Holnap este debütál a világhírű magyar tudósról készült dokumentumfilm

A legpompásabb emberi elme című alkotás a világhírű kutató lánya és tudóstársai visszaemlékezései alapján mutatja be Neumann János, a XX. század emberének választott magyar matematikus lángelme felfedezéseit és kontinenseken átívelő pályafutását. A nyolcvan perces dokumentumfilmet először december 27-én este 20.50-kor láthatják a nézők a közmédia Duna csatornáján, a Neumann-év zárásaként.

2024. 12. 26. 19:09
magyar
Neumann János az 1940-es években Forrás: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neumann János a XX. század első felének világhírű magyar származású tudósa, aki elsőként ismerte fel, hogy a matematika a számítógéppel felfegyverkezve megváltoztathatja a világot. Teller Edével, Wigner Jenővel, Szilárd Leóval és Kemény Jánossal együtt az öt legendás tudós közé tartozott, akik az atomfegyver kifejlesztésének szigorúan titkos amerikai programjában szerepet vállaltak. Neumann a számítástechnika és a játékelmélet terén elért eredményeivel forradalmasította a XX. század tudományos-technikai fejlődését. Tudós létére politikai szerepet is vállalt, Eisenhower elnök stratégiai tanácsadójaként is dolgozott ötvenhárom éves korában bekövetkezett haláláig.

magyar
Dokumentumfilm mutatja be a magyar tudós életművét. Fotó: Mediaklikk.hu

A magyar kutatóról egyetlen mozgóképi felvétel maradt fenn

Neumann János, az ember, akinek életműve az egész emberiség kultúráját, fejlődési irányait és életmódját mind a mai napig formálja, s így lesz ez évszázadok múlva is. Egy zseni volt, aki felpörgette világot, s akit a XX. század emberének választottak. A dokumentumfilmben visszaemlékezések, interjúk és kordokumentumok segítségével ismerhetjük meg korának egyik legkülönlegesebb tudósát, aki elsőként hasonlította össze a számítógépet az emberi agy működésével, s aki mindenkinél korábban ismerte fel, hogy a matematika a számítógéppel felfegyverkezve megváltoztathatja a világot.

A legpompásabb emberi elme című dokumentumfilm a legnagyobb tengerentúli tudománytörténeti gyűjteményekben felelhető dokumentumok, illetve Neumann János lánya, Marina von Neumann Whitman apjával kapcsolatos személyes emlékei, és számos különleges archív felvétel felhasználásával készült. A film Neumann János budapesti, európai és amerikai életét, valamint legfontosabb felfedezéseit mutatja be.

A film alkotócsapata Budapesttől Los Alamoson át Washingtonig forgatott, számos nemzetközi hírű tudományos intézményben, magyar, amerikai és angol szakértők közreműködésével.

A dokumentumfilmben részletek hallhatóak abból a különleges hangfelvételből is, amelyben Neumann János beszél a Voice of America magyar nyelvű adásában, egy évvel halála előtt. 

Emellett látható lesz az az egyetlen róla fennmaradt mozgóképi felvétel is, amely 1953-ban az NBC televízió stúdiójában készült. De felvillan majd a róla elnevezett „Johnniac” nevű számítógép is, amelynek megépítését több másik számítógép mellet szintén Neumann János kezdeményezte, azonban ez az egyetlen, amely máig szinte teljes épségében fennmaradt.

Bertha Lívia rendező szerint a film célja Neumann János születésének 120. évfordulójára emlékezve egy olyan lángelme portréjának megrajzolása volt, akinek munkássága Albert Einsteinével mérhető össze. Neumann különleges emberi karakterét és fantasztikusan szerteágazó tudományos munkásságát, valamint felfedezéseinek és gondolkodásmódjának világtörténelemre gyakorolt hatását is szerették volna bemutatni.

Az interjúk és a korabeli történelmi és privát kordokumentumok mellett, a mesterséges intelligencia legmodernebb eszközeit is felhasználva, AI-al készült illusztratív képi és hanganyagokkal is igyekeztünk a legszélesebb közönség számra is érthetővé és befogadhatóvá tenni Neumann János életét és tudományos hagyatékát

– fogalmazott Bertha Lívia, akinek a nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint A maga természete szerint és szabadon, Az utolsó nagyasszony, Az elveszett király, valamint A bereki ember című történelmi dokumentumfilm.

A legpompásabb emberi elme producere Lajos Tamás, operatőre Szepesi Dávid, vágója Duszka Péter Gábor. A film zenéjét Dózsa Péter szerezte.

A film előzetesét ide kattintva tekinthetik meg.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.