Csillag születhet: ekkora lézert még soha nem építettek + Képek

Nyáron működésbe léphet a világ legnagyobb lézere – írja a CNN. Ha a kísérlet sikerrel jár, a kaliforniai Livermore városában található Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium tudósai valódi csillagot hozhatnak létre. Nem érdemel megkülönböztetett helyet a brit jogrendben a kereszténység egy magas rangú bíró szerint – írja a Times. Laws semmítőszéki bíró úgy véli, ez teljesen „irracionális” lépés lenne, sőt, az első lépés a teokráciához vezető úton.

Kovács N. László
2010. 04. 29. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

CNN (www.cnn.com )

Nyáron működésbe léphet a világ legnagyobb lézere – írja a CNN. Ha a kísérlet sikerrel jár, a kaliforniai Livermore városában található Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium tudósai valódi csillagot hozhatnak létre.

A három futballpályányi méretű lézer a legkevésbé sem hasonlít a filmekben látottakra, inkább egy óriási gyár benyomását kelti. A 192 sugárrá osztott lézer, mely egy mérföldes utat bejárva töltődik fel, egy aprócska pontban egyesül újra.


Ezt a pontot deutérium és trícium-atomokkal veszik körül, majd gyűszűnyi aranyburokba zárják. Ha minden jól megy, a pontra kilőtt sugarak olyan reakciót váltanak ki, mely még a Nap magjánál is melegebb lesz: több mint 100 millió Celsius fok.


A keletkező szintén óriási nyomás által összepréselt atomok között pedig létrejön a magfúzió, megszületik a csillag. Ez a reakció ugyanaz, mely napunkat is élteti.

„A legtermészetesebb energia a világon” – mondja róla Bruno Van Wonterghem, a projekt egyik irányítója. Wonterghem biztosra veszi, ha nem is most nyáron –bár a kitűzött cél ez –, de két éven belül mindenképp sikerülni fog a kísérlet – bebizonyítva az ellenőrzött magfúzió lehetségességét, és egy lépéssel közelebb hozva a csapat nagy álmát: „a világ energiagondjainak megoldását”.


Fotók: lasers.llnl.gov


A reakció igen heves lesz, de annál rövidebb: a miniatűr csillag megszületése után a másodperc 200 billiomodik részével ki is huny majd, átmérője pedig csupán 5 mikron lesz. A kutatók szerint a kísérlet egyáltalán nem veszélyes: „A legnagyobb baj az lehet, hogy nem működik az egész” – mondta a projekt szóvivője. A felszabaduló radioaktív neutronok kiszabadulását majdnem két méter vastag betonréteg akadályozza meg.

Ugyan legjobb esetben is még legalább 20 év, mire a technológia a gyakorlatban is használhatóvá válik, a tudósok szerint már az első teszt is sikere is világrengető dolog lesz. „Erről még az unokáinak is mesélni fog” – lelkendezett a szóvivő a CNN újságírójának. – „Itt volt, amikor épp zajlottak az előkészületek. Olyan ez, mintha egy dombon sétálna, és hirtelen elhúzna a feje fölött a Wright-testvérek gépe”.

The Times (timesonline.co.uk )

Nem érdemel megkülönböztetett helyet a brit jogrendben a kereszténység egy magas rangú bíró szerint – írja a Times. Laws semmítőszéki bíró úgy véli, ez teljesen „irracionális” lépés lenne, sőt, az első lépés a teokráciához vezető úton.

Laws bíró Gary McFarlane ügyében ítélkezve beszélt nézeteiről. Mint ismert, Lord Carey, volt Canterbury érsek védelmébe vette azt a házassági tanácsadót, akit eltanácsoltak állami munkahelyéről, mivel szolgáltatásait nem volt hajlandó meleg pároknak nyújtani. McFarlane vallási alapú diszkriminációval vádolta volt munkáltatóit, Laws azonban elutasította keresetét, és kemény állásfoglalásban válaszolt Lord Carey támogatására. „Akármilyen hosszú tradíciót is tudhat magáénak, akármilyen gazdag is kultúrája, egyetlen vallás sem kaphat egyedi törvényi védelmet” – fogalmazott Laws.

Carey és más vallási vezetők több hasonló ügy után szólaltak meg, mivel úgy vélik, az efféle ítéletek gyakorlatilag több állás elfoglalását lehetetlenné teszik a keresztények számára. Ennek pedig Carey szerint komoly következményei lehetnek. A bíró szerint azonban a keresztényeknek is el kell fogadniuk, hogy „több hitrendszer által meghatározott társadalomban élünk”, ezért „egyetlen vallás elvei sem eshetnek súlyosabban a latba a törvénykezésben, mint a másiké”, hiszen ez azzal járna, hogy egyesek a társadalmon kívül rekednek. „Egy ilyen vallási tartalmú törvénykezés teokráciához vezetne, mely a legkevésbé sem demokratikus rendszer”.

Lord Carey csupán annyit javasolt, a McFarlane-féle ügyekben speciálisan kiválasztott „a vallásos ügyekben járatos, azokra érzékeny” bírói tanács döntsön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.