A németek 90 százaléka nem segítene Görögországon

Egy nappal a görögországi segélycsomagról, illetve az abban való német szerepvállalásról szóló, sorsdöntőnek tartott parlamenti szavazás előtt lázas alkudozások kezdődtek csütörtökön a politikai pártok bundestagbeli frakciói között. Közben a lengyel jegybank elnökhelyettese úgy vélekedett:  a görög válság miatt halasztódik Lengyelország euróövezeti csatlakozása.• Már nincs megállás, nagyon eldurvultak az utcai harcok + Képek

MNO
2010. 05. 06. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkudozásban a hírek szerint személyesen vesz részt Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke és pénzügyminisztere, Wolfgang Schauble, továbbá a koalícíós partner, a liberális FDP elnöke, Guido Westerwelle is. Merkel, Schauble és Westerwelle – mint kiszivárgott – közösen igyekeznek rávenni az ellenzéki pártokat a segélycsomaggal kapcsolatos törvénytervezet jóváhagyására. Bár a Bundestag költségvetési bizottsága a tervezetet előzetesen támogatta, a kormánykoalíciónak egyáltalán nem mindegy, hogy a pénteki szavazáson sikerül-e – és ha igen, milyen mértékben – a tervezethez többségi támogatást szereznie.

Az ellenzék vezető erejének számító Német Szociáldemokrata Párt vezetői a csütörtöki frakcióülés előtt még úgy foglaltak állást, hogy a tervezet elfogadását feltételekhez kötik. A zöldek még bizonytalanok, a baloldal pártja pedig leszögezte, hogy a tervezet ellen szavaz majd. Egy csütörtökön közzétett felmérés szerint a német lakosság csaknem 90 százaléka Görögország megsegítése ellen van, és mindössze 10 százalék támogatja azt. Németország 22,4 milliárd euróval venne részt a nemzetközi segélycsomagban.

A görögök miatt késik a lengyel euró?

Witold Kozinski, aki a TVN CNBC televízióadónak nyilatkozott, új dátumot nem akart megnevezni. Azt azonban hangsúlyozta, hogy Lengyelország „valamikor biztosan bevezeti az eurót”. Lengyelország eredetileg 2012-ben akarta bevezetni az eurót, de a legutóbbi kormányzati nyilatkozatok már csak 2015-ről szóltak. Az egyelőre nem világos, hogy a halasztást melyik dátumhoz képest értette a jegybanki vezető. A februárban nyilvánosságra hozott, felülvizsgált lengyel konvergenciaprogram nem tartalmazott pontos dátumot arra nézve, hogy Lengyelország mikor tervezi a csatlakozást az euróövezethez.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.