A tervezettnél több lehet a román hiány

Románia tavalyi államháztartási hiánya 7,4 százalékra emelkedhet a román bruttó termékhez (GDP) viszonyítva, miután a bukaresti országos statisztikai intézet (INS) a tervezetthez képest kisebb GDP-t jelentett be.

MNO
2010. 03. 03. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az INS szerdán közölte, hogy a tavalyi román GDP várható becsült nominális értéke 491,23 milliárd lej. Ez alacsonyabb a korábban tervezett 505,5 milliárd lejnél, így a 36,4 milliárd lej értékű államháztartási hiány a GDP 7,4 százalékát is kiteheti annak ellenére, hogy Románia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé 7,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vállalt.

Gheorghe Gherghina, a román pénzügyminisztérium államtitkára a Mediafax román kereskedelmi hírügynökségnek elmondta, hogy a GDP csökkenése nem jelenti azt, hogy Románia nem teljesítette az IMF-el szemben vállalt kötelezettségét még akkor sem, ha a tavalyi adatok véglegesítése után esetleg valóban a GDP-hez viszonyítva 7,4 százalékra kúszik fel az államháztartási hiány.

Az államtitkár kifejtette: a román kormány a washingtoni pénzintézettel abban állapodott meg, hogy abszolút értékben a román államháztartás hiány nem haladhatja meg a 36,5 milliárd lejt, így a 36,4 milliárd lej célértéken belül van. Az INS szerdán enyhén csökkentette a román gazdaság tavalyi zsugorodására vonatkozó korábbi becslését, így a román GDP 7,1 százalékkal csökkent 2009-ben az előző évhez képest. Februárban az INS még 7,2 százalékot közölt. A tavalyi utolsó negyedévben a GDP-csökkenés 6,5 százalék volt 2008 hasonló időszakához viszonyítva.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.