A BNP Paribas hét végi előrejelzése szerint jóllehet a januári infláció a várnál jóval magasabb volt, a fő hajtóerőt azonban a jövedéki adók emelése adta, és a keresleti oldalról megnyilvánuló árnyomás „teljességgel hiányzik”. „Ez nem meglepő”, tekintettel a potenciális növekedéshez mérve legalább 5 százalékpontos negatív kibocsátási résre, a növekvő munkanélküliségre és az öt negyedéve folyamatosan csökkenő keresletre.
A BNP Paribas elemzői szerint ugyanakkor az új inflációs jelentésben felvázolt inflációs profil – különösen 2011-re – várhatóan magasabb lesz a novemberi MNB-előrejelzésben szereplőnél, tükrözve az azóta végbement forintgyengülést, a magasabb olajárat és a kissé erősebb növekedési profilt. Ez utóbbival kapcsolatban a cég szakértői kiemelték, hogy a tavalyi negyedik negyedévi gazdasági visszaesés jóval kisebb volt az MNB által előzetesen jósoltnál. Mindebből a BNP Paribas elemzői szerint az következhet, hogy „nagyon közel van” a pénzügypolitikai enyhítési ciklus vége. Abból a feltételezésből kiindulva, hogy a gazdasági növekedésről szóló előrejelzésben a jövő évre 5,5 százalékos nominális átlagnövekedés szerepel, az MNB-nek a jelenlegi 6 százalékos alapkamatszintről még fél százalékpontnyi csökkentési mozgástere van, de ennél valószínűleg nem több – vélekedtek a BNP Paribas szakértői.
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének hét végi prognózisa szerint a jelenlegi magyar pénzügypolitikai alapállás két fő tényezője – az inflációs kilátás és a kockázatvállalási hajlam – hétfőn lehetővé teszi az alapkamat újabb negyed százalékpontos csökkentését. A UBS londoni elemzőinek alapeseti feltételezése azonban az, hogy e csökkentéssel véget ér a jelenlegi enyhítési kurzus. A cég szerint ugyanis az áprilisi magyarországi választásokhoz kötődő politikai bizonytalanság, utána pedig a várhatóan szigorítás felé tolódó globális monetáris alapállás már valószínűleg korlátozni fogja a további enyhítési mozgásteret. A pénzügypolitikai szigorítás felé hajló globális alapállást más nagy londoni házak is jósolják.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége – márciusra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett legfrissebb világgazdasági prognózisa szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) az idei harmadik negyedben a jelenlegi, 0-0,25 százalékos szövetségi napikamat-célsávról áttér a 0,5 százalékos kamatszintre, majd az idei negyedik negyedévben ezt 1,0 százalékra emeli tovább. Az EIU e prognózis indoklásaként felidézi, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévben a várakozásokat messze meghaladó ütemben, éves szintre átszámolva 5,7 százalékkal nőtt. A ház ennek alapján jelentősen, az eddigi 2,5 százalékról 2,8 százalékra javította az amerikai hazai össztermék (GDP) reálnövekedésére adott előrejelzését. A UBS londoni befektetési részlegének hét végi előrejelzése szerint mindazonáltal van esély további magyarországi kamatcsökkentésekre akkor, ha az új kormány hiteles reformprogrammal áll elő, vagy a globális kockázati környezet még kedvezőbbé válik.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői a hétfői MNB-ülésre szintén negyed százalékpontos kamatcsökkentést jósolnak, de ennél a cégnél azt valószínűsítik, hogy a jövő hónapban lesz még egy, hasonló mértékű csökkentés, 5,50 százalékra. A GS szakértői szerint az éves összevetésű infláció az idei harmadik negyedévre jelentősen, 2,3 százalékig lassul, és általánosságban is „erős érvek szólnak” a további kamatcsökkentés mellett.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzőinek hétvégi előrejelzése is negyed százalékpontos enyhítéssel számol hétfőre. A cég szakértői szerint valószínűtlen, hogy a vártnál magasabb januári inflációs adat aggodalomra adna okot, tekintettel arra, hogy a maginfláció csak szerény mértékben nőtt, és a piaci szolgáltatási szektor inflációja tovább csökkent. A ház szerint a Monetáris Tanács jelezheti a piacnak, hogy közeledik az enyhítési ciklus vége, azzal, hogy a januári üléssel ellentétben ezúttal nem lesz fél százalékpontos csökkentési javaslat. A JP Morgan elemzői azonban alapeseti várakozásként továbbra is 5,50 százalékos magyarországi kamatmélypontot valószínűsítenek.
A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni elemzői ugyancsak negyed százalékpontos csökkentést várnak hétfőre. A ház szerint a magyar gazdaság növekedési kilátásai ugyan javultak, ám a negatív kibocsátási rés még mindig nagy, és a legutóbbi inflációs gyorsulás is várhatóan csak átmeneti. Ez a makrokilátás – az államháztartási konszolidáció folytatódását célzó idei költségvetéssel együtt – egyértelműen a további monetáris enyhítés mellett szól.
Az MNB azonban az összes térségi jegybanknál jobban figyel a kockázatvállalási hajlandóságra, és a görög fejlemények nyomán támadt piaci aggályok közepette még az sem lesz könnyű lépés számára, hogy az alapkamatot hétfőn a 6 százalékos történelmi szint alá vigye – vélekedtek a Barclays Capital elemzői. A ház mindazonáltal később további enyhítéssel, illetve 5,00 százalékos idei kamatmélyponttal számol.

Ukrán lejárató akció célpontja lett Magyarország – a Tisza Párt is benne van