Vége a rombolásnak, törvényi védelmet kaphatnak a családok

A média- és a reklámtörvényben is pontosan deklarálni kell a családok és a házasság intézményének védelmét. Emellett lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a munkavállalás és a családalapítás közötti súlyos konfliktus mérséklődjön. A Népesedési Kerekasztal két munkacsoportja megtette javaslatait.A sokkos állapot akár egy éven belül is bekövetkezhet Nagyon rossz a helyzet, alig születnek meg a tervezett gyerekek Végleg rászámolnak a magyar társadalomra? Homoszexualitás és gender, avagy ki szüli majd a gyerekeket?

Lippai Roland
2010. 04. 29. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet Online kiemelten figyeli a népesedési és egyéb társadalmi problémákkal kapcsolatos fejleményeket. Kopp Mária korábban lapunknak adott interjújában a szingliizmusnak nevezett jelenségről, a fiatalok helyzetéről és a családnak mint a szeretet közösségének fontosságáról beszélt. Spéder Zsolt, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatója pedig arról szólt, hogy milyen konfliktusokat okoz a nőknél a tévesen értelmezett önmegvalósítás.


A Népesedési Kerekasztal két munkacsoportjának javaslatait ismerhettük meg csütörtökön. Szó esett a demográfiai problémák, a család és a házasság intézményének médiabeli megjelenéséről, valamint a munka és a gyerekvállalás összeegyeztethetőségéről is. Miközben például a sajtó és a média munkatársai kiemelten veszélyeztetettek párkapcsolati, vagy családvállalási szempontból, addig a média tele van olyan olyan filmekkel, reklámokkal, amelyek a „család és a gyermekvállalás értékeit” nem hogy védenék, hanem arról „kifejezetten ellentétes képet sugallnak”. Kopp Mária ezt nagyon nagy veszélynek látja, hiszen mindenki – de főleg a fiatalok – érzékenyek ezekre a hatásokra. E szemlélet mögött a fogyasztói embertípus képe állhat, aki azt hiszi, „attól lesz boldog, ha új nőre, új pasira cseréli a régit, ha új kocsit, új farmert vesz”. Eszerint a legjobb fogyasztó a magányosan szorongó, kiszolgáltatott, a legjobban manipulálható ember, míg egy biztos értékrenddel, jó háttérrel, hosszú távú célokkal rendelkező egyén sokkal kevésbé befolyásolható – tette hozzá a SOTE Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettese.

Az Európai Unióban és az Egészségügyi Világszervezetben (WHO) hosszú ideig volt olyan a helyzet, hogy politikailag inkorrektnek számított a család és a gyermekvállalás fontosságának hangsúlyozása. Ez mára megváltozott, de a demográfiai katasztrófa igen komoly fenyegetést jelent, s ezt felismerték uniós szinten is – tette hozzá a professzor asszony.

A házasság és a gyermekvállalás „a legkomolyabb egészségvédő tényezők”, amelyeket a legújabb népegészségügyi kutatások bizonyítanak – kezdte a 8-as munkacsoport javaslatainak ismertetését Kopp Mária. Ennek hiánya „sokkal fontosabb kockázati tényező, mint a dohányzás”, az alkoholizmus, vagy éppen az elhízás. Kopp Mária a finn népesség vizsgálati eredményeit ismertetve elmondta, hogy „a 65 év alatti korosztályban a házasok két és félszer nagyobb valószínűséggel élik meg a 65. évet, mint az egyedül élők”. Az élettársi kapcsolatban élőknek is rosszabbak a halálozási mutatóik – tette hozzá a neves orvos-pszichológus.

Mindenkire szükség van

A munkacsoport fontosnak tartja azt is, hogy a médiumok között alakuljon ki egyfajta „hálózat”, illetve egy szövetség annak érdekében, hogy a demográfiai és az azzal összefüggő kérdéskörök megfelelően bekerüljenek a köztudatba. Kopp Mária szavai szerint elsősorban a fiatalokat elérő, az interneten is megjelenő rövidfilmekre írnak majd ki pályázatokat, amelyek témája a „párkapcsolati problémák megoldása” lehet. A cél, hogy vidám, fiatalos, a fiatalok számára vonzó szemlélettel, reális képet bemutatva jöjjenek át az üzenetek. Fontos a megváltozott férfi-női szerepek bemutatása is – tette hozzá Kopp Mária, utalva az elmúlt évek jelentős társadalmi változásaira.

A javaslatok között szerepel a pozitív példák bemutatása is a család- és gyermekvállalásban. Szükség van olyan filmsorozatok indítására is, ahol „a többgyermekes család vidám, mindennapi életét” láthatják az azt megtekintők. A munkacsoport megcélozza a helyhatóságokat is a „családbarát önkormányzatok” pályázatával. Apró, de fontos lépés lehetne az is, hogy az adott településen gyermek születésekor fehér zászlót tűzzenek ki, ha már a halálozást fekete zászlóval jelzik. A pályázatoknál nemcsak különböző mozgalmakról lenne szó, hanem például arról a dimenzióról is, hogy milyen állapotban vannak a játszóterek, az üzletek, vagy éppen mennyire segítenek az önkormányzati épületek a gyermekes nőknek az ügyek intézésében.

Kopp Mária megjegyezte: az egyházak komoly szerepet vállalnak a családok támogatásában, ám közöttük is lehetne egy olyan „verseny”, hogy például melyik egyházközségben foglalkoznak komolyabban a jegyesoktatással, vagy éppen hol találnak könnyeben párt az egyedülállók.

Új alapelveket kell lefektetni a médiatörvényben is

A teljes jogrendszer regulációját meg kellene valósítani, a teljes joganyag áttekintésére szükség van, s a házasság és a család intézményének a védelmét az egyes jogszabályokban részleteiben is szabályozni kellene – jelentette ki a médiatörvénnyel kapcsolatban Buczkó Péter, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) panaszbizottságának jogásza. Mint mondta, az alkotmány 15. paragrafusa a házasság és a család védelmét deklarálja, de ez szerintük nincsen kellően kidolgozva az egyes ágazati jogszabályokban.

A munkacsoport a média- és a reklámtörvényt tekintette át. Buczkó Péter szerint a jelenlegi médiatörvény egyes rendelkezéseivel közvetett módon jelenleg is védi a már említett társadalmi intézményeket, ám kimondottan nem nevesíti meg azokat mint védendő jogpolitikai célt. A következő médiatörvényben „már az alapszinten kerüljön be a családok és a házasság intézményének a védelme” – fogalmazott a szakember. Mint emlékeztetett, a jelenlegi törvény is felsorol alapelveket. Ilyen – folytatta Buczkó Péter –, hogy a műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség, sem bármely többség nyílt vagy burkolt kirekesztésére, faji szemponton alapuló bemutatására. Pontosan ilyen alapelvi jelleggel kellene rögzíteni a család és a házasság intézményének védelmét is, vagyis a „műsorszolgáltatás nem irányulhat családok és a házasság intézményének nyílt vagy burkolt megsértésére, negatív színben való bemutatására”.

A 8-as munkacsoport tehát összefoglaló javaslataként azt írja, hogy szükséges egy „tárcaközi jogász munkacsoport felállítása, amely a szakértői javaslatok alapján előkészített, majd a kormány által elfogadott családvédelmi elvek és értékek szempontjából áttekinti a médiával kapcsolatos jogszabályokat és/vagy a teljes hatályos joganyagot, majd a konkrét szabályozási normatervezeteket megalkotja a mielőbbi reguláció érdekében”.

„Tilos az olyan reklám...”

A reklámtörvénnyel kapcsolatosan is hasonló változtatásokra lenne szükség. Vitaindító javaslatként Buczkó Péter úgy fogalmazott, hogy „tilos az olyan reklám, amely a család intézményét negatív színben mutatja be”, vagy „tilos az olyan reklám, amely alkalmas a családok érzelmi vagy erkölcsi fejlődésének kedvezőtlen befolyásolására”, különösen oly módon, hogy az egyedülálló vagy elvált személyeket úgy ábrázolja, mintha a válás vagy az egyedül élés a konfliktusok megoldásának egyedüli vagy a legmegfelelőbb eszköze volna.

A munkáltatóknak is be kell szállniuk

A család és a munka összeegyeztethetőségének elősegítését célzó 2-es munkacsoport hangsúlyozza, hogy „a kisgyermekes szülők számára a részmunkaidős – és egyéb atipikus – munkavégzés a család és a munka összeegyeztetésének a leginkább bevált módja”. Pulay Gyula koordinátor emellett szólt arról is, hogy szükség lenne egy „munkáltatói utalványra”. Ez – ahogyan a munkacsoport javaslatai között olvashatjuk – „a családi és a munkahelyi kötelezettségek összehangolását, valamint a foglalkoztatás bővítését egyaránt jól szolgálná”. Javaslat az is, hogy ezt a gyermekgondozási és háztartási szolgáltatások igénybevételére felhasználható utalványt a munkáltatók közterhektől mentesen adhassák meg a kisgyermeket nevelő dolgozóknak a cafetéria rendszeren belül.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kutatóintézetének főigazgatója megemlített két alapvető problémát, ami miatt Magyarországon nehéz összehangolni a család és a munkavállalás bonyolult kettősét. Szavai szerint egyrészt rugalmatlan a foglalkoztatottság, másrészt nem megfelelő a gyermektámogatási rendszer.

Meghallotta a politika, hogy baj van

A Népesedési Kerekasztalban részt vesznek a pártok képviselői, egészen konkrét javaslatokat várnak – felelte az MNO kérdésre Kopp Mária, amely szerint olyan komplex és hosszú távon megoldható problémakörrel foglalkoznak, amelyhez elengedhetetlen a politikai támogatás. Kopp Mária bizakodóan mondta: úgy látja, hogy a politika komolyan veszi a problémákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.