Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív német napilapban Tanja Buntrock, A felháborodott tömeg megtámadta a rendőröket című cikkében tudósít a berlini közbiztonságról. Az eset hétfőn este negyed tizenegykor kezdődött, amikor nyolc szolgálaton kívüli rendőr taxira várt egy kereszteződésben. Egy körülbelül 15 fős, fiatalokból álló csoport – mindegyik arab, vagy török származású – a rendőrségi adatok szerint elkezdte provokálni őket. Hirtelen egyikük valamilyen tárgyal arcul ütött egy 36 éves rendőrt, ezt követően a többiek is megtámadták a rendőröket, majd elmenekültek a helyszínről. A két legfontosabb elkövetőt végül sikerült a közelben elfogni, de a többiek mobiltelefonokkal azonnal segítséget hívtak, ezt követően néhány percen belül közel hatvan fő jelent meg az elfogás helyszínén és fenyegetően lépett fel a rendfenntartó erőkkel szemben. Sőt, a környéken lakók tárgyakat dobáltak a balkonokról a rendőrökre. Senki sem sebesült meg. Amikor a helyzet nyugodtabá vált, a két letartóztatottat (18 és 19 éveseket) gépkocsiba ültették, de az idősebb garázda berúgta az autó oldalán lévő ablakot.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Oliver Pink és Christoph Schwarz Heves veszekedés a minisztertanácsi asztalnál című cikkében elemzi a legújabb bécsi koalíciós válság okait. Ilyen heves veszekedés régóta nem látott a minisztertanács. A Gusenbauer-Molterer kormány utolsó időszakára emlékeztetettek a történtek többeket.
A keddi minisztertanácsi ülésének kezdetén Claudia Schmied oktatási miniszter felháborodottan azt követelte a néppárttól, hogy végre állítsa le ellene a Kommunalkredit Bank igazgatótanácsában betöltött szerepe miatt indított támadásokat. (Az önkormányzatok finanszírozására szakosodott bank átláthatatlan pénzügyi műveletek miatt több mint másfél milliárd eurót veszített, így elkerülhetetlenné vált annak államosítása.) A vita mind hevesebbé vált, végül szólásra jelentkezett a kancellár, aki utalt az előző, Gusenbauer-Molterer kormányra jellemző igen rossz munkahelyi klímára, majd szokatlan hevességgel támadta Karlheinz Kopfot, az nemzetgyűlés néppárti frakcióvezetőjét, mert az több sajtónyilatkozatában megpróbálta az SPÖ-t hitelteleníteni. Kopf és az ÖVP miniszterek képtelenek voltak megszólalni. Az miniszterek azon csodálkoztak, hogy az alkancellár meg sem próbálta védelmébe venni Kopfot. Pröll később szerette volna eltussolni a vitát. Ezt követően Faymann és Pröll kilépett a sajtófolyosóra és az újságírók előtt úgy tett, mintha mi sem történt volna: „Mindenki, aki nagy veszekedésre számít, az csalódni fog” – kezdte mondandóját kérdés nélkül Faymann. Mint mondta, a koalícióban nyíltan megbeszélnek bizonyos kérdéseket és szakszerű vitákat folytatnak. A két vezető politikus mimikája ugyanakkor másról beszélt. Amikor Werner Faymann (SPÖ) beszélt, Pröll alig tudta cinikus mosolyát elnyomni. Amikor Pröll ragadta magához a mikrofont, akkor a kancellár komolyan és gondolataiba temetkezve bámult a semmibe.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban André Spangenberg, Felavatták a Bundeswehr központi, berlini emlékművét című cikkében tudósít a keddi ünnepélyes eseményről. „Végre a nyilvánosságban tudatosul a Bundeswehr teljesítménye és az általa meghozott áldozat” – fogalmazta meg egy Bundeswehr tiszt a külföldi bevetéseken részt vevő bajtársainak véleményét. A tiszteletet parancsoló méretű, nyolcszor harminckét méteres alapterületű és tíz méter magas alkotás vasbetonját vékony, a katonák dögcéduláira emlékeztető bronzborítás fedi. 3100 név fog szerepelni az emlékművön, de nem kőbe vésve, mint az más országokban megszokott. Sokkal inkább fényáteresztő betonon keresztül a teremben lebegnek majd a nevek.
Diplomáciai nagyüzem Budapesten: mindenki ránk figyel