Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A baloldali német napilapban Sarah Kramer és Michael Schmidt Afganisztán kampánytéma lesz című cikkében foglalkozik a pénteki bombázás választást eldöntő szerepéről. (Schröder 2002-ben iraki háborút ellenző kirohanásaival győzött – a szerk.)
Három nappal a Bundeswehr által kért afganisztáni légi támogatás után egyre nagyobb szakadék tátong a történtek leírásában és értékelésében egyrészt a NATO, az EU és az ISAF, másrészt a szövetségi kormány között. A The Washington Post egy NATO felderítő egységre hivatkozva már 125 halottról és legalább két tucat civil áldozatról tudósított. A berlini honvédelmi minisztérium visszautasította a beszámolót és továbbra is 50 halott felkelőről szólt. Franz Josef Jung (CDU) védelmi miniszter védelmébe vette a légi támogatást kérő parancsnokot. A bevetés szükséges volt, mert a tálibok által ellopott jármű veszélyt jelentett a Bundeswehr táborára.
A pénteki történésekkel végleg kampánytémává vált az afganisztáni bevetés. Rainer Stinner, az FDP védelempolitikai szakértője „meglepetéssel” vette tudomásul „a történtek leírásában az események után három nappal is megtalálható ellentmondásokat”, és a helyzet „tisztázását” követelte. Claudia Roth, a Zöldek elnöke elhallgatással és a tények megszépítésével, „elviselhetetlen mellébeszéléssel” vádolta Jungot. Ulrike Merten (SPD), a Bundestag honvédelmi bizottságának elnöke kijelentette: „A miniszter érdeke e kérdéseket olyan átláthatóvá tenni, amennyire csak lehetséges – így megakadályozza, hogy teljesen elsietett módon elítéljék a Bundeswehrt.” Gregor Gysi, a Baloldali Párt frakcióvezetője szerint a civilek megölése megbocsáthatatlan.
Westdeutsche Allgemeine Zeitung (derwesten.de)
Az esseni székhelyű SPD-hez közel álló napilap Wilfried Goebels Merkel óv a „vörös-vörös” veszélytől című cikkében tudósít a CDU hivatalos düsseldorfi kampánynyitó rendezvényén elhangzottakról.
Amikor a kereszténydemokrata pártelnök fényképészek csoportjától követve bevonult a jégkorongcsarnokba, 8000 CDU-szimpatizáns tombolt a lelátókon. A csarnokon kívül mindent beborítanak a Merkel-plakátok, melyeken az a szlogen olvasható: „Van erőnk”.
A fekete-fehér nadrágkosztümben megjelenő kancellár kieresztette a gőzt. „Mennyire elkeseredettnek kell ahhoz lennie, hogy a CDU–FDP-koalíciótól való félelemre játsszon” – kiáltott Merkel a terembe. Szerinte az SPD-ben identitási harc dúl, az FDP-vel vagy a Baloldali Párttal kötendő koalíció miatt. „Ezért megajándékozzuk őket egy kis, az ellenzékben töltött pihenéssel.”
Christian Wulff (CDU) alsó-szászországi miniszterelnök frontálisan támadta Frank-Walter Steinmeier SPD-kancellárjelöltet. „Második embernek jó, de nem Merkel alternatívája” – fogalmazott Wulff. Korábban egy kampányrendezvényen Friedrich Merz (a CDU egykori frakcióvezetője – a szerk.) az álomba ringató kampány végét és nagyobb sebességre kapcsolást követelt.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe