Tartunk a vegyi anyagoktól

Tavaly óta számottevően emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, a mesterséges vegyi anyagok akár súlyosan is károsíthatják az egészséget; a Medián felmérése szerint áprilisában a válaszadók csaknem háromnegyede volt ezen a véleményen, és a lakosság csupán 2 százaléka szerint nem károsítják az egészséget a mesterséges vegyi anyagok – tartalmazza a Levegő Munkacsoport legfrissebb, a témáról készített összegzése.

MNO
2010. 05. 01. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakosság 22 százaléka szerint egyáltalán nem, 41 százaléka szerint inkább nem garantálják a jelenlegi szabályok a hétköznapi termékekben lévő vegyi anyagok biztonságát. Az emberek 89 százaléka szerint továbbra is a gyártók felelősek a termékeikben található vegyi anyagok biztonságáért. A válaszadók 53 százaléka említette az ezzel foglalkozó állami szervek felelősségét, 45 százalék pedig a kereskedőkét és forgalmazókét.

A Levegő Munkacsoport megbízásából a Medián március 26-30. között 1.000 felnőtt lakost kérdezett a mesterséges vegyi anyagokkal kapcsolatos lakossági ismeretekről, véleményekről. A kutatás részben megismételte a tavaly július 3-7. között végzett felmérés kérdéseit, így lehetőséget teremtett az időbeli összehasonlításra is.

A Levegő Munkacsoport a „Vegyszerezett világ – kampány” keretében hívta fel az emberek figyelmét a vegyi anyagok kockázataira. Az egy éves kampány után – a közvélemény-kutatási adatok alapján – több területen is nőttek a lakosok ismeretei a vegyi anyagokkal kapcsolatosan. A tavalyi 65 százalékhoz képest az idén az emberek 73 százaléka gondolta úgy, hogy a vegyi anyagok akár súlyosan is károsíthatják az egészségüket. A válaszadók döntő többsége, 72 százaléka szerint a vegyi anyagok daganatos, rákos megbetegedéseket okoznak. Míg a megkérdezettek kevesebb mint fele, 43 százaléka szerint az allergia is összefüggésben van a vegyi anyagokkal. Fejlődési rendellenességekre csak minden hatodik válaszadó gondolt.

A megkérdezettek döntő többsége, 84 százaléka továbbra is úgy gondolja, hogy az élelmiszerekben található vegyi anyagok jelentik a legnagyobb kockázatot az ember egészségére. Összesen 95 százalékuk említette az élelmiszereket egészségre kockázatos termékként. A kozmetikumokat, tisztítószereket valamivel kevesebben nevezték meg esetleges veszélyforrásként, mint 2009-ben, de idén is a válaszadók több mint fele sorolta a kockázatos termékek közé. A legnagyobb arányban, a 18-29 év közöttiek 65 százaléka vélekedett így. A műanyagokat 31 százalék említette, a műszaki cikkekre ugyanakkor csak 10 százalék, a bútorokra, szőnyegekre pedig mindössze 6 százalék gondolt, pedig az elmúlt évek vérvizsgálatai során éppen a műszaki cikkekben, bútorokban is megtalálható anyagokat, műanyagadalékokat mutatták ki az emberek vérében.

A válaszadók többsége, 55 százaléka helyesen tudja, hogy a külföldről behozott zöldségek és gyümölcsök több vegyszermaradványt tartalmaznak, mint a belföldiek. 39 százalékuk viszont úgy gondolja, hogy a magyar és az import termények egyforma mértékben szennyezettek. Az emberek tévesen az almát tartják a legbiztonságosabbnak, pedig sajnos igen gyakran találhatunk vegyszermaradékot almán. A legszennyezettebb termékeket, viszont jobban azonosították a megkérdezettek: a paradicsom, a paprika és a saláta is számos említést kapott. A lakosok átlagosan 14 százalékkal fizetnének többet olyan mezőgazdasági terményekért, amelyek mentesek a káros vegyi anyagoktól. Ez kismértékű emelkedés a múlt év júliusában mért átlaghoz képest, ám természetesen nem jelent egyöntetű többletfizetési hajlandóságot. A lakosok kicsit kevesebb, mint ötöde továbbra sem akar vagy tud többet fizetni a biztonságosabb élelmiszerekért – tartalmazza a közlemény.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.