Iszlámellenes párt kerül hatalomra?

Nyolc év után várhatóan véget ér Balkenende holland miniszterelnök jobbközép kormányzása, de pártja várhatóan a következő kabinetnek is a tagja lesz a szerdai parlamenti választást követően. Pár hónapja a voksolás esélyese még Gert Wilders iszlámellenes pártja volt, de mostanra jelentősen megerősödtek a liberálisok és biztos győzelemre számíthatnak.

Kovács András
2010. 06. 09. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutóbbi, 2006-os hollandiai parlamenti választás a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) első helyét hozta (26,5 százalék és 41 mandátum), azonban nem tudott egyedül kormányt alakítani és koalícióra kényszerült a Holland Munkáspárttal (PvdA) és a Keresztény Unióval (CU). A négy évvel ezelőtti választáson 10 párt szerzett mandátumot, de ezek közül jelentős erőnek a CDA, a PvdA, a Szocialista Párt (SP), a Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) és a Szabadságpárt (PVV) számít.

Afganisztán miatt bomlott a koalíció

A 150 fős alsóházban idén februárig kormányzó pártok 80 fős többséggel rendelkeztek. Hollandiában közel négy hónappal ezelőtt felbomlott a kereszténydemokraták és a Munkáspárt alkotta koalíciós kormány, miután a Munkáspárt nem támogatta az Afganisztánban állomásozó katonai erők tartózkodásának meghosszabbítását. Február 23-án Beatrix királynő elfogadta Jan Peter Balkenende miniszterelnök lemondását és június 9-re írta ki az új választást.

A választás kiírását követően a PvdA vezetését Job Cohen, Amszterdam korábbi polgármestere vette át, abban a reményben, hogy sikerül a 2006-ban megszerzett 33-nál több helyet szerezni. Március elején a Gert Wilders által vezetett PVV Almere városában az első, míg Hágában a második helyet szerezte meg egy önkormányzati voksoláson. Wilders pártját sokan idegenellenesnek tartják, de ő nagyrészt az iszlám növekvő befolyását kívánja megállítani.

Súlyos megszorítások előtt

A külföldi bevándorlók és az iszlám kérdése a mostani kampányban a közkiadások helyzete miatt háttérbe szorult. Előrejelzések szerint egyre nagyobb gondot okoz a növekvő államadósság és így a közkiadások csökkentésére lesz szükség. Számítások szerint a következő kormánynak 15-18 milliárd euró megtakarítására lesz szükség. A tervek szerint a nyugdíjkorhatárt is a jelenlegi 65-ről 67 évre kell majd fölemelni.

A liberális VVD két ciklust követően eltüntetné a költségvetési hiányt. A CDA csökkentené a szociális kiadásokat, míg ezzel összhangban csökkentenék a vállalatok és a háztartások adóit. Mindkét párt egyetért abban, hogy serkenteni kell a növekedést és új munkahelyeket kell teremteni. A Munkáspárt bizonyos szinten az adók növelését szorgalmazza és annak forrásaiból erősítenék a szociális rendszert.

Az egyik lehetséges koalíciót a CDA és a VVD alkothatja. Mark Rutte korábban arról is beszélt, hogy pártja és a PvdA közötti koalíció a különböző programok alapján nem valószínű. A politikus nyitott egy esetleges koalícióra Wilders pártjával is, azonban a PVV programja túlságosan populista és baloldali, ami nehezítheti a hárompárti együttműködést.

Liberális győzelmet hozhat a voksolás

A mostani választás előtt közölt legutolsó felmérés szerint a választások esélyese a VVD, amely a 150 fős alsóházban várhatóan 36 helyet fog szerezni. A VVD konzervatív-liberális pártként határozza meg magát és nagy hangsúlyt helyez az egyéni öngondoskodásra. A pártot Mark Rutte vezeti már 2006 óta, aki korábban volt már munkaügyi és oktatási miniszter is. 2006-ban a párt 22 helyet szerzett, így ha a felmérések pontosnak bizonyulnak, közel megduplázzák mandátumaik számát.

A második helyet vélhetően a PvdA fogja megszerezni 29-32 mandátum közötti eredménnyel. A harmadik helyen a 2002 óta kormányon lévő CDA áll, amely 23-24 helyre számíthat, ami közel 50 százalékos veszteség lehet a 2006-os eredményhez képest. Negyedik helyen a Wilders vezette PVV áll 18-19 mandátummal, ami annak fényében számít visszaesésnek, hogy a márciusi felmérések szerint még az első helyet foglalták el.

A választáson 12 mandátumra számíthat az SP, 11-re a Demokraták 66, amely egy szociálliberális formáció, 10-re a Zöld Baloldal, 7-re a CU.

(Forrás: angusreid.com, The Economist)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.