Közleményük szerint az idén az első fél évben csaknem 20 százalékkal 567 vállalkozásra nőtt az ágazatban a felszámolás alá vont cégek száma a tavaly ebben az időszakban mért 455 cégről. Idén júniusban kimagasló volt a felszámolás alá vont cégek száma, míg tavaly júniusban csupán 68 céget akartak felszámolni, idén júniusban 110 cég jutott erre a sorsra.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a közleményben kiemeli: jól jellemzi az ágazat helyzetét és kilátásait, hogy az idegenforgalmi főszezont közvetlenül megelőzően dönt rekordot a bedőlt vállalkozások száma. Az Opten adatai szerint nőtt a végelszámolással – a tulajdonos által – megszüntetett cégek száma is. A múlt év első hat hónapjában 351, idén 392 cég tulajdonosa „dobta be a törülközőt”, vagyis 10,5 százalékkal többen akarják befejezni működésüket.
A felszámolás alatti cégekhez képest csaknem háromszoros az idén újonnan alakult vállalkozások száma. A vendéglátási ágazat népszerűségét bizonyítja az idei első félévi 1697 új cég, amely 11 százalékkal haladja meg a tavalyi első hat hónapban alakult 1511 céget. A tavalyihoz hasonlóan az idei első fél évben is az április volt a „leglelkesebb hónap” 330 új céggel.
Az első fél évben egyharmaddal csökkent a törölt vállalkozások száma az előző év azonos időszakához képest. A múlt év első felében 747, az idei évben 560 cég került ki a cégbíróságok adatbázisából. Az elmúlt hónapokban megindult megszüntetési eljárások azonban ennek a számnak a növekedését hozzák majd a közeljövőben. Az első féléves adat csupán 33 százaléka az új cégek számának.
A felszámolások harmada a Budapestet is magába foglaló közép-magyarországi régióban zajlott, ahogy itt is alakult a legtöbb új cég, szám szerint 595 vállalkozás. Ez 10 százalékkal kevesebb, mint az elmúlt év azonos időszakában, és több mint háromszor annyi, mint ahány vállalkozást „bedöntöttek” az első fél évben a régióban. A többi régióban inkább 2–2,5-szer több az alapított cégek száma a felszámoltakénál. Észak-Magyarországon, valamint a Közép- és a Dél-Dunántúlon pedig még csökkent is az új vállalkozások száma – közölte az Opten Kft.
(MTI)
Elsöprő erejű támadásról számolt be az orosz védelmi minisztérium















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!