A mártírhalált halt papot már 1984-ben, a Szolidaritás mozgalmat leverő, Jaruzelsky-féle katonai puccs által fémjelzett időszakban a keresztény hit mártírjai közé sorolták, s e megítélése azóta sem változott.
II. János Pál pápa 1991-ben kijelentette: „Ő a mi európai jelenlétünk patrónusa”, aki Jézushoz hasonlóan odaadta életét.
A hazáért misézett – agyonverték
Jerzy Popieluszko 1947-ben született a lengyelországi Okopy faluban. 1972-ben szentelte pappá Stefan Wyszynski bíboros. Számos varsói plébánián működött, gyermek- és ifjúsági csoportokkal foglalkozott. Később kórházi lelkipásztor lett, munkásközösségek megalakulásában vett részt, majd iskolát szervezett munkások számára, amelyben különböző területek szakértői tartottak számukra előadásokat. 1982-től szentmiséket mondott a hazáért.
Tevékenysége kiváltotta a kommunista hatalom ellenszenvét: betörésekkel, megfigyeléssel, hamis perrel, letartóztatásokkal, autóbalesetekkel próbálták megfélemlíteni. 1984. október 19-én éjjel a biztonsági erők megállították az autót, melyben Popieluszko utazott, és elhurcolták a fiatal papot, akinek összevert holttestét 11 nappal később a Wloclawek melletti duzzasztóban találták meg.
A hivatalos változat szerint Popieluszkót a lengyel belügy (az SB) három embere hurcolta el és verte agyon.
KGB-s szálak?
A kommunizmus bűneit feltáró varsói Nemzeti Emlékezet Bizottság viszont 2008-ban olyan dokumentumokra bukkant, amelyek arra utalnak, hogy a szovjet titkosszolgálatnak köze volt a diktatúrával szemben álló lengyel pap elrablásához, megkínzásához és kivégzéséhez – írta korábban a Magyar Kurír.
A lengyel bizottság bizonyítékokat talált arra, hogy Popieluszko atyát a Varsótól 50 km-re északra fekvő Kazun melletti szovjet támaszpontra hurcolták, és csak napokkal később ölték meg. Jan Zaryn történészprofesszor szerint lehetséges, hogy a kivégzési parancs egyenesen a Kremlből érkezett, ugyanis Moszkvát egyre jobban aggasztotta a lengyel katolikus egyház és a lengyel pápa, II. János Pál növekvő kommunistaellenes befolyása. Popieluszko meggyilkolása valószínűleg az egyház megfélemlítését szolgálta; figyelmeztetés volt, hogy jobb, ha kimaradnak a poltikából – idézi a professzort a telegraph.co.uk.
Mindmáig nem lehetett egyértelműen bizonyítani a sejtéseket, hogy Popieluszko kivégzése nem csupán az SB-ügynökök magánakciója volt – akiket 1985-ben gyilkosság vádjával elítéltek –, hanem magas rangú kommunista vezetők is felelősek érte. A varsói bizottság által fellelt dokumentumok azonban azt igazolják, hogy a pap testén olyan súlyos sérülések nyomai látszottak, hogy azokat nem okozhatta kizárólag a három ügynök. Zaryn professzor szerint az ügynökök pere csupán arra szolgált, hogy eltussolják a magas rangú politikusok, köztük az akkori pártfőtitkár, Wojciech Jaruzelski tábornok valószínűsíthető felelősségét.
Jerzy Popieluszko temetésén mintegy 250 000 ember vett részt. 1997. február 8-án kezdődött meg boldoggáavatási eljárása.
(thenews.pl, Magyar Kurír)
Azbej Tristan: A szíriai keresztények számíthatnak Magyarországra