Csont Csaba elmondta: hétfőn, a déli óráktól főképp a Hernád és a Bodrog vízgyűjtőjén alakultak ki záporok, zivatarok, majd az esti óráktól megérkezett a ciklon felhőzete, és sokfelé hullott újabb eső, záporeső. Kedd reggel 7 óráig hazai területen általában 10-25 milliméternyi eső esett, de a Bükkben 30-56 millimétert is mértek. Hozzátette: kedden, a reggeli órákban az intenzívebb csapadék áttevődött a Sajó vízgyűjtőjére, de a délkeleti irányból érkező nedves léghullámok miatt továbbra is nagy területen esik az eső. Arról is beszámolt, hogy tovább folytatódik az esőzés, és a meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a térségben 30 milliméteres területi átlagot meghaladó csapadékra kell számítani.
A Szlovák Hidrometeorológiai Szolgálat riasztása szerint folyóink vízgyűjtőterületein is 30-60 milliméteres eső hullhat – hangsúlyozta. Kitért arra, hogy a Sajó felső szakaszán elkezdődött az áradás, de a vízgyűjtőn a kedd reggelig lehullott 10-15 milliméternyi csapadék hatása még kevéssé érezhető. A jelzett mennyiség hatására a folyón azonban további jelentős áradás várható. Amennyiben a csapadék lehullik, úgy Sajópüspöki–Sajószentpéter között az eddigi legnagyobb vízszintek közelébe emelkednek a vízállások – hívta fel a figyelmet a szakember. Mint mondta, a Bódva és legnagyobb mellékvize, az Ida-patak is árad. A nagy mennyiségű eső hatására a Bódván további jelentős áradásra számítanak. Ha a jelzett csapadék lehullik, úgy Hídvégardónál az eddigi legnagyobb mért vízszinteket (LNV) meghaladó vízállásokra kell felkészülni.
A Hernádon még baj is lehet
A Hernád kapcsán közölte: a folyó szlovákiai szakasza és mellékvizei áradnak, hazai területen pedig a vízállások megközelítették az elsőfokú készültségi szinteket. Itt is hasonló a helyzet, tehát amennyiben a jelzett csapadék lehullik, úgy a Hernádon is az LNV-hez közeli vízszintek kialakulása lehetséges. A Tarna felső szakasza árad az eddig leesett 15-25 milliméternyi esőtől. A térségben kedden további jelentős eső várható, a folyón kialakuló árhullám magassága pedig várhatóan meghaladja a harmadfokú készültségi szinteket – részletezte. Úgy fogalmazott, hogy a Bodrog hazai felső szakasza lassan árad, míg Sárospatak alatt lassan apad. A hétfői csapadék hatására a folyó felvidéki és kárpátaljai mellékvizei is áradnak, és a mára várható újabb esőzést követően további jelentős vízszintemelkedés lehetséges. Az előrejelzések szerint a Bodrog vízgyűjtőjén szerdán és csütörtökön is lehet jelentősebb eső, így várhatóan a hét végére a harmadfokú készültségi szintet meghaladó vízállások alakulnak ki.
A Tisza nagyon lassan apad, a vízállások a másodfokú készültségi szintek felett vannak. Amennyiben a jelzett csapadék a Tisza felső vízgyűjtőjén lehullik, úgy a következő 1-2 napra várható gyenge apadást követően, a hét második felében ismét áradás alakulhat ki. „A csapadék elmaradása esetén is Tokaj alatt tartósan magasan maradnak a vízszintek” – fűzte hozzá. A Ronyva szlovákiai szakasza és hazai mellékvize, a Bózsva is árad. A keddi nap folyamán a térségben további jelentős mennyiségű esőre kell számítani. Sátoraljaújhelynél a vízszint tovább emelkedik majd, de a tetőzés várhatóan elmarad a május 17-i árhullám tetőzési szintjétől – jegyezte meg.
Árad a Hortobágy-Berettyó
Folyamatosan árad a Hortobágy-Berettyó folyó, a borzi vízmércénél már 330 centiméter a vízmagasság – közölte Bara Sándor, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövízig) védelemvezetője. A folyón Bucsa és Nádudvar között másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. Bara Sándor hozzátette: igazgatóságuk területén három védelmi szakaszon van árvízvédelmi készültség. Az árvízvédelmi készültségben lévő tiszai, illetve Hortobágy-Berettyó menti szakaszok hossza 133,6 kilométer. Ebből 35 kilométeres szakaszon harmadfokú, 98,6 kilométeren másodfokú az árvízvédelmi készültség – tájékoztatott a Tikövízig védelemvezetője.
(mti)

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított