300 halott: a kormány behunyta a szemét és keresztbe tette az ujjait

„Súlyosan elhibázott hazárdjáték” – ezekkel a szavakkal jellemzi a The Times az afganisztáni Helmand tartományba indított brit katonai missziót. A lap két hónapos vizsgálódás után megállapította, komoly hibák sorozata kísérte a mára mintegy 300 katona életét követelő hadműveletet. Diplomáciai kérdés lett a szombati Egyesült Államok–Egyesült Királyság vb-meccs kimenetele – írja a BBC. A két ország nagykövetei ugyanis fogadást kötöttek, ki nyeri majd a találkozót.

Kovács N. László
2010. 06. 09. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Times (www.timesonline.co.uk)

„Súlyosan elhibázott hazárdjáték” – ezekkel a szavakkal jellemzi a The Times az afganisztáni Helmand tartományba indított brit katonai missziót. A lap két hónapos vizsgálódás után megállapította, komoly hibák sorozata kísérte a mára mintegy 300 katona életét követelő hadműveletet.

„Intézményszerű hozzá nem értés jellemezte a felkészülést” – mondta a lapnak az egyik vezető beosztású, de neve elhallgatását kérő tiszt. „Mi néhányan, akik valóban hozzáláttunk a komoly tervezéshez, rájöttünk, hogy sokkal többre van szükség, mint amit hajlandóak biztosítani.” Egy másik forrás szerint a katonai vezetők szándékosan félretájékoztatták a minisztereket a veszély mértékéről. „Azok, akik pedig sejtették az igazságot, túl gyávák vagy túl óvatosak voltak, hogy ki is mondják.”

2006 januárjában John Reid akkori védelmi miniszter bejelentette, Nagy-Britannia 3300 fős hadosztályt küld Helmandba, biztosítási feladattal, hároméves küldetésre, mely egymilliárd fontba fog kerülni. Heteken belül a katonák már az életükért harcoltak, a költségek pedig az egekbe szöktek. Ma 20 ezer amerikai tengerészgyalogos mellett 8000 fős brit alakulat állomásozik a tartományban.

A The Times szerint a Különleges Légi Szolgálat már egy 2005-ben készült jelentésben felhívta a figyelmet a veszélyre. „Nos, tulajdonképpen azt írták, most ugyan nincs felkelés Helmandban, de ha odaküldik a briteket, majd lesz” – jellemezte a tanulmányt egy hivatalos személy a brit lapnak. A kormányzat azonban ragaszkodott a támadáshoz a megkérdezettek szerint. Mark Etherington, aki segített elkészíteni a helmandi támadási tervet, úgy tájékoztatta a kormányt, hogy több információra van szükség az offenzíva megindítása előtt, és hogy a meglévő terv jelentősen alábecsüli a fenyegetést. „Úgy éreztem azonban, a politika nem akar várni” – mondja. „Csak jó híreket akartak hallani.”

Andrew Mackay vezérőrnagy, a csapatok egykori, mára visszavonult vezetője is hasonló tapasztalatokról számol be. „A hadsereg vezetői minden kételyre azt mondták, »majd elbírunk vele, ha megtörténik«. Azt hiszem, a kormányzat felső körei nem tettek mást, mint szorosan behunyták a szemüket és keresztbe tették az ujjaikat. Nos, a 300 halott és az ennél is több sebesült számára ez igencsak költséges stratégiának bizonyult.”

BBC (www.bbc.co.uk)

Diplomáciai kérdés lett a szombati Egyesült Államok–Egyesült Királyság vb-meccs kimenetele – írja a BBC. A két ország nagykövetei ugyanis fogadást kötöttek, ki nyeri majd a találkozót.

„Nos, megértem, ha visszautasítják a fogadást, elvégre a legutóbbi találkozó valóban erre adna okot” – írták a londoni amerikai nagykövet, Louis Susman segédei brit kollégájának. 1950-ben ugyanis, amikor a két ország utoljára összecsapott világbajnokságon, az amerikaiak egy-nullára győztek.

Sir Nigel Sheinwald azonban felvette a kesztyűt. „Ez az ajánlat még a mégoly nagylelkű amerikai nép részéről is meglepő, hiszen nyilvánvaló, hogy nem mi fogunk fizetni” – válaszolta Martin Longden, Sir Nigel sajtófőnöke. Susman segédei azonban nem késlekedtek a válasszal: „Valóban, nálunk még nincs olyan régre visszanyúló hagyománya a soccernek [így nevezik az amerikaiak az európai focit – a szerk.] (mely régi angol szót egyébként örömmel őrizzük már évtizedek óta), de ahogy a brit tábornokok mondták még a világháború idején, az amerikaiak különösen gyorsan tanulnak.”

A nemzetközi fogadás tétje egyébként egy adag steak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.