Még nincs vége, egyre többen csak késve tudnak törleszteni

Tovább emelkedett a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lakossági feketelistáján nyilvántartott hiteladósok és mulasztások száma az első negyedévben, bár a dinamika kisebb az előző negyedévinél.

MNO
2010. 04. 29. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KHR-t üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. honlapján közzétett adatok szerint a fennálló és lezárt hitelmulasztások, valamint bankkártya-visszaélések együttes száma március végén megközelítette az 1,478 milliót, 6,5 százalékkal – mintegy 90 ezer darabbal – emelkedett 2009 végéhez képest.

Ezen belül a fennálló mulasztások száma március végén meghaladta az 1,123 milliót, ami 7,5 százalékos – közel 79 ezer darabos – növekedés december végéhez képest. Ez jóval kedvezőbb az előző két negyedévi dinamikánál, a tavalyi harmadik negyedévben ugyanis még 11,2 százalékkal (közel 93 ezer darabbal), a negyedik negyedévben pedig 13,3 százalékkal (több mint 122 ezer darabbal) gyarapodott a fennálló mulasztások száma.

Az élő mulasztások számának növekedése az első három hónapban nagyjából egyenletesen oszlott meg: januárban 2,5 százalék (+25 933 darab), februárban 2,4 százalék (+25 8710 darab), márciusban 2,5 százalék (+27 071 darab) volt.

A KHR lakossági feketelistáján március végén 825 407 személyt tartottak nyilván, 4,6 százalékkal – 36 527 fővel – többet, mint 2009 végén. Tavaly a harmadik negyedévben 2,6 százalékkal (18 602 fővel), a negyedik negyedévben pedig 7,4 százalékkal (54 345 fővel) bővült a KHR lakossági részében tárolt személyek száma.

Míg a KHR a vállalatok esetében valamennyi hitelszerződés adatait nyilvántartja, a lakossági körben „feketelistás” nyilvántartás van, erre azok kerülnek fel, akik legalább a minimálbér (jelenleg 73 000 forint) összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével, több mint 90 napon át késlekednek. Az is felkerül a lakossági listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. Az adatokat a mulasztás megszűnését követően még öt évig nyilvántartják.

A BISZ Zrt. már tavaly megkezdte egy önkéntes alapon nyugvó, teljes listás lakossági nyilvántartási rendszer kiépítését, az idén pedig a bolognai székhelyű CRIF csoport is bejelentette: Magyarországra is kiterjeszti adósinformációs tevékenységét, s már a pénzügyi felügyelet engedélyével is rendelkezik ahhoz, hogy a magánszemélyek és a vállalatok hiteltörténetéről pozitív és negatív adósinformációt is szolgáltató Credit Bureau-t indítson.

A szakértők szerint ha pozitív adatok is rendelkezésre állnak majd, pontosabban meg lehet határozni a hitelkérők visszafizetési képességét és fizetési készségét, megakadályozható a túladósodás, jobban fel lehet mérni a kockázatokat, egyszerűbb és gyorsabb lehet a hitelbírálat, s a jó adósok kockázati felára csökkenhet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.