Határozatlan ideig sztrájkolnak a Total olajfinomítóiban

Határozatlan idejűre változtatták pénteken két nappal ezelőtt meghirdetett szolidaritási sztrájkjukat a Total francia olajipari vállalat franciaországi dolgozói: valamennyi olajfinomítóban szünetel a termelés, s az olajtároló telepek jelentős része sem működik. A gazdasági miniszter szerint rövid távon nem fenyeget ellátási hiány.

MNO
2010. 02. 19. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid távon nincs ellátási hiány, nem használhatják ezt az érvelést a szakszervezetek – mondta pénteken Christine Lagarde a France Info hírrádióban. A tiltakozók viszont azt állítják: a tartalék maximum 5-6 napra elegendő. A Franciaország üzemanyag-ellátásának hatvan százalékát biztosító Total mind a hat franciaországi olajfinomítójában szerda óta szünetel a termelés, miután a dolgozók 48 órás szolidaritási sztrájkba kezdtek azokkal a kollegáikkal, akik előző nap elfoglalták az egyik bezárásra ítélt olajfinomító székházát az észak-franciaországi Dunkerque közelében.

A munkabeszüntetést pénteken határozatlan időre meghosszabbították a szakszervezetek, és felszólították a többi francia olajipari vállalat dolgozóját: csatlakozzanak a tiltakozó akcióhoz. A dunkerque-i olajfinomítóban 370-en dolgoznak, és több mint négyszáz alvállalkozót is foglalkoztat a telep. A tervezett bezárás elsősorban azért váltott ki vitát Franciaországban, mert a Total az egyik legsikeresebb francia vállalatként 7,8 milliárd euró adózás utáni nyereséggel zárta a tavalyi évet. A bizonytalan helyzet miatt Dunkerque-ben több mint egy hónapja sztrájkoló alkalmazottak közül mintegy 150-en kedden megszállták az igazgatósági irodákat. A szakszervezeti vezetők addig kívánják az olajfinomító irányítási épületeit szimbolikusan megszállva tartani, amíg nem kapnak egyértelmű választ arra, hogy mi vár az üzemre. A párizsi központ ugyanis csak március végére ígért végső döntést a dunkerque-i telepről, ahol már szeptember óta szüneteltetik a termelést.

A sztrájkolók szeretnék elérni az olajfinomító újraindítását és arra kérik a kormányt, hogy kezdeményezzen kerekasztal-tárgyalásokat az ország energiafüggőségének kérdéséről és az olajfinomítás jövőjéről. Hamarosan más olajfinomítók is bezárhatnak, ezért lett országos szintű a megmozdulásunk és ezért követelünk kerekasztal-tárgyalásokat – hangsúlyozta Philippe Saulnier, a CGT szakszervezet részéről a France Info rádióban. A Total vezetősége jelezte: tudomásul vette, hogy a dolgozóknak a sztrájkhoz csatlakozott mintegy 70-80 százaléka „bekeményített”. Ugyanakkor biztosította a közvéleményt arról, hogy egyelőre nincs jele annak, hogy fennakadások lennének az ellátásban. A Total Franciaországban 3800 embert foglalkoztat, s mintegy 2400 benzinkutat lát el üzemanyaggal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.