Az alkudozásban a hírek szerint személyesen vesz részt Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke és pénzügyminisztere, Wolfgang Schauble, továbbá a koalícíós partner, a liberális FDP elnöke, Guido Westerwelle is. Merkel, Schauble és Westerwelle – mint kiszivárgott – közösen igyekeznek rávenni az ellenzéki pártokat a segélycsomaggal kapcsolatos törvénytervezet jóváhagyására. Bár a Bundestag költségvetési bizottsága a tervezetet előzetesen támogatta, a kormánykoalíciónak egyáltalán nem mindegy, hogy a pénteki szavazáson sikerül-e – és ha igen, milyen mértékben – a tervezethez többségi támogatást szereznie.
Az ellenzék vezető erejének számító Német Szociáldemokrata Párt vezetői a csütörtöki frakcióülés előtt még úgy foglaltak állást, hogy a tervezet elfogadását feltételekhez kötik. A zöldek még bizonytalanok, a baloldal pártja pedig leszögezte, hogy a tervezet ellen szavaz majd. Egy csütörtökön közzétett felmérés szerint a német lakosság csaknem 90 százaléka Görögország megsegítése ellen van, és mindössze 10 százalék támogatja azt. Németország 22,4 milliárd euróval venne részt a nemzetközi segélycsomagban.
A görögök miatt késik a lengyel euró?
Witold Kozinski, aki a TVN CNBC televízióadónak nyilatkozott, új dátumot nem akart megnevezni. Azt azonban hangsúlyozta, hogy Lengyelország „valamikor biztosan bevezeti az eurót”. Lengyelország eredetileg 2012-ben akarta bevezetni az eurót, de a legutóbbi kormányzati nyilatkozatok már csak 2015-ről szóltak. Az egyelőre nem világos, hogy a halasztást melyik dátumhoz képest értette a jegybanki vezető. A februárban nyilvánosságra hozott, felülvizsgált lengyel konvergenciaprogram nem tartalmazott pontos dátumot arra nézve, hogy Lengyelország mikor tervezi a csatlakozást az euróövezethez.
(mti)

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!