Törvény büntetné a szovjet háborús szerep becsmérlését

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról az orosz elképzelésről, mely törvényben írná elő, miként kell gondolkodni a Szovjetunió és a Vörös Hadsereg második világháborús szerepéről. A Der Spiegel arról tudósít, hogy az NDK diktatúráját kétségbe vonó nyilatkozata miatt jelentősen csökkennek a szociáldemokrata Gesine Schwan elnöki esélyei.

2009. 05. 21. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilapban Michael Ludwig Egy kizárólag érvényes történelemszemlélet című, moszkvai keltezésű cikkében ismerteti, az orosz kormány miként kívánja jogi eszközökkel előírni az általa helyesnek tekintett múltképet. Medvegyev kedden utasítást adott egy bizottság megalakítására, mely szembeszáll az „Orosz Föderáció érdekeivel ellentétes, történelemhamisító törekvésekkel”. Szergej Sojgu személyében egy tábornok, a katasztrófavédelmi miniszter áll a bizottság élén, akit ugyanazok a félelmek hajtanak, mint az elnököt. A győzelem napján az állami televízióban Sojgu kijelentette: „Oroszország egy hatalmas, gazdag és nagy ország, mely már csak az önbecsülése okán is arra kényszerül, hogy megvédje saját történelmi emlékeit”. Nyilvánvalóan attól tartanak, hogy a Molotov–Ribbentrop-paktum közelgő, 70. évfordulóját és Kelet-Európa felosztását eme emlékkép megingatására használhatják fel. Sojgu már februárban, amikor sztálingrádi veteránokkal találkozott, kijelentette, szerinte mire van szükség. Azt javasolta, hogy új büntető tényállást hozzanak létre a Szovjetunió „nagy honvédelmi háborúban” történt győzelme tagadásának büntetésére. Szerinte a posztszovjet térségben léteznek olyan erők, amelyek megkérdőjelezik az egész szovjet nép érdemeit és hőstetteit. Az új törvénnyel megvédhetők e hőstettek a revizionista történészektől. Ha az orosz törvényhozás elfogadja a javaslatot, akkor egyes államok elnökei – itt főként Ukrajnára és a balti államokra gondolt –, akik pimasz módon vitatják az orosz történelemszemléletet, nem utazhatnak Oroszországba anélkül, hogy ne kellene a letartóztatásuktól tartaniuk. Az „elkövetők” öt év szabadságvesztéssel és félmillió rubeles pénzbüntetéssel számolhatnak. Moszkva felfogása szerint az egykori szovjet tagköztársaságok államilag támogatott történelemrevíziót űznek, ezen államok a nagykövetek kiutasításával és a diplomáciai kapcsolatok megszakításával lennének büntethetők. Három év vár arra, aki csak a maga nevében szól, és bűnök elkövetésével vádolja a Hitler-ellenes koalíció államait. A szovjet hadsereg történelmi értékelésének törvényben történő megörökítésében meghatározó szerepet játszik az a birodalmi igény, melyet Leonyid Brezsnyev 1968-ban úgy fogalmazott meg a szabadságra törekvő csehekkel szemben: „Országotok abban az övezetben fekszik, melyben a második világháborúban a szovjet katonák megvetették a lábukat; ezért mi hatalmas árat fizettünk, innen mi nem megyünk el. A ti határaitok a mi határaink is.” Oroszországban néhányan attól tartanak, hogy amennyiben a törvény valóban életbe lép, büntethető lesz nyilvánosság előtt megkérdőjelezni és bírálni a Szovjetunió második világháborús szerepét.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Schwan választási esélyei csökkennek című cikkében elemzi a hétvégi szövetségi elnökválasztás esélyeit. Gesine Schwan volt egyetemi tanár SPD-elnökjelölti esélyei az NDK-val kapcsolatos nyilatkozatai után egyre inkább zsugorodnak. Schwan, a Németország Szociáldemokrata Pártja által preferált politológus a közelmúltban egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, elutasítja az NDK-val kapcsolatban a „nem jogállam” fogalmát, mert az túlzottan homályos: „Ez azt feltételezi, hogy minden jogtalan volt, ami ebben az államban történt”, ám ilyen messze ő nem menne. Az SPD-n, de a zöldek és a Szabad Választók pártjának táborán belül is hevesen bírálják Schwan megfogalmazását. Ernst Bahr SPD-képviselő a Bild Zeitung szerint úgy fogalmazott: „Kétségtelen, hogy az NDK-diktatúra volt, és egyáltalán nem nevezhető jogállamnak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.