Reuters (www.reuters.com)
Szalám Fajjád szerint eljött „az igazság pillanata” – írja a Reuters. A Palesztin Nemzeti Hatóság miniszterelnöke és izraeli kollégája, Benjámin Netanjahu tárgyalásra készül – Fajjád szerint a hamarosan megkezdődő egyeztetés kulcsfontosságú a palesztin állam léte szempontjából.
Szalám Fajjád –
„Minden nappal, mely úgy múlik el, hogy nem oldottuk meg ezt a konfliktust, egyre csökken a kétállami megoldás esélye – nyilatkozta az állam második éves tervének kezdete alkalmából összehívott sajtótájékoztatón. – A nemzetközi közösség ugyanakkor rengeteget tett azért, hogy ez megvalósuljon – nem csak pénzügyi, de erkölcsi és politikai tekintetben is.”
A palesztin elnök, Mahmud Abbász és Netanjahu között csütörtökön kezdődhetnek újra az Obama elnök által irányított tárgyalások, sikerre azonban nem sokan számítanak. Az USA 12 hónapot adott a feleknek a megegyezésre, a telepesek és Jeruzsálem kérdésében azonban ez igencsak távolinak látszik. Fajjád is szkepszisének adott hangot a kérdésben. „Milyen államra gondol Netanjahu, amikor ’palesztin államról’ beszél? – tette fel a kérdést. – Azt hiszem, a következő hetekben ki fog derülni, és valójában ez lesz az igazság pillanata.”
A miniszterelnök a beszéd többi részében a hatóság eredményeiről beszélt: elmondta, jövő év közepére a már elindított, létfontosságú tervek beérnek, a palesztin állam kialakításához azonban további lépésekre van szükség. Többek között meg kell erősíteni az igazságügyi rendszert, börtönhálózatot kell létrehozni, fel kell venni a harcot a korrupció ellen és több jogot kell biztosítani a nőknek – ez a hatóság következő évi feladata.
The Guardian (www.guardian.co.uk)
Pálfordulás: a globális felmelegedés megállításáért kampányol az egyik leghíresebb klímaszkeptikus – írja a The Guardian. Bjørn Lomborg új könyvében a küzdelem nyolc, szerinte hatásos módját írja le, és azt állítja, évi 100 milliárd dollárt kellene fordítanunk a felmelegedés megállítására.
A magát „szkeptikus környezetvédőnek” nevező Lomborg szerint nem történt teljes véleményváltás, hiszen ő eddig is elismerte a veszélyt, csak arra figyelmeztetett, az ember által okozott klímaváltozás „nem a világvége”, és hogy az saját eszközeinkkel leküzdhető. A tudós pálfordulását ugyanakkor az is jól jelzi, hogy a könyvről még az az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) vezetője, Rádzsendra Kumár Pacsaurí is elismerően nyilatkozott, pedig ő korábban Adolf Hitlerhez hasonlította Lomborgot.
Az ellentmondásos dán tudós a károsgáz-kibocsátókra kivetett adóból fedezné tervei költségeit, és a befolyt pénzből 50 milliárdot a klímaváltozás hatásainak enyhítésére (ilyen lenne a tengeri védőgátak erősítése), 100 milliárdot pedig egészségügyi célokra fordítana.
Új, „Okos megoldások a klímaváltozásra” című könyvében Lomborg lényegesen más hangot üt meg, mint korábban: „a világot fenyegető egyik legkomolyabb veszélynek” nevezi a kérdést, és azt állítja, „évi 100 milliárd dolláros ráfordítással” oldhatnánk meg a problémát – valószínűleg már a század végére. Lomborg szerint rengeteg pénzt kellene ölni a „tiszta” energiák kutatásába és fejlesztésébe, de ezek mellett az olyan mérnöki megoldásokat sem szabadna elhanyagolni, mint a felhőfehérítés, mellyel a világűrbe visszavert napfény mértékét lehetne növelni. Lomborg azt is elmondta, egyes technológiai megoldásoknak „súlyos mellékhatásai is lehetnek”, de mivel olcsó és egyszerű megoldást kínálnak a problémára, „kötelességünk megvizsgálni őket”. A tudós szerint észre kell vennünk, hogy a takarékoskodás mellett a modern technika milliónyi lehetőséget kínál a klímaváltozás elleni küzdelemhez.