyanakkor tudja, hogy a randalírozók egy részével szemben csak a rendőrségi intézkedések lehetnek eredményesek. Magában a svájci kormányban is téma a sportesemények eldurvulása, a tavalyi esztendő végén részletes jelentésben foglalkozott ezzel a kérdéssel. Jelenleg a svájci olimpiai bizottság által koordinált „Biztonság a sport” program keretében dolgoznak az erőszakos cselekmények visszaszorításán. Az ugyanezt a célt szolgáló kerekasztalt Ueli Maurer sportért is felelős miniszter vezeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.