A családi életre való nevelés fontos terepe lesz az iskola – jelentette ki a Duna Televízió Hattól nyolcig című reggeli műsorában Soltész Miklós kereszténydemokrata politikus, a Fidesz–KDNP-pártszövetség népjóléti kabinetjének vezetője. A fiatalokat – túl az eddigi „szexuális felvilágosításon” – sokkal komplexebb módon, a családi élet örömeire és kihívásaira is próbálják majd felkészíteni.
A jövőre bevezetendő családi adózásnak fő üzenetén kívül, tehát, hogy a gyermekvállalás nem azonos a szegénység vállalásával, további jelképes mondanivalója is lesz az új rendszernek: a gyermeket vállaló fiatalok a társadalom megbecsült tagjai. „Franciaországban, a Benelux államokban vagy a skandináv országokban talán ennek a szemléletnek az elterjesztésével sikerült elérni, hogy a középosztály körében a három-négy gyermek vállalása úgymond divattá lett” – vázolta a lehetséges példákat a szakember. Bevezethető-e itthon a francia példa, miszerint a háromgyermekes családok adómentességet kapnak? – hangzott a Hattól nyolcig kérdése. Soltész Miklós úgy reagált: a gyermekvállalás esetén az adókedvezményt jövőre már szeretnék viszontlátni az adórendszerben, a konkrét mértékekről azonban még nem szívesen nyilatkoznak. Azt viszont elárulta: szeretné elérni, hogy most a második gyermek megszületése után is nagyobb támogatást kapjanak a családok.
Az előző Orbán-kormány a harmadik és az a feletti gyermekszámra helyezte a hangsúlyt, noha a második gyermek vállalása az a „lélektani határ”, amit nehezen lépnek meg a fiatal párok. Ha ezen túljutottak, sokkal kisebb ugrás a harmadik-negyedik gyermek vállalása – érvelt a szakpolitikus. Az anyák részmunkaidős foglalkoztatása és a szociális bérlakás-építési program is a családpolitika része lesz – erősítette meg Soltész Miklós. Példaként említette továbbá, hogy a diákhitel visszafizetése is gyermekvállalást akadályozó tényező sok esetben – itt is meg kell tehát gondolni, hogy kedvezményt kapjanak a gyermekes családok. Azokban az országokban pedig, ahol megugrott a nők gyermekvállalási kedve, láthatóan sokkal magasabb arányban foglalkoztatják részmunkaidőben az édesanyákat, mint például nálunk – vázolt egy másik lehetséges intézkedést a politikus.
A családok kilakoltatása kapcsán Soltész leszögezte: a jövőben mindenképpen meg kell különböztetni a rendszeres, magas és kimutatható jövedelemmel rendelkezők otthonteremtési támogatását, hitelezését azokétól, akik csak alacsony, avagy semmilyen jövedelemmel nem bírnak. A biztonság azonban fő szempont lesz a jövőben – erősítette meg. „Nem mehet így tovább, hogy egyes pénzügyi szervezetek kiszúrják egy-egy család lakását, otthonát, és néhány hetes vagy hónapos tartozás miatt el akarják azt venni a fejük fölül. Ez azt a biztonságot veri szét, ami a családalapításhoz is nélkülözhetetlen. Ráadásul a táradalomnak is sokkal többe fog kerülni, ha nem védjük meg ezeket a bajba jutott embereket” – nyilatkozta a Duna Televízió stúdiójában Soltész Miklós kereszténydemokrata politikus.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre