Mire gondol Netanjahu, amikor ’palesztin államról’ beszél?

Szalám Fajjád szerint eljött „az igazság pillanata” – írja a Reuters. A Palesztin Nemzeti Hatóság miniszterelnöke és izraeli kollégája, Benjámin Netanjahu tárgyalásra készül – Fajjád szerint a hamarosan megkezdődő egyeztetés kulcsfontosságú a palesztin állam léte szempontjából. Pálfordulás: a globális felmelegedés megállításáért kampányol az egyik leghíresebb klímaszkeptikus – írja a The Guardian.

Kovács N. László
2010. 08. 31. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reuters (www.reuters.com)

Szalám Fajjád szerint eljött „az igazság pillanata” – írja a Reuters. A Palesztin Nemzeti Hatóság miniszterelnöke és izraeli kollégája, Benjámin Netanjahu tárgyalásra készül – Fajjád szerint a hamarosan megkezdődő egyeztetés kulcsfontosságú a palesztin állam léte szempontjából.


Szalám Fajjád –

Fotó: Reuters


„Minden nappal, mely úgy múlik el, hogy nem oldottuk meg ezt a konfliktust, egyre csökken a kétállami megoldás esélye – nyilatkozta az állam második éves tervének kezdete alkalmából összehívott sajtótájékoztatón. – A nemzetközi közösség ugyanakkor rengeteget tett azért, hogy ez megvalósuljon – nem csak pénzügyi, de erkölcsi és politikai tekintetben is.”

A palesztin elnök, Mahmud Abbász és Netanjahu között csütörtökön kezdődhetnek újra az Obama elnök által irányított tárgyalások, sikerre azonban nem sokan számítanak. Az USA 12 hónapot adott a feleknek a megegyezésre, a telepesek és Jeruzsálem kérdésében azonban ez igencsak távolinak látszik. Fajjád is szkepszisének adott hangot a kérdésben. „Milyen államra gondol Netanjahu, amikor ’palesztin államról’ beszél? – tette fel a kérdést. – Azt hiszem, a következő hetekben ki fog derülni, és valójában ez lesz az igazság pillanata.”

A miniszterelnök a beszéd többi részében a hatóság eredményeiről beszélt: elmondta, jövő év közepére a már elindított, létfontosságú tervek beérnek, a palesztin állam kialakításához azonban további lépésekre van szükség. Többek között meg kell erősíteni az igazságügyi rendszert, börtönhálózatot kell létrehozni, fel kell venni a harcot a korrupció ellen és több jogot kell biztosítani a nőknek – ez a hatóság következő évi feladata.

The Guardian (www.guardian.co.uk)

Pálfordulás: a globális felmelegedés megállításáért kampányol az egyik leghíresebb klímaszkeptikus – írja a The Guardian. Bjørn Lomborg új könyvében a küzdelem nyolc, szerinte hatásos módját írja le, és azt állítja, évi 100 milliárd dollárt kellene fordítanunk a felmelegedés megállítására.

A magát „szkeptikus környezetvédőnek” nevező Lomborg szerint nem történt teljes véleményváltás, hiszen ő eddig is elismerte a veszélyt, csak arra figyelmeztetett, az ember által okozott klímaváltozás „nem a világvége”, és hogy az saját eszközeinkkel leküzdhető. A tudós pálfordulását ugyanakkor az is jól jelzi, hogy a könyvről még az az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) vezetője, Rádzsendra Kumár Pacsaurí is elismerően nyilatkozott, pedig ő korábban Adolf Hitlerhez hasonlította Lomborgot.

Az ellentmondásos dán tudós a károsgáz-kibocsátókra kivetett adóból fedezné tervei költségeit, és a befolyt pénzből 50 milliárdot a klímaváltozás hatásainak enyhítésére (ilyen lenne a tengeri védőgátak erősítése), 100 milliárdot pedig egészségügyi célokra fordítana.

Új, „Okos megoldások a klímaváltozásra” című könyvében Lomborg lényegesen más hangot üt meg, mint korábban: „a világot fenyegető egyik legkomolyabb veszélynek” nevezi a kérdést, és azt állítja, „évi 100 milliárd dolláros ráfordítással” oldhatnánk meg a problémát – valószínűleg már a század végére. Lomborg szerint rengeteg pénzt kellene ölni a „tiszta” energiák kutatásába és fejlesztésébe, de ezek mellett az olyan mérnöki megoldásokat sem szabadna elhanyagolni, mint a felhőfehérítés, mellyel a világűrbe visszavert napfény mértékét lehetne növelni. Lomborg azt is elmondta, egyes technológiai megoldásoknak „súlyos mellékhatásai is lehetnek”, de mivel olcsó és egyszerű megoldást kínálnak a problémára, „kötelességünk megvizsgálni őket”. A tudós szerint észre kell vennünk, hogy a takarékoskodás mellett a modern technika milliónyi lehetőséget kínál a klímaváltozás elleni küzdelemhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.