A védekezésben országosan mintegy 12 ezren vesznek részt, közülük tízezren Borsodban dolgoznak. A védekezők egyharmadát a lakosok teszik ki, kétharmada pedig valamilyen szervezethez (rendőrség, tűzoltóság, katonaság) tartozik, vagy önkéntes. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Edelényben a vályogból épült házak már dőlnek össze az óriási árvíz miatt, a város egyik részét – ahol korábban áttört a Bódva – már teljesen birtokba vette a folyó. Jelenleg csónakkal járják körbe az utcákat, hogy azokat, akik esetleg még benn maradtak a házukban, ki tudják menekíteni. Molnár Oszkár (független) polgármester közölte: amit még meg lehet tenni, azt megteszik, a település bal oldali részét mentik. Az egyik társaság épületének már két fala kidőlt, az épület hamarosan teljesen összedől.
Felsőzsolca több utcáját is elöntötte a Sajó, jó néhány helyen már csak csónakkal lehet közlekedni, a Miskolchoz közeli városban felkészültek a kitelepítésre. Az MTI információi szerint legalább 400 ház lakóit tájékoztatták az esetleges kitelepítésükről, legalább 40 család már elhagyta a házát. Több vályogház fala bedőlt, más épületek megrepedtek. Gesztelyen, a Hernád hídja mentén négy ház rogyott össze. A Hernád és a Sajó találkozásánál fekvő, szintén védekező Ónodon szesztilalmat rendeltek el. Az árvíz miatt továbbra is sok helyen korlátozások vannak érvényben a vasúti közlekedésben, késésekre kell számítani, több szakaszon le kellett zárni a pályát, ezért vonatpótló autóbuszok közlekednek Észak-Magyarországon és a Dunántúlon – közölte a MÁV.
1200 katona érkezett a borsodi térségbe
A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint éjszaka újabb 1200 katona érkezett az árvíz sújtotta borsodi térségbe, velük együtt már több mint 2500 katona vesz részt a gátak építésében, az élet- és vagyonmentésben. A Budapest Airport (BA) útnak indított egy speciális csapatot péntek este Edelénybe. Hardy Mihály, a repülőteret üzemeltető BA vállalati kapcsolatok igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a hatfős csoport a repülőtéri szakszolgálat önkénteseiből verbuválódott, és Edelényben csatlakozott a katasztrófavédelem munkatársaihoz. A csoport tagjai a gátépítésnél segédkeztek és homokzsákokat töltöttek.
Budapest, Szentendre – nagy a készülődés
Budapesten a Duna magas vízállása miatt a Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai szombat hajnaltól elkezdték rakni a homokzsákokat a Margit-szigeten. Száztíz ember dolgozik azon, hogy 1,5 kilométer hosszúságban gátat emeljenek a sziget mélyebben fekvő, déli részénél. Lezártak több mint harminc csatornazsilipet és negyven árvízi kaput. Az árvízi védekezés főként a Margit-szigetre és a Római-partra koncentrálódik. Pest megyében megkezdték a sződligeti speciális otthon lakóinak kitelepítését szombat reggel a Duna árvize miatt. A kitelepítés 110 embert érint. Intenzív az árvíz elleni védekezés Szentendrén és a kistérség településeinél is, s ez komoly forgalomkorlátozásokkal jár – közölte a város önkormányzata. A 11-es főút szentendrei szakaszán jelentős torlódás alakult ki szombat délelőtt. A helyi védekezési munkák miatt Budapest irányából a Dunakorzó zsákutcává alakult, azon az átmenő forgalmat nem engedik át.
Az Országos Vízügyi Informatikai Szolgálat adatai szerint a Duna vízszintje Budapestnél szombat délelőtt 716 centiméter volt. A folyó eddigi legmagasabb vízállását 2006-ban mérték 860 centiméterrel.
Az Állami Autópálya-kezelő Zrt. szóvivője szombat délelőtt azt közölte az MTI-vel: várhatóan vasárnap reggel nyitják meg az M1-es autópályának azt a részét, ahol péntek este Győrnél le kellett zárni egy sávot. Az éjjel tovább süllyedt a pálya, ezért ki kellett bontani – mondta Winkler-Virág András, hozzátéve: a 104-es kilométernél mindkét irányban óránkénti hatvan kilométerre korlátozták a sebességet. A főváros felé vezető oldal egyik sávját péntek este zárták le, mert nyolc centiméternyit megsüllyedt a két héte egy beszakadás miatt ideiglenesen felújított pályatest.
(MTI)

Ma dönthetnek arról, hogy lesz-e újabb munkaszüneti nap Magyarországon