Mi jöhet még? Edelényt szinte teljesen elmosta az áradat

Eddig mintegy 2300 embert kellett kitelepíteni az országban az áradások miatt – közölte Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője szombaton az MTI-vel. A legtöbb embernek, mintegy kétezernek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kellett elhagynia az otthonát. • Iszonyatos vizet hoz magával a Hernád • Hatalmas árhullám jön, Orbán tízezer embert küld a gátakra + Videó

MNO
2010. 06. 05. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A védekezésben országosan mintegy 12 ezren vesznek részt, közülük tízezren Borsodban dolgoznak. A védekezők egyharmadát a lakosok teszik ki, kétharmada pedig valamilyen szervezethez (rendőrség, tűzoltóság, katonaság) tartozik, vagy önkéntes. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Edelényben a vályogból épült házak már dőlnek össze az óriási árvíz miatt, a város egyik részét – ahol korábban áttört a Bódva – már teljesen birtokba vette a folyó. Jelenleg csónakkal járják körbe az utcákat, hogy azokat, akik esetleg még benn maradtak a házukban, ki tudják menekíteni. Molnár Oszkár (független) polgármester közölte: amit még meg lehet tenni, azt megteszik, a település bal oldali részét mentik. Az egyik társaság épületének már két fala kidőlt, az épület hamarosan teljesen összedől.

Felsőzsolca több utcáját is elöntötte a Sajó, jó néhány helyen már csak csónakkal lehet közlekedni, a Miskolchoz közeli városban felkészültek a kitelepítésre. Az MTI információi szerint legalább 400 ház lakóit tájékoztatták az esetleges kitelepítésükről, legalább 40 család már elhagyta a házát. Több vályogház fala bedőlt, más épületek megrepedtek. Gesztelyen, a Hernád hídja mentén négy ház rogyott össze. A Hernád és a Sajó találkozásánál fekvő, szintén védekező Ónodon szesztilalmat rendeltek el. Az árvíz miatt továbbra is sok helyen korlátozások vannak érvényben a vasúti közlekedésben, késésekre kell számítani, több szakaszon le kellett zárni a pályát, ezért vonatpótló autóbuszok közlekednek Észak-Magyarországon és a Dunántúlon – közölte a MÁV.

1200 katona érkezett a borsodi térségbe

A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint éjszaka újabb 1200 katona érkezett az árvíz sújtotta borsodi térségbe, velük együtt már több mint 2500 katona vesz részt a gátak építésében, az élet- és vagyonmentésben. A Budapest Airport (BA) útnak indított egy speciális csapatot péntek este Edelénybe. Hardy Mihály, a repülőteret üzemeltető BA vállalati kapcsolatok igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a hatfős csoport a repülőtéri szakszolgálat önkénteseiből verbuválódott, és Edelényben csatlakozott a katasztrófavédelem munkatársaihoz. A csoport tagjai a gátépítésnél segédkeztek és homokzsákokat töltöttek.

Budapest, Szentendre – nagy a készülődés

Budapesten a Duna magas vízállása miatt a Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai szombat hajnaltól elkezdték rakni a homokzsákokat a Margit-szigeten. Száztíz ember dolgozik azon, hogy 1,5 kilométer hosszúságban gátat emeljenek a sziget mélyebben fekvő, déli részénél. Lezártak több mint harminc csatornazsilipet és negyven árvízi kaput. Az árvízi védekezés főként a Margit-szigetre és a Római-partra koncentrálódik. Pest megyében megkezdték a sződligeti speciális otthon lakóinak kitelepítését szombat reggel a Duna árvize miatt. A kitelepítés 110 embert érint. Intenzív az árvíz elleni védekezés Szentendrén és a kistérség településeinél is, s ez komoly forgalomkorlátozásokkal jár – közölte a város önkormányzata. A 11-es főút szentendrei szakaszán jelentős torlódás alakult ki szombat délelőtt. A helyi védekezési munkák miatt Budapest irányából a Dunakorzó zsákutcává alakult, azon az átmenő forgalmat nem engedik át.

Az Országos Vízügyi Informatikai Szolgálat adatai szerint a Duna vízszintje Budapestnél szombat délelőtt 716 centiméter volt. A folyó eddigi legmagasabb vízállását 2006-ban mérték 860 centiméterrel.

Az Állami Autópálya-kezelő Zrt. szóvivője szombat délelőtt azt közölte az MTI-vel: várhatóan vasárnap reggel nyitják meg az M1-es autópályának azt a részét, ahol péntek este Győrnél le kellett zárni egy sávot. Az éjjel tovább süllyedt a pálya, ezért ki kellett bontani – mondta Winkler-Virág András, hozzátéve: a 104-es kilométernél mindkét irányban óránkénti hatvan kilométerre korlátozták a sebességet. A főváros felé vezető oldal egyik sávját péntek este zárták le, mert nyolc centiméternyit megsüllyedt a két héte egy beszakadás miatt ideiglenesen felújított pályatest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.