Hová tűnt a titokzatos Messerschmitt–109-es?

Tiszabőnél lőtték le annak a német pilótának a vadászgépét, akiről ennél sokkal többet nem tudunk. A szemtanúk szerint a helyi temetőben hantolták el, ám a kutatók hiába keresik, nem bukkantak a nyomára.

MNO
2010. 06. 01. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Második világháborús tanyasi vagy udvarleletek után kutattak nemrég a Szolnoki Repüléstörténeti Intézet roncskutatói Magó Károly zászlós vezetésével. Így jutottak el Törökszentmiklósra, idősebb Németh Ferenchez, aki a háború idején Tiszabőn élt. Nála rábukkantak egy Messerschmitt–109-es vadászrepülőgép nagyon jó állapotban megmaradt tűzfalára és szárnybekötésére, melyeket a férfi tett el, amikor a gép lezuhant Tiszabőnél. A történet szerint amikor a falut elfoglalták az orosz csapatok, a templomtoronyban tüzelőállást alakítottak ki. Ezzel segítették a Tiszán az átkelést, egyben figyelték a túlpartot. A németek megtámadták a tüzelőállást, és a Messerschmitt–109-es vadászrepülőgépek felgyújtották a templomtornyot. Ám közülük egy gépet lelőttek, amely lezuhant Tiszabő mellett, pilótája életét vesztette. A holttest sokáig a gép mellett volt, majd valakik a régi temetőben titokban eltemették.

Elkezdődött a kutatás a dokumentumok között, de erről az időszakról, a gép lelövéséről nem találtak feljegyzéseket a német iratokban. Sikerült újabb szemtanút találni, Bózsó Antalt, aki megerősítette a visszaemlékezést. A kutatáshoz a legfontosabb az esemény pontos dátuma lenne, de ez egyelőre nincs meg. Mivel nem tudni pontosan, mikor történt a támadás, mikor gyulladt ki a templomtorony, ezért Magó Károly megkérte az egri vármúzeum kutatóit, hogy derítsék ki a templom harangjának történetét, amely a kapcsot jelenti a történethez. A tiszabői harangot az egri vármúzeumban őrzik, de itt nincs információ annak történetéről, és sajnos a tiszabői polgármesteri hivatalban nem találtak semmi nyomot. Ezért fel kell kutatni a templom főkönyvét, mely segíthet az időponttal kapcsolatban.

Kimentünk és megnéztük a temetőt. Ott három magyar katona van eltemetve, és mellettük valóban van még egy kihagyott hely, ahol azonban nem találtunk keresztet. Megnéztem a temetői jegyzőkönyveket, de nem jutottunk előbbre. Abban csak a három magyar katona szerepel. Mivel eddig két szemtanút sikerült felkutatni, akik egymástól függetlenül emlékeztek az esetre, ezért mindenképpen tovább kell kutatnunk – hangsúlyozta Magó Károly.

(szoljon.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.