Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban „Ez egy jogsértés” címmel készített interjút Sólyom László magyar és Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnökkel. Két héttel ezelőtt „nem kívánatos személynek” nyilvánították Szlovákiában a magyar köztársasági elnököt. Gasparovic kijelentette, hogy Sólyom László komáromi látogatása „provokáció” volt.
Azt is mondta, hogy Magyarország nem hagy fel azzal, hogy Szlovákiát saját területének tekintse illetve, hogy Sólyom tervezett utazásával a „nagy hőst” alakította. Sólyom cáfolta a területi követelések vádját, egyúttal azzal vádolta Pozsonyt, hogy korlátozza a magyar kisebbség jogait. A szlovák nyelvtörvény módosításával a kisebbség „helyzetén súlyosan rontottak”. Pozsony ezzel kétoldalú megállapodásokat is megsértett, a törvény nem fele meg a nemzetközi normáknak, ezt Gasparovic visszautasította. Sólyom kijelentette: a szlovák vezetés azzal, hogy megakadályozta beutazását, megsértette az uniós jogot, de megsértették a Magyar Köztársaság jogait is, ezért az uniónak is foglalkoznia kell a konfliktussal.
Bár 2004 óta mindkét ország teljes jogú tagja az uniónak, ennek ellenére eddig az EU nem nagyon mutatott érdeklődést, hogy közvetítőként lépjen a felek közé. Gasparovic ellenezte a probléma nemzetközi kérdéssé tételét. Meggyőződésének adott hangot, hogy a kérdést egyedül kell megoldaniuk. A szlovák elnök elvetette azt a javaslatot is, hogy egy mindkét fél által elfogadott közvetítő bevonásával keressenek megoldást. Kijelentette, nem lát megoldást Magyarországgal fennálló vitában „addig, amíg a trianoni béke revízióját követelik.”
Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilapban Kadhafi az ENSZ előtt követeli Svájc felosztását című cikkében tudósít a líbiai államfő és az alpesi köztársaság vitájának új fordulójáról. A líbiai államfő az ENSZ-hez fordult javaslatával, hogy az őszi plenáris ülésen törölje a térképről Svájcot és felossza azt a szomszédjai között. Amit Kadhafi már a júliusi olaszországi G8-as találkozón is felvetett, most egy erre vonatkozó hivatalos javaslatot is beterjesztett az ENSZ-hez.
Ezt nyilatkozta a Christa Markwalder az FDP nemzetgyűlési képviselője, a külügyi bizottság alelnöke a svájci közszolgálati televízió 10 perccel 10 előtt című műsorában. „Líbia azt kezdeményezte a szeptember 15-én kezdődő ENSZ plenáris ülésen, hogy Svájcot darabolják fel és területét osszák fel szomszédjai között” – nyilatkozta Markwalder. Kadhafi elképzelése szerint etnikai alapon osztanák fel, a nyugati francia területeket Franciaországhoz csatolnák, Tessin kantont megkapná Olaszország, míg a németek lakta régiókat a Szövetségi Köztársasághoz csatolnák.
Líbia egy évig lesz az ENSZ közgyűlésének elnöke. Markwalder attól tart, „ha Líbia most az elnökséget negatív reklámra, illetve Svájc ellenében használná, az igen káros lenne az alpesi köztársaság hírnevére és elismertségére”. Most a svájci diplomácia feladata, hogy ne legyen botrány az ENSZ közgyűlésen – folytatta a külügyi bizottság alelnöke. Anne Peters, a baseli egyetem nemzetközi jogi professzorának meggyőződése, hogy Kadhafi javaslatának nincs esélye. Ez a lehető legdurvább módon megsérti a nemzetközi jogot, mivel beavatkozik más államok szuverenitásába.
Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív berlini napilapban Matthias Meisner Althaus lemond – a türingiai nagykoalíció érdekében című cikkében ismerteti a tegnapi nap szenzációját, az erfurti miniszterelnök távozását. Négy nappal a türingiai CDU gyenge választási szereplését követően, Dieter Althaus tartományi miniszterelnök benyújtotta lemondását. Ezzel jelentősen megnövelte a CDU-SPD koalíció lehetőségét. Ugyanakkor a szociáldemokraták nem kívánták elkötelezni magukat.
A szociáldemokraták a CDU-val éppen úgy tárgyalni kívánnak, mint a Baloldali Párttal és a zöldekkel. A Baloldali Párt politikusai is igen határozottan kampányolnak egy baloldali szövetség mellett. Althaus csütörtökön csak egy ige rövid közleményben tudatta döntését. „Azonnali hatállyal lemondok a szabadállam miniszterelnökségéről és a türingiai tartományi CDU elnökségéről”. Kérdésekre nem volt hajlandó válaszolni és nem kívánt részt venni a hirtelenjében összehívott CDU grémiumok válságtanácskozásain sem.
Szóvivője személyes okokat említett a döntés indokaként, anélkül, hogy közelebbieket mondott volna erről. Angela Merkel a távozó miniszterelnök közeli bizalmasa, tisztelettel nyilatkozott Althausról. A CDU elnökasszonya kijelentette, a lemondás megnyitja az SPD előtt annak lehetőségét, hogy komoly tárgyalásokat kezdjen a kereszténydemokratákkal.