A meteorológus elmondta, hogy a mérőállomások adatai szerint májusban a legtöbb csapadék – 273 milliméter – Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolc környékén esett. Nagy mennyiségű eső volt Heves (256 milliméter), Tolna (249 milliméter) és Pest megyében (235 milliméter). Bakonybélben három nap alatt esett le a féléves átlagos csapadékmennyiség, 260 milliméter.
Az előző hónapban az ország legcsapadékosabb régiója a középső és az északi volt, míg keleten és nyugaton kevesebb volt az eső. A legszárazabb Vas megye volt, ott a csapadék szintje nem érte el a 100 millimétert egy hónap alatt – mondta Vadász Vilmos. A tavaly májusi csapadék mennyisége jóval elmaradt az ideitől, akkor a legtöbb, 114 milliméternyi Heves megyében esett.
A meteorológus szerint az időjárást egy sor véletlenszerű, kaotikus jelenség határozza meg. Ilyenek az ország felett többször is átvonuló ciklonok, amelyek a rendkívül csapadékos májusért felelősek. Ezek a légörvények jellemzően mediterrán típusúak, és leginkább a hónap közepén érintették az országot. A vulkánok füstje és azok a részecskék, amelyeket kilövellnek, közrejátszhatnak az időjárás alakulásában, hatásuk azonban minimális. Azt biztosan nem lehet kijelenteni, hogy például az izlandi vulkán miatt lett extrém mértékben csapadékos a május – mondta Vadász Vilmos. Egyébként általában nem a május, hanem a június a legcsapadékosabb hónap az évben – tette hozzá.
(MTI)

Gyopáros Alpár: rendkívül komoly kockázatokkal járna Ukrajna európai uniós felvétele