Elmondta, hogy a nap folyamán kapták meg a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) korábbi vezetője által jegyzett levelet, amely szerint a szerződés két – biztonsági kérdésekkel foglalkozó – mellékletét, valamint a közmédium és a bérbeadó közötti együttműködési megállapodás egy csatolmányát minősítik olyan érzékeny adatnak, amelynek nyilvánosságra hozatala nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A kuratóriumi elnökség korábban kezdeményezte a bérleti és üzemeltetési szerződés módosítását.
Balogh László elmondta: noha elkészült az ezzel kapcsolatos dokumentum, délelőtti ülésén azt nem tárgyalta a testület; megvárják az MTV Zrt. felügyelő bizottságának állásfoglalását. Az elnökhelyettes – aki a Fidesz és a KDNP által delegált többi taggal együtt korábban többször is bírálta, hogy bérelt, nem pedig saját tulajdonú épületbe került az intézmény – úgy fogalmazott, hogy a szerződés finomítása nem egyenlő annak újragondolásával. Az MTI testületi tagoktól korábban úgy értesült, hogy az új ajánlat százalékos arányban egyszámjegyű mértékben csökkentené a havi 756 ezer eurós bérleti díjat.
Balogh László szerint az MTV jelen körülmények között nem tudja maradéktalanul ellátni közszolgálati feladatait, mert „elmegy a pénz a székházra, a megemelt áfára és az üzemeltetésre”, valamint más célokra; arra volna szükség, hogy „ne próbáljunk egy kereskedelmi televíziós klóncsatornát csinálni”. Mint mondta, a külső szerződések felülvizsgálatával, a szükséges feladatok belső elvégzésével lehetne javítani a helyzeten; „ez elsősorban nem pénzkérdés, hanem szándék kérdése” – jegyezte meg. „Ezen kívül számtalan melléklet van, úgyhogy ma megkértük Medveczky Balázs urat (az MTV ügyvezetőjét), hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal által nem kifogásolt mellékletek is kerüljenek napvilágra” – mondta az elnökhelyettes a sajtótájékoztatón, amelyen ismételten bírálták a köztévé székházbérleti konstrukcióját.
Ugron Gáspár Gábor Fidesz által delegált kuratóriumi elnökségi tag az eseményen azt a kérdést vetette fel: ha a szerződések egyes passzusainak publikálása nemzetbiztonsági kockázatot jelent, akkor felvet-e hasonló problémákat, hogy az MTV „infrastruktúráját egy száz százalékban gyakorlatilag ciprusi bejegyzésű offshore-cég-hálózat üzemelteti”. Kérdését – mondta – akkor is fenntartja, ha a Wing Zrt. ügyvezetése többször elismerte, hogy a csoport az ő érdekeltségében tartozik, megjegyezve, mindez sem a dokumentumok kezelésének, sem az átláthatóságnak nem kedvez.
A székházszerződés módosítása kapcsán hozzátette:„az eredeti szerződéses feltételrendszer sem tisztán érthető, és nem került nyilvánosságra”, példaként említve, hogy forint helyett továbbra is euróalapú a bérleti díj, valamint a Millenniumi Média Kft. csak egyoldalú nyilatkozattal és időlegesen mond le egy négymilliárd forintos kauciós alapról, miközben annak megítélését, hogy „jó-e” a bérleti díj nehezíti, hogy a tulajdonos Wing Zrt. nem közli, mennyibe került az építés.
Elfogadták az MTV tavalyi mérlegét
Nagy többséggel elfogadta a Magyar Televízió (MTV) Zrt. tavalyi mérlegét szerdán a közmédiumot felügyelő közalapítvány kuratóriuma – közölte Czeglédi László, a testület elnöke az ülés után. A távirati irodának nyilatkozó testületi tagok közlése szerint 15 támogató és 6 ellenző szavazat mellett fogadták el a 34 milliárdos bevétel mellett szolid plusszal záró 2008-as mérleget.
A médiatörvényben szabályozott médiumok közül az MTV az utolsó, amelynél ez megtörtént, a testület tagjaitól ugyanis június közepén nem kapott többségi támogatást az anyag. A két hónappal ezelőtti döntéshozatal után a lépést jogszerűtlennek nevezte az MTI-nek nyilatkozva Czeglédi László kuratóriumi elnök és Medveczky Balázs, a tavaly március óta elnök nélkül működő társaság ügyvezetője is.
Czeglédi László közölte, hogy az Országgyűléshez, az Állami Számvevőszékhez, az MTV felügyelőbizottságához, valamint a kuratórium ellenőrző testületéhez, a könyvvizsgálóhoz és a kuratóriumhoz fordult az ügyben. Medveczky Balázs pedig egy, a kuratórium elnökéhez címzett levélben arról írt: jogellenes állapot alakult ki azzal, hogy kuratórium nem fogadta el a formailag megfelelő beszámolót. Jelezte azt is, hogy ha a helyzetet nem oldja meg a kuratórium, az APEH hatvan napra akár fel is függesztheti az MTV adószámát, s ha ez idő alatt sem helyezik letétbe a beszámolót, a cégbíróságon hivatalból kezdeményezhetik a cég megszűntnek nyilvánítását.
(MTI)
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!