„Bebizonyosodott: nem csak Németországban vannak nácik”

„Bebizonyosodott: nem csak Németországban vannak nácik”, mondta egy arab parlamenti képviselő a Kneszetben a Gázába humanitárius segélyt szállító konvoj megtámadása kapcsán – tudósít a Haaretz. 10-20 fonttal emelné meg az átlagos fogyasztó villanyszámláját a tervezett brit „zöldenergia-adó” – írja a The Times. A brit lap birtokába jutott dokumentumok szerint a brit kormány ebből a pótdíjból fedezné a tervezett „zöldbank” felállításának költségeit.

Kovács N. László
2010. 05. 31. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (guardian.co.uk), Haaretz (www.haaretz.com)

„Bebizonyosodott: nem csak Németországban vannak nácik” – mondta egy arab parlamenti képviselő a Kneszetben a Gázába humanitárius segélyt szállító konvoj megtámadása kapcsán – tudósít a Haaretz.

A szintén parlamenti képviselő Mohammed Barakeh azonban megdicsérte a védelmi minisztert: mint mondta, örvendetes, hogy „a kalózflotta döntő győzelmet aratott a polgári szabadság erői felett”, majd hozzátette, az a kormány, mely „egyaránt feljebbvalónak érzi magát a nemzetközi és az emberi jognál, önmagát ítéli a történelem szemétdombjára”.

Ezek után Taleb al-Szana szólalt fel, megjegyezve, az incidens felszínre hozta az izraeli kormány „aggresszív és erőszakos politikáját”, majd a fent idézett mondattal Hitler pártjához hasonlította azt. Mindeközben Izrael-szerte ezrek vonultak az utcára tiltakozásul a segélyszervezet megtámadása ellen. Jeruzsálemben a palesztin tüntetők kövekkel támadtak a rendőrökre, de több, főként arabok lakta városban is történtek hasonló incidensek.

A híradások szerint több tucat demonstrálót letartóztattak az izraeli hatóságok. A Haaretz szerint a nyilvánvaló okok mellett az Izraeli Arab Iszlám Szövetség egyik fejének súlyos megsebesülése is tüzeli a tüntetők haragját, az arab nyelvű médiumok azt jelentették ugyanis, a szervezet északi ágát vezető Raed Szalah életveszélyben van. Szalah helyettese, Kamel Katib megerősítette: felettese életben van, kijelentette azonban, esetleges halála egyértelműen az izraeli kormány lelkén szárad majd.

Eközben világszerte, így Londonban is tiltakozó megmozdulások szerveződtek az izraeli kormány ellen: Nagy-Britannia fővárosában is több mint ezerfős tömeg tüntetett. A menet békésen vonult London utcáin, érintve többek között a zsidó állam nagykövetségét is. A demonstráción nagyszámú helyi arab származású lakos mellett brit támogatók is szép számban megjelentek. „Izraeli kalózok” – a tömeg jórészt ezt skandálta, de hallhatók voltak az ország diplomatáinak kiutasítását követelő jelszavak is. Belfastban 300-400 fő jelent meg a városháza előtt tartott gyűlésen, köztük városi tanácsnokok és Gerry Adams, a Sinn Féin parlamenti képviselője is.


Tüntetők Párizsban...


és Stockholmban is –

Fotók: Reuters


A The Guardiannek nyilatkozott az egyik segélyszállító hajón tartózkodó brit állampolgár édesanyja is. Sandra Law továbbra sem tud semmit fia hogy- és hollétéről, és szerinte ebben a szigetország kormánya is hibás. „Tegnap éjjel telefonáltam a nagykövetségre, és közöltem velük, hogy az izraeli hadsereg komolyan fenyegeti a flottát. Egyszerűen nem foglalkoztak velünk. A kampányban még arról beszéltek, az emberi jogok tisztelete áll majd a kormányzás középpontjában, Izrael tettei ellen mégsem hajlandók felszólalni” – nyilatkozta a lap helyszíni tudósítójának az aggódó anya.

The Times (timesonline.co.uk)

10-20 fonttal emelné meg az átlagos fogyasztó villanyszámláját a tervezett brit „zöldenergia-adó”. A brit lap birtokába jutott dokumentumok szerint a kormány ebből a pótdíjból fedezné a tervezett „zöldbank” felállításának költségeit.

Kormányzati források szerint az energiacégek vonakodnak támogatást nyújtani az új energiaforrásokat népszerűsítő kezdeményezéseknek, ezért van arra szükség, hogy az állam adóval szerezzen pénzt ezek finanszírozásához. A pénzügyminisztériumhoz közel álló NM Rotschild befektetési bank által benyújtott javaslat szerint minden eladott megawattóra után két fontot kellene fizetnie a cégeknek (egy megawattóra ára ma körülbelül 45 font).

Ugyan a fogyasztókat ez a lépés látszólag nem érintené, valószínű azonban, hogy előbb-utóbb hozzájuk is eljutna az emelés: a Times számításai szerint egy átlagos háztartás évi 1000 fontos számlája 10-20 fonttal emelkedhet első lépésként. A kormány azonban szinte azonnal mintegy 30 milliárd fontos forráshoz jutna, melyből elkezdhetné működését a zöldprojekteket támogató pénzintézet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.